כך נחשפו סוכני מוסד וסי.אי.איי בגלל מאבקי אגו ב'ויקיליקס' / מאיר דורון

קובץ מסמכים, שנועדו להיות 'נשק יום הדין' של מייסד אתר ההדלפות 'ויקיליקס', ג'וליאן אסאנג', ואשר נחשפו בעקבות מאבק פנימי בין מפעילי האתר – גרם התקפות לב בסוכנויות ביון רבות בעולם, כולל המוסד הישראלי והסי.אי.איי האמריקני.

 המסמכים, שמקורם בסטייט דיפרטמנט, חשפו בשמותיהם ובפרטיהם האישיים מאות מקורות אמריקניים שהיו עד כה עלומי שם – בהם סוכני המוסד הישראלי והסי.אי.איי האמריקני, סוכני שטח ממדינות אחרות המשתפות פעולה עם הביון האמריקני, ומודיעים ושתולים הפועלים בישראל, איראן וירדן.

למעשה מדובר במסמכים שכבר פורסמו לאחר עריכה לפני למעלה מחצי שנה, אלא שהפעם הם פורסמו ללא השמטות העריכה. כך, למשל, נחשף בשמו מודיע איראני האומר לסוכן סי.אי.איי: "העם באיראן תמיד ניסה להעניק את הרושם שהוא הולך אחר האייתולות הטיפשים והמשוגעים".

הרקע לחשיפת המסמכים הלא מצונזרים הוא מאבק פנימי בין מייסד אתר ההדלפות 'ויקיליקס', ג'וליאן אסאנג', ועמיתיו שפרשו מהאתר – ובראשם דניאל דומשייט-ברג, שהיה דוברו וסגנו של אסאנג' והקים אתר אינטרנט המתחרה ב'ויקיליקס' – אתר ההדלפות 'אופנליקס' (OpenLeaks).

לפני פרישתו דומשייט-ברג היה היחיד בעל גישה למסמכים המקוריים כפי שהיו לפני העריכה, והם נשמרו בשרת חיצוני תחת סיסמה וקודים. עם פרישתו העביר דומשייט-ברג את קודי הגישה ואת סיסמת האבטחה למסמכים המקוריים למחליפיו ב'ויקיליקס'. הללו, בטעות, העלו לאינטרנט את המידע. לטענתם, משום שלא ידעו שמדובר במסמכים שגירסתם הערוכה כבר פורסמה. בהליך ההשמה איש מאנשי 'ויקיליקס' החדשים לא שם לב שהם כוללים שמות מקורות של הממשל האמריקני, שפרסומם עלול להעמיד אותם בסכנת מוות.

"ייקח שנים לתקן את הנזק"

במשך ימים ארוכים הופיעו המסמכים בגירסתם הבלתי ערוכה באינטרנט, נבלעו באוקינוס המסמכים שבאתר ולא משכו תשומת לב מיוחדת. מי ששם לב ל'טעות' ומיהר לפרסם אותה היה דומשייט-ברג המתחרה. במקום לפנות מייד ל'ויקיליקס', הוא טילפן קודם כל לרשויות הביון האמריקניות. מטרתו היתה להוכיח שאתרו של אסאנג' אינו מאובטח.

אל תנסו לחפש את המסמכים הללו ב'ויקיליקס'. בהוראה אישית של אסאנג' – העצור בשבדיה – הם הורדו מייד מהאתר. אלא שאתרים אחרים ובוודאי סוכנויות ביון הצליחו להעתיק את החומר הרב והם נוברים בתוכו עכשיו.

מומחה לענייני ביון בוושינגטון העריך, שהמסמכים 'שרפו' עשרות רבות ואולי מאות סוכנים ומודיעים ששיתפו פעולה בעבר ואולי משתפים פעולה גם היום עם ארגוני ביון אמריקניים. המומחה, שצוטט ב'וושינגטון טיימס', אמר ש"ייקח שנים לתקן את הנזק ולבנות רשתות בטוחות חדשות, בעיקר באיראן".

Filed Under: חדשות

RSSComments (0)

Trackback URL

Leave a Reply

 • דעות
  בכדי לעבור למאמר המלא נא הקישו על שם המאמר
 • א.ב. יהושע: מכתב גלוי
  גדעון היקר, אתה זוכר בוודאי, שבשנים האחרונות נהגתי להתקשר אליך מפעם לפעם, כדי לשבח אותך על כתבותיך בעניין העוולות שנגרמות לפלשתינאים בשטחים המוחזקים, הן על ידי אנשי צבא והן על ידי מתנחלים. ____________________
 • יוסי שריד: נקמת ילד מעזה
  פעם, ירו כאן ובכו; פעם. פעם, כשעדיין כתבתי מאמרי הגות מעמיקים, ניסיתי לנמק מדוע אין עוד מנצחים במלחמות, יש רק מנוצחים. לא קיבלו את... ____________________
 • נחמיה שטרסלר: נתניהו, עצור!
  ממש עכשיו, כאשר אתם קוראים שורות אלה, אפשר לשמוע את מנועי הבולדוזרים רועמים בדרך לביצוע משימתם: הריסת הבתים של שלושת החשודים ברצח ... ____________________
 • אבי דיכטר: הפעם: לחסל ולהשמיד את רולטת הטרור
  למנהרות הטרור אין כיפת ברזל. אי אפשר ליירטן. איום המנהרות הוא מוחשי, ממשי, ולכן המהלך הקרקעי שצה"ל פתח בו אמש ר ____________________
 • דן מרגלית: הצעד המכריע כבר נעשה
  החל מאמש, עת שוגר הטיל ה־103 מרצועת עזה לעבר האוכלוסייה האזרחית רודפת השלום של ישראל, הפך הוויכוח על המהלך הצבאי היבשתי לנחלת העבר. עוד יחזרו אליו בוויכוחים הפוליטיים ובמכוