כך נחשפו סוכני מוסד וסי.אי.איי בגלל מאבקי אגו ב'ויקיליקס' / מאיר דורון

קובץ מסמכים, שנועדו להיות 'נשק יום הדין' של מייסד אתר ההדלפות 'ויקיליקס', ג'וליאן אסאנג', ואשר נחשפו בעקבות מאבק פנימי בין מפעילי האתר – גרם התקפות לב בסוכנויות ביון רבות בעולם, כולל המוסד הישראלי והסי.אי.איי האמריקני.

 המסמכים, שמקורם בסטייט דיפרטמנט, חשפו בשמותיהם ובפרטיהם האישיים מאות מקורות אמריקניים שהיו עד כה עלומי שם – בהם סוכני המוסד הישראלי והסי.אי.איי האמריקני, סוכני שטח ממדינות אחרות המשתפות פעולה עם הביון האמריקני, ומודיעים ושתולים הפועלים בישראל, איראן וירדן.

למעשה מדובר במסמכים שכבר פורסמו לאחר עריכה לפני למעלה מחצי שנה, אלא שהפעם הם פורסמו ללא השמטות העריכה. כך, למשל, נחשף בשמו מודיע איראני האומר לסוכן סי.אי.איי: "העם באיראן תמיד ניסה להעניק את הרושם שהוא הולך אחר האייתולות הטיפשים והמשוגעים".

הרקע לחשיפת המסמכים הלא מצונזרים הוא מאבק פנימי בין מייסד אתר ההדלפות 'ויקיליקס', ג'וליאן אסאנג', ועמיתיו שפרשו מהאתר – ובראשם דניאל דומשייט-ברג, שהיה דוברו וסגנו של אסאנג' והקים אתר אינטרנט המתחרה ב'ויקיליקס' – אתר ההדלפות 'אופנליקס' (OpenLeaks).

לפני פרישתו דומשייט-ברג היה היחיד בעל גישה למסמכים המקוריים כפי שהיו לפני העריכה, והם נשמרו בשרת חיצוני תחת סיסמה וקודים. עם פרישתו העביר דומשייט-ברג את קודי הגישה ואת סיסמת האבטחה למסמכים המקוריים למחליפיו ב'ויקיליקס'. הללו, בטעות, העלו לאינטרנט את המידע. לטענתם, משום שלא ידעו שמדובר במסמכים שגירסתם הערוכה כבר פורסמה. בהליך ההשמה איש מאנשי 'ויקיליקס' החדשים לא שם לב שהם כוללים שמות מקורות של הממשל האמריקני, שפרסומם עלול להעמיד אותם בסכנת מוות.

"ייקח שנים לתקן את הנזק"

במשך ימים ארוכים הופיעו המסמכים בגירסתם הבלתי ערוכה באינטרנט, נבלעו באוקינוס המסמכים שבאתר ולא משכו תשומת לב מיוחדת. מי ששם לב ל'טעות' ומיהר לפרסם אותה היה דומשייט-ברג המתחרה. במקום לפנות מייד ל'ויקיליקס', הוא טילפן קודם כל לרשויות הביון האמריקניות. מטרתו היתה להוכיח שאתרו של אסאנג' אינו מאובטח.

אל תנסו לחפש את המסמכים הללו ב'ויקיליקס'. בהוראה אישית של אסאנג' – העצור בשבדיה – הם הורדו מייד מהאתר. אלא שאתרים אחרים ובוודאי סוכנויות ביון הצליחו להעתיק את החומר הרב והם נוברים בתוכו עכשיו.

מומחה לענייני ביון בוושינגטון העריך, שהמסמכים 'שרפו' עשרות רבות ואולי מאות סוכנים ומודיעים ששיתפו פעולה בעבר ואולי משתפים פעולה גם היום עם ארגוני ביון אמריקניים. המומחה, שצוטט ב'וושינגטון טיימס', אמר ש"ייקח שנים לתקן את הנזק ולבנות רשתות בטוחות חדשות, בעיקר באיראן".

