כך נחשפו סוכני מוסד וסי.אי.איי בגלל מאבקי אגו ב'ויקיליקס' / מאיר דורון

קובץ מסמכים, שנועדו להיות 'נשק יום הדין' של מייסד אתר ההדלפות 'ויקיליקס', ג'וליאן אסאנג', ואשר נחשפו בעקבות מאבק פנימי בין מפעילי האתר – גרם התקפות לב בסוכנויות ביון רבות בעולם, כולל המוסד הישראלי והסי.אי.איי האמריקני.

 המסמכים, שמקורם בסטייט דיפרטמנט, חשפו בשמותיהם ובפרטיהם האישיים מאות מקורות אמריקניים שהיו עד כה עלומי שם – בהם סוכני המוסד הישראלי והסי.אי.איי האמריקני, סוכני שטח ממדינות אחרות המשתפות פעולה עם הביון האמריקני, ומודיעים ושתולים הפועלים בישראל, איראן וירדן.

למעשה מדובר במסמכים שכבר פורסמו לאחר עריכה לפני למעלה מחצי שנה, אלא שהפעם הם פורסמו ללא השמטות העריכה. כך, למשל, נחשף בשמו מודיע איראני האומר לסוכן סי.אי.איי: "העם באיראן תמיד ניסה להעניק את הרושם שהוא הולך אחר האייתולות הטיפשים והמשוגעים".

הרקע לחשיפת המסמכים הלא מצונזרים הוא מאבק פנימי בין מייסד אתר ההדלפות 'ויקיליקס', ג'וליאן אסאנג', ועמיתיו שפרשו מהאתר – ובראשם דניאל דומשייט-ברג, שהיה דוברו וסגנו של אסאנג' והקים אתר אינטרנט המתחרה ב'ויקיליקס' – אתר ההדלפות 'אופנליקס' (OpenLeaks).

לפני פרישתו דומשייט-ברג היה היחיד בעל גישה למסמכים המקוריים כפי שהיו לפני העריכה, והם נשמרו בשרת חיצוני תחת סיסמה וקודים. עם פרישתו העביר דומשייט-ברג את קודי הגישה ואת סיסמת האבטחה למסמכים המקוריים למחליפיו ב'ויקיליקס'. הללו, בטעות, העלו לאינטרנט את המידע. לטענתם, משום שלא ידעו שמדובר במסמכים שגירסתם הערוכה כבר פורסמה. בהליך ההשמה איש מאנשי 'ויקיליקס' החדשים לא שם לב שהם כוללים שמות מקורות של הממשל האמריקני, שפרסומם עלול להעמיד אותם בסכנת מוות.

"ייקח שנים לתקן את הנזק"

במשך ימים ארוכים הופיעו המסמכים בגירסתם הבלתי ערוכה באינטרנט, נבלעו באוקינוס המסמכים שבאתר ולא משכו תשומת לב מיוחדת. מי ששם לב ל'טעות' ומיהר לפרסם אותה היה דומשייט-ברג המתחרה. במקום לפנות מייד ל'ויקיליקס', הוא טילפן קודם כל לרשויות הביון האמריקניות. מטרתו היתה להוכיח שאתרו של אסאנג' אינו מאובטח.

אל תנסו לחפש את המסמכים הללו ב'ויקיליקס'. בהוראה אישית של אסאנג' – העצור בשבדיה – הם הורדו מייד מהאתר. אלא שאתרים אחרים ובוודאי סוכנויות ביון הצליחו להעתיק את החומר הרב והם נוברים בתוכו עכשיו.

מומחה לענייני ביון בוושינגטון העריך, שהמסמכים 'שרפו' עשרות רבות ואולי מאות סוכנים ומודיעים ששיתפו פעולה בעבר ואולי משתפים פעולה גם היום עם ארגוני ביון אמריקניים. המומחה, שצוטט ב'וושינגטון טיימס', אמר ש"ייקח שנים לתקן את הנזק ולבנות רשתות בטוחות חדשות, בעיקר באיראן".

