כך נחשפו סוכני מוסד וסי.אי.איי בגלל מאבקי אגו ב'ויקיליקס' / מאיר דורון

קובץ מסמכים, שנועדו להיות 'נשק יום הדין' של מייסד אתר ההדלפות 'ויקיליקס', ג'וליאן אסאנג', ואשר נחשפו בעקבות מאבק פנימי בין מפעילי האתר – גרם התקפות לב בסוכנויות ביון רבות בעולם, כולל המוסד הישראלי והסי.אי.איי האמריקני.

 המסמכים, שמקורם בסטייט דיפרטמנט, חשפו בשמותיהם ובפרטיהם האישיים מאות מקורות אמריקניים שהיו עד כה עלומי שם – בהם סוכני המוסד הישראלי והסי.אי.איי האמריקני, סוכני שטח ממדינות אחרות המשתפות פעולה עם הביון האמריקני, ומודיעים ושתולים הפועלים בישראל, איראן וירדן.

למעשה מדובר במסמכים שכבר פורסמו לאחר עריכה לפני למעלה מחצי שנה, אלא שהפעם הם פורסמו ללא השמטות העריכה. כך, למשל, נחשף בשמו מודיע איראני האומר לסוכן סי.אי.איי: "העם באיראן תמיד ניסה להעניק את הרושם שהוא הולך אחר האייתולות הטיפשים והמשוגעים".

הרקע לחשיפת המסמכים הלא מצונזרים הוא מאבק פנימי בין מייסד אתר ההדלפות 'ויקיליקס', ג'וליאן אסאנג', ועמיתיו שפרשו מהאתר – ובראשם דניאל דומשייט-ברג, שהיה דוברו וסגנו של אסאנג' והקים אתר אינטרנט המתחרה ב'ויקיליקס' – אתר ההדלפות 'אופנליקס' (OpenLeaks).

לפני פרישתו דומשייט-ברג היה היחיד בעל גישה למסמכים המקוריים כפי שהיו לפני העריכה, והם נשמרו בשרת חיצוני תחת סיסמה וקודים. עם פרישתו העביר דומשייט-ברג את קודי הגישה ואת סיסמת האבטחה למסמכים המקוריים למחליפיו ב'ויקיליקס'. הללו, בטעות, העלו לאינטרנט את המידע. לטענתם, משום שלא ידעו שמדובר במסמכים שגירסתם הערוכה כבר פורסמה. בהליך ההשמה איש מאנשי 'ויקיליקס' החדשים לא שם לב שהם כוללים שמות מקורות של הממשל האמריקני, שפרסומם עלול להעמיד אותם בסכנת מוות.

"ייקח שנים לתקן את הנזק"

במשך ימים ארוכים הופיעו המסמכים בגירסתם הבלתי ערוכה באינטרנט, נבלעו באוקינוס המסמכים שבאתר ולא משכו תשומת לב מיוחדת. מי ששם לב ל'טעות' ומיהר לפרסם אותה היה דומשייט-ברג המתחרה. במקום לפנות מייד ל'ויקיליקס', הוא טילפן קודם כל לרשויות הביון האמריקניות. מטרתו היתה להוכיח שאתרו של אסאנג' אינו מאובטח.

אל תנסו לחפש את המסמכים הללו ב'ויקיליקס'. בהוראה אישית של אסאנג' – העצור בשבדיה – הם הורדו מייד מהאתר. אלא שאתרים אחרים ובוודאי סוכנויות ביון הצליחו להעתיק את החומר הרב והם נוברים בתוכו עכשיו.

מומחה לענייני ביון בוושינגטון העריך, שהמסמכים 'שרפו' עשרות רבות ואולי מאות סוכנים ומודיעים ששיתפו פעולה בעבר ואולי משתפים פעולה גם היום עם ארגוני ביון אמריקניים. המומחה, שצוטט ב'וושינגטון טיימס', אמר ש"ייקח שנים לתקן את הנזק ולבנות רשתות בטוחות חדשות, בעיקר באיראן".

FacebookTwitterGoogle+Share

Filed Under: חדשות

 • דעות
  בכדי לעבור למאמר המלא נא הקישו על שם המאמר
 • הרב דוד סתיו : על העיוורון
  השבת נקרא בבתי הכנסת בפרשת תולדות. בשבוע שעבר קראנו על נישואי יצחק לרבקה, שלמרות אהבתם לא היה להם קל. במשך תקופה ארוכה לא נולדו להם ילדים, ורק לאחר תפילות רבות נעתר אלוקים והם נפקדו בתאומים. הבכור, עשו, היה סוער, אדמוני ושעיר. השני, יעקב, היה תם יושב אוהלים וידיו חלקות. המקרא מספר כי יצחק אהב את עשו ורבקה העדיפה את יעקב. יצחק הזדקן, איבד בהדרגה את מאור עיניו והתעוור: "וַיְהִי כִּֽי־זָקֵן יִצְחָק וַתִּכְהֶיןָ עֵינָיו מֵרְאֹת".
  ___________________
 • יוסי ביילין:המונופול על היהדות: אז והיום
  הוציאו נא את תעודת הזהות שלכם מן הכיס. טלו את הנספח המקופל ופיתחו אותו. עכשיו גלגלו את עיניכם אל תחתית הדף, ליד שמות ילדיכם. נסו לקרוא מה כתוב שם, בשורה התחתונה. זה יהיה קשה. זכוכית מגדלת עשויה לסייע. אם אינכם מוצאים אותה בסביבה, תצטרכו לסמוך עלי: "לפי סעיף 3 לחוק מרשם האוכלוסין, התשכ"ה 1965, יהיו פרטי הרישום שבתעודה זו, למעט רישום 'המצב האישי' ו'שם בן הזוג', ראיה לכאורה לנכונותם". ____________________
 • ד"ר שאול שי: הביטחון הישראלי מעל לעימותים בסוריה
  כניסת רוסיה למערכה בסוריה לצד אסד הביאה לנקודת מפנה במלחמת האזרחים, להצלחות מצטברות של הצבא, חיזבאללה ואיראן מול גורמי האופוזיציה הסוריים ולנפילתה הקרובה של חאלב. בד בבד, מתנהלת מערכה בכמה חזיתות בעיראק ובסוריה נגד המדינה האיסלאמית וקיצה הולך וקרב. נראה כי מלחמת האזרחים בסוריה מגיעה לקו פרשת מים היסטורי המבשר את המשך שרידות משטר אסד, ובמציאות זו גורמי הכוח השונים מנסים לעצב את כללי המשחק העתידיים. ____________________
 • הקשר הבעייתי בין חיים סבן לעיתונאים
  יש טעם לפגם שעיתונאים בכירים מתארחים על חשבון מיליארדר שיש לו עסק כלכלי בארץ
  לפורום סבן, בראשות המיליארדר חיים סבן, יש מסורת ארוכה. מאז 2004 הוא מתקיים מדי שנה ומשמש מסגרת לדיונים פוליטיים, וכך גם השנה, בסוף השבוע הנוכחי. ייתכן שאחד הדיונים, ואנחנו אומרים זאת בהחלט בציניות, יהיה על המחיר שישלם סבן בעקבות תמיכתו הנלהבת בהילארי קלינטון, שהפסידה לדונלד טרמאפ
  האחרון, כך נדמה, זוכר זאת היטב, וגרם לעיכוב בהנפקת יוניווז'ן, רשת הטלוויזיה של סבן (אגב, חלק מהדיונים יהיו על "האתגרים של הממשל החדש והנשיא הנבחר טראמפ"). בכל מקרה, לא זו הנקודה שלנו. ____________________
 • אייצ'לותם מסלה : חג הסיגד: המסע של יהודי אתיופיה לא נגמר
  חשבון הנפש שחג הסיגד מביא עמו צריך לעורר את החברה הישראלית למחשבה מחודשת ומעמיקה בכל הנוגע ליהודי אתיופיה בפרט, וליחס אחד כלפי השני בכלל
  עבודה שחורה, שירו של אהוד בנאי נחתם במילים "ומי ידע אם אברהם לא היה שחור?" ובאמת, במשך דורות רבים, יהודי אתיופיה, מנותקים מהמתרחש בירושלים ובעולם היהודי, האמינו כי הם שומרי הדת היהודית האחרונים. מתוך אמונה זו נאבקו יהודי אתיופיה במסירות נפש לשמור על יהדותם מדור אל דור. ____________________