כך נחשפו סוכני מוסד וסי.אי.איי בגלל מאבקי אגו ב'ויקיליקס' / מאיר דורון

קובץ מסמכים, שנועדו להיות 'נשק יום הדין' של מייסד אתר ההדלפות 'ויקיליקס', ג'וליאן אסאנג', ואשר נחשפו בעקבות מאבק פנימי בין מפעילי האתר – גרם התקפות לב בסוכנויות ביון רבות בעולם, כולל המוסד הישראלי והסי.אי.איי האמריקני.

 המסמכים, שמקורם בסטייט דיפרטמנט, חשפו בשמותיהם ובפרטיהם האישיים מאות מקורות אמריקניים שהיו עד כה עלומי שם – בהם סוכני המוסד הישראלי והסי.אי.איי האמריקני, סוכני שטח ממדינות אחרות המשתפות פעולה עם הביון האמריקני, ומודיעים ושתולים הפועלים בישראל, איראן וירדן.

למעשה מדובר במסמכים שכבר פורסמו לאחר עריכה לפני למעלה מחצי שנה, אלא שהפעם הם פורסמו ללא השמטות העריכה. כך, למשל, נחשף בשמו מודיע איראני האומר לסוכן סי.אי.איי: "העם באיראן תמיד ניסה להעניק את הרושם שהוא הולך אחר האייתולות הטיפשים והמשוגעים".

הרקע לחשיפת המסמכים הלא מצונזרים הוא מאבק פנימי בין מייסד אתר ההדלפות 'ויקיליקס', ג'וליאן אסאנג', ועמיתיו שפרשו מהאתר – ובראשם דניאל דומשייט-ברג, שהיה דוברו וסגנו של אסאנג' והקים אתר אינטרנט המתחרה ב'ויקיליקס' – אתר ההדלפות 'אופנליקס' (OpenLeaks).

לפני פרישתו דומשייט-ברג היה היחיד בעל גישה למסמכים המקוריים כפי שהיו לפני העריכה, והם נשמרו בשרת חיצוני תחת סיסמה וקודים. עם פרישתו העביר דומשייט-ברג את קודי הגישה ואת סיסמת האבטחה למסמכים המקוריים למחליפיו ב'ויקיליקס'. הללו, בטעות, העלו לאינטרנט את המידע. לטענתם, משום שלא ידעו שמדובר במסמכים שגירסתם הערוכה כבר פורסמה. בהליך ההשמה איש מאנשי 'ויקיליקס' החדשים לא שם לב שהם כוללים שמות מקורות של הממשל האמריקני, שפרסומם עלול להעמיד אותם בסכנת מוות.

"ייקח שנים לתקן את הנזק"

במשך ימים ארוכים הופיעו המסמכים בגירסתם הבלתי ערוכה באינטרנט, נבלעו באוקינוס המסמכים שבאתר ולא משכו תשומת לב מיוחדת. מי ששם לב ל'טעות' ומיהר לפרסם אותה היה דומשייט-ברג המתחרה. במקום לפנות מייד ל'ויקיליקס', הוא טילפן קודם כל לרשויות הביון האמריקניות. מטרתו היתה להוכיח שאתרו של אסאנג' אינו מאובטח.

אל תנסו לחפש את המסמכים הללו ב'ויקיליקס'. בהוראה אישית של אסאנג' – העצור בשבדיה – הם הורדו מייד מהאתר. אלא שאתרים אחרים ובוודאי סוכנויות ביון הצליחו להעתיק את החומר הרב והם נוברים בתוכו עכשיו.

מומחה לענייני ביון בוושינגטון העריך, שהמסמכים 'שרפו' עשרות רבות ואולי מאות סוכנים ומודיעים ששיתפו פעולה בעבר ואולי משתפים פעולה גם היום עם ארגוני ביון אמריקניים. המומחה, שצוטט ב'וושינגטון טיימס', אמר ש"ייקח שנים לתקן את הנזק ולבנות רשתות בטוחות חדשות, בעיקר באיראן".

FacebookTwitterGoogle+Share

Filed Under: חדשות

 • דעות
  בכדי לעבור למאמר המלא נא הקישו על שם המאמר
 • מייקל אורן: הלוואי שיגשים את חלום העלייה
  יצאתי מהחום המהביל של באטנר, צפון קרוליינה, אל תוך כותלי בית הכלא הפדרלי, כדי לבקר את האסיר הנודע ביותר בכלא - אסיר מספר 09185-016. אחרי בדיקה ביטחונית קפדנית הובלתי לחדר מבודד נטול כל חלונות או גינונים, שם חיכה לי אדם חיוור.
  25 שנה עקבתי אחרי סיפורו וייסוריו, ועכשיו, כשגריר ישראל בוושינגטון, פעלתי ללא הרף להביא לשחרורו. הוא קם מהכיסא, העניק לי חיבוק חם, ואף שזאת היתה הפעם הראשונה שנפגשנו, הרגשתי שהכרתי את ג'ונתן פולארד שנים. ____________________
 • דן מרגלית:גם אחרי 30 שנה – הפרשה בסימן שאלה
  אוקיינוס של מיליוני מילים יורעפו בסוף השבוע על פרשת הריגול והמאסר בן 30 השנים של יונתן פולארד. היא רבת שלבים. כל שלב נותח והתברר ונדון, ובסיומו נותר סימן שאלה. תמיד נשאר עוד אחד. כאילו המונח "אינסוף" מקביל לשמו של היהודי האמריקני היוצא מחר את שערי הכלא, ועדיין אין לו היתר לנסוע לארץ אבותיו. ____________________
 • גדעון לוי: שוודיה אהובתי
  הנה עוד שיא בחוצפה הישראלית: ישראל מתגוללת על שוודיה, ומטיפה לה מוסר. מדינת כיבוש, המזלזלת בחוק הבינלאומי ובהחלטות הקהילה הבינלאומית, המגרשת מתחומה באכזריות פליטים ומבקשי מקלט, מטיפה מוסר לשוודיה, הקרובה ביותר היום להיות מדינת מופת. שוב "זומן" השגריר השוודי ל"שיחת הבהרה דחופה", או שמא היתה זאת "שיחת נזיפה"; שוב ישראל תראה לשוודיה מה זה להתבטא בחוסר זהירות, שוב תלמד אותה לקח שלא במהרה יישכח. ____________________
 • ארי שביט: אנחנו לפני קריסת המזרח התיכון
  מי שלכאורה הבינו עניין היו הניאו־שמרנים דווקא. כש–19 קנאים צעירים תקפו את ארצות הברית לפני 14 שנה, הבינה הכת האינטלקטואלית התמוהה שהקיפה את הנשיא ג'ורג' בוש, שאין מדובר באירוע נקודתי. ההוגים הימנים הרדיקלים הבינו, שמאחורי המטוסים שצללו אל מנהטן וושינגטון לא עמד רק ארגון הטרור הקטן והמתוחכם של אוסאמה בן לאדן, אלא הנגע הפוליטי שנגוע בו המזרח התיכון, שאינו מצליח להעניק לצעיריו חירות ושגשוג ותקווה. ____________________
 • יוסי שריד: בינתיים בימין: כולם כהניסטים
  המצב", ככל הנראה, כלאחר ייאוש. יותר אנשים שואלים אותי באחרונה מתי אני חוזר: אין די במאמרים — כאשר הם נכתבים, כבר לא ניתזים שבבים. עכשיו שעת חירום, אסור לשבת בבית, חסרים שם אנשים כמוך. אני משקיף מבעד לחלוני ורואה הפגנות תמיכה המוניות מתחת למרפסת — עשרה עד עשרים אזרחים מודאגים. ____________________
 • מנחם בן: נתניהו, תלמד מאנגלה מרקל.
  מול הגלים האסוניים והעצומים של ההגירה והפליטים השוטפים את אירופה, ברור לגמרי לכל צופה ישראלי מיהו הרע ומיהו הטוב בסיפור. אנגלה מרקל הגרמניה היא הטובה, היא האנג'ל , היא המלאכית של הפליטים, ואילו ראש ממשלת הונגריה לחילופין הוא הרע, עם כל האנטישמים (סליחה, שונאי הזרים) של ארצו ושאר הרעים. אבל מה איתנו? ומה עם הסודאנים והאריתראים שלנו? גדעון סער הכניס אותם למיכלאות חולות, ממשלות ישראל, ונתניהו בראשם, עושים הכל כדי להיפטר מהם ו. ____________________
 • להכנס לאתר של הצופים הקישו על הלוגו