Share

Filed Under: חדשות

 • דעות
  בכדי לעבור למאמר המלא נא הקישו על שם המאמר
 • יוסי ביילין: למרות הכל, זהו כבוד הנשיא
  הציפייה של מתנגדי דונלד טראמפ לכישלונו היא ילדותית ואף הרסנית • גם אם לא אוהבים את היבחרותו, צריכים כולם - גם "ראשי הביצה" - לתרום להצלחתו • רק כך יתאפשר לגרום לשינוי חיובי - וליציבות העולם
  העולם יצפה בעוד שעות אחדות בהמוני האמריקנים שיטרחו ויבואו לוושינגטון, כדי להשתתף בהשבעתו של הנשיא ה־45 בתולדות המדינה, דונלד טראמפ. אפילו זקני צפת אינם מצליחים להיזכר בהשבעה שהיתה מלווה בכל כך הרבה סימני שאלה באשר למה שמצפה לאזרחי ארה"ב ולאלה של העולם כולו, למחרת. השאלות שבפי כל הן האם תוכו כברו? האם הוא באמת מתכוון לבצע את מה שהבטיח? ומה משמעות הדבר לגבי מי שהצביע עבורו ומי שלא הצביע עבורו? ____________________
 • פרופ' אברהם בן-צבי : על פיו יישק דבר
  דונלד טראמפ יישא היום את נאום ההשבעה שלו • הממסד מקווה שהוא ישמור בו על הקו השמרני של קודמיו לאורך ההיסטוריה, ויקרא ללכידות • אך האם הנשיא ה־45 יבחר שוב להפר את כללי הטקס בנאום מטלטל?
  מאז הפציע השחר על האומה האמריקנית, הפך טקס השבעתו של נשיא חדש לביטוי צרוף ומזוקק של רציפות והמשכיות בכל הקשור להתחייבותו של הנשיא הנכנס לכבד את כללי המשחק ודפוסי הפעולה, המעוגנים בחוקה. גם "נאום ההשבעה", שנישא בתום הטקס, העניק שוב ושוב לגיטימציה למורשת, לאתוס ולמכלול הסמלים והערכים, שיצרו יחדיו את ההוויה האמריקנית.
  ___________________
 • יצחק לבנון: די לאנומליה: שגרירות ארה"ב – לבירת ישראל
  ככל שמתרבים האיומים המושמעים על ידי הפלשתינים - כך מתרבים הסימנים שהנשיא האמריקני החדש דונלד טראמפ עומד להכריז על העברת השגרירות האמריקנית לירושלים.
  אם אכן יעשה זאת, הוא ישים כץ לאנומליה שנמשכה כמה עשורים. שגרירויות של כל מדינות העולם ממוקמות בבירה של המדינה המארחת. כך המצב בפאריס, בלונדון ובקטמנדו. ישראל היא המקרה היחידי שבו מדינות העולם סירבו ומסרבות למקם את השגרירות שלהן בירושלים. ____________________
 • דרור אידר: עם מורא, עם משוא פנים
  יש לדחות את הדה־לגיטימציה המרושעת שאנשי התקשורת ואחרים עושים ל"ישראל היום" • עד שהחל לצאת לאור, הם לא העזו, מרוב פחד, להחציף פניהם מול העיוותים של "ידיעות אחרונות" • על עיוורון פוליטי
  1 אני לא מתכוון להתעלם מהשיחות בין נוני מוזס לבנימין נתניהו. אבל כחוקר טקסטים, אינני יכול להתייחס לטקסט סמוי בן כ־200 אלף מילה על סמך אחוזים בודדים ממנו. הרי לא מדובר במאמר דעה המונח לפנינו, גם לא בהצהרה ששיחררו האחראים לשיחה, אלא במשפטים בודדים שמישהו החליט להפקיעם מהטקסט המלא. אינני יודע אם המשפטים נכונים לגמרי, ואם כן - באיזה הקשר נאמרו בשיחה. ____________________
 • אמנון רובינשטיין: עולים עם הראש בחומה
  445417לפני כשבועיים התקיים יום עיון באוניברסיטת בר־אילן בשיתוף עם קרן קונרד אדנאואר, בשאלה נעלמה: "החרדים בקידום השלום", שלא אוזכרה בעולם החדשות. מהי העמדה, למשל, של יהדות התורה בנושאים הביטחוניים והמדיניים הבוערים, העומדים בפני ישראל? האם הם מסכימים למדיניותם של ראש הממשלה ושר החינוך או מתנגדים לה? איש אינו יודע. זוהי תופעה מוזרה, שכן שאלות מסוג זה היוו בעבר סלע מחלוקת בין אגודת ישראל לבין הציונות על מרכיביה השונים. ____________________