כך נחשפו סוכני מוסד וסי.אי.איי בגלל מאבקי אגו ב'ויקיליקס' / מאיר דורון

קובץ מסמכים, שנועדו להיות 'נשק יום הדין' של מייסד אתר ההדלפות 'ויקיליקס', ג'וליאן אסאנג', ואשר נחשפו בעקבות מאבק פנימי בין מפעילי האתר – גרם התקפות לב בסוכנויות ביון רבות בעולם, כולל המוסד הישראלי והסי.אי.איי האמריקני.

 המסמכים, שמקורם בסטייט דיפרטמנט, חשפו בשמותיהם ובפרטיהם האישיים מאות מקורות אמריקניים שהיו עד כה עלומי שם – בהם סוכני המוסד הישראלי והסי.אי.איי האמריקני, סוכני שטח ממדינות אחרות המשתפות פעולה עם הביון האמריקני, ומודיעים ושתולים הפועלים בישראל, איראן וירדן.

למעשה מדובר במסמכים שכבר פורסמו לאחר עריכה לפני למעלה מחצי שנה, אלא שהפעם הם פורסמו ללא השמטות העריכה. כך, למשל, נחשף בשמו מודיע איראני האומר לסוכן סי.אי.איי: "העם באיראן תמיד ניסה להעניק את הרושם שהוא הולך אחר האייתולות הטיפשים והמשוגעים".

הרקע לחשיפת המסמכים הלא מצונזרים הוא מאבק פנימי בין מייסד אתר ההדלפות 'ויקיליקס', ג'וליאן אסאנג', ועמיתיו שפרשו מהאתר – ובראשם דניאל דומשייט-ברג, שהיה דוברו וסגנו של אסאנג' והקים אתר אינטרנט המתחרה ב'ויקיליקס' – אתר ההדלפות 'אופנליקס' (OpenLeaks).

לפני פרישתו דומשייט-ברג היה היחיד בעל גישה למסמכים המקוריים כפי שהיו לפני העריכה, והם נשמרו בשרת חיצוני תחת סיסמה וקודים. עם פרישתו העביר דומשייט-ברג את קודי הגישה ואת סיסמת האבטחה למסמכים המקוריים למחליפיו ב'ויקיליקס'. הללו, בטעות, העלו לאינטרנט את המידע. לטענתם, משום שלא ידעו שמדובר במסמכים שגירסתם הערוכה כבר פורסמה. בהליך ההשמה איש מאנשי 'ויקיליקס' החדשים לא שם לב שהם כוללים שמות מקורות של הממשל האמריקני, שפרסומם עלול להעמיד אותם בסכנת מוות.

"ייקח שנים לתקן את הנזק"

במשך ימים ארוכים הופיעו המסמכים בגירסתם הבלתי ערוכה באינטרנט, נבלעו באוקינוס המסמכים שבאתר ולא משכו תשומת לב מיוחדת. מי ששם לב ל'טעות' ומיהר לפרסם אותה היה דומשייט-ברג המתחרה. במקום לפנות מייד ל'ויקיליקס', הוא טילפן קודם כל לרשויות הביון האמריקניות. מטרתו היתה להוכיח שאתרו של אסאנג' אינו מאובטח.

אל תנסו לחפש את המסמכים הללו ב'ויקיליקס'. בהוראה אישית של אסאנג' – העצור בשבדיה – הם הורדו מייד מהאתר. אלא שאתרים אחרים ובוודאי סוכנויות ביון הצליחו להעתיק את החומר הרב והם נוברים בתוכו עכשיו.

מומחה לענייני ביון בוושינגטון העריך, שהמסמכים 'שרפו' עשרות רבות ואולי מאות סוכנים ומודיעים ששיתפו פעולה בעבר ואולי משתפים פעולה גם היום עם ארגוני ביון אמריקניים. המומחה, שצוטט ב'וושינגטון טיימס', אמר ש"ייקח שנים לתקן את הנזק ולבנות רשתות בטוחות חדשות, בעיקר באיראן".

Filed Under: חדשות

RSSComments (0)

Trackback URL

Leave a Reply

 • דעות
  בכדי לעבור למאמר המלא נא הקישו על שם המאמר
 • רביב דרוקר: זה הזמן לדבר על הגברת
  סיפור על הגברת הוא תמיד דרך טובה לפתוח מאמר. בבחירות הקודמות, שרה נתניהו היתה נחושה. הפעם ישודר סרטון שיראה מיהי משפחת נתניהו־בן ארצי, אילו שורשים יש לה ____________________
 • יהונתן גפן: מתי אוכל שוב לשנוא את הצרפתים?
  אני יודע שזה לא הזמן, אבל זה מטריד אותי ואני אומר את זה: מתי אוכל שוב לשנוא את הצרפתים? חוסר חיבתי לצרפתים (לתושבים, לא לתרבות או לנופים) הוא מסורת רבת שנים, שהתחילה בביקורים שלי כצעיר אחרי צבא בעיר האורות ____________________
 • ארי שביט: הברבורים השחורים של האי ודאות
  פיגוע הדקירה בתל אביב והמתיחות בצפון מדגישים שוב את העובדה, ש–2015 היא שנה בסיכון גבוה. לחיזבאללה עוצמה מבעיתה, המסוגלת לפצוע את ישראל באופן קשה. לחמאס יכולות מתחדשות, המסוגלות לשבש את החיים לא רק בעוטף עזה, אלא גם במרכז הארץ ____________________
 • בועז ביסמוט: תימן: עוד כישלון לנשיא אובאמה
  התפרקותה של תימן, מדינה ערבית נוספת אחרי לוב, סוריה, עיראק - שהלכו כולן בעקבות סומליה - היא בשורה רעה מאוד לאובאמה. ____________________
 • פרופ' אבי בן צבי: עימות אמריקני בצל הגרעין
  לכאורה, זה היה יומו הגדול של ברק אובאמה. בנאומו השישי על מצב האומה, שנשא בשבוע שעבר בפני שני בתי הקונגרס, שפע הנשיא אופטימיות וביטחון עצמי (גובלים בזחיחות), ששיקפו את מעמדו המתחזק בדעת הקהל ____________________
 • להכנס לאתר של הצופים הקישו על הלוגו