FacebookTwitterGoogle+Share

Filed Under: חדשות

 • דעות
  בכדי לעבור למאמר המלא נא הקישו על שם המאמר
 • יורי גנקין:המדריך למהפכה, הגרסה הטורקית
  במשטרים כמו של ארדואן לא שוכחים ולא סולחים על אירועים כמו ניסיון ההפיכה הצבאית באנקרה בסופ"ש האחרון. אם בכל זאת אתם רוצים להפיל את השלטון – הנה חמישה כללים שאתם חייבים לדעת. אל תנסו את זה בבית
  אז ניסיון המהפכה בטורקיה דוכא ונגמר עוד לפני שהתחיל, אלא שעל אף העובדה שבפרספקטיבה היסטורית היה זה מאורע בטל בשישים שנמשך לא יותר משעות בודדות, הרי שיש בו בכדי ללמד אותנו דבר מה על הדינמיקה של אירועים מהסוג הזה. הנה לפניכם חמישה כללים למהפכן הטורקי המתחיל. ____________________
 • אמיר בוחבוט: חדירת המזל"ט מסוריה: קריאת השכמה לקראת מלחמה עם חיזבאללה
  בצה"ל יוצאים מנקודת הנחה שהארגון ישגר לישראל 1,500 רקטות וטילים מדי יום במקביל להפעלת כלי טיס בלתי מאוישים. ניסיון היירוט הכושל מוכיח כי העורף אינו ערוך למערכה הבאה, על אף ההשקעה האדירה בטכנולוגיות וריבוי מקרי חדירות מזל"טים לישראל בשנים האחרונות
  חדירת כלי הטיס הבלתי מזוהה אתמול (ראשון) מסוריה לישראל וחזרתו באין מפריע למרחב האווירי הסורי, לאחר שחיל האוויר הישראלי שיגר לעברו שני מיירטי פטריוט וטיל אוויר-אוויר ונכשל, מהווה צלצול השכמה עבור הציבור הישראלי והדרג המדיני לקראת מלחמות עתידיות: בדרום נגד חמאס ובצפון נגד חיזבאללה. ____________________
 • אודליה יקיר: פוקימון גו: לאן אתם הולכים?!
  הפיכה צבאית בטורקיה? פיגוע בניס? הנאום המועתק של מלניה טראמפ? מסתבר שמשהו אחר, גדול וחשוב יותר, מטריד בימים אלה את העולם האמיתי: האפליקציה החדשה "פוקימון גו" מבית נינטנדו. רק הושקה בתחילת החודש וכבר זכתה למספר חסר תקדים של הורדות.
  אז מה בדיוק קורה שם? בגדול כלום, בקטן - מרדף אחרי דמויות של מפלצות וירטואליות במרחב הממשי של משתמש הסלולר ____________________
 • מזל מועלם: ציור העירום של השרה שקד וההחפצה של פוליטיקאיות
  שרת המשפטים איילת שקד היא אישה יפה מאוד שמקפידה על סגנון לבוש סולידי, נשי ומושקע ההולם את תפקידה ומעמדה ואת היותה חברה במפלגה דתית.
  שקד היא גם פוליטיקאית מוכשרת מאוד, אישה חכמה ושרה פעלתנית שמקדמת אג'נדה ימנית. אפשר להעריך אותה, אפשר להתווכח איתה, אבל קשה להתעלם מנוכחותה והשפעתה על המערכת הפוליטית ועל החיים של כולנו. ____________________
 • שלומי אלדר: האם חוק ההדחה יפרק את הרשימה המשותפת?
  יממה לאחר שהתפרסמו תוצאות הבחירות הפנימיות בבל"ד ב-17 ביולי, שבהן נדחקה חנין זועבי למקום לא ריאלי במפלגתה, התכנסה ועדת החוקה חוק ומשפט של הכנסת להצביע על חוק ההדחה, המכונה גם חוק זועבי, לקראת אישורו הסופי במליאה בקריאה שנייה ושלישית.
  בעקבות הבחירות במפלגתה חנין זועבי לא תכהן בכנסת הבאה ועלולה לסיים את פעילותה הפוליטית. מתברר שזועבי הצליחה ליצור כיסי התנגדות וכעס על דרכה הפרובוקטיבית גם במפלגתה. ____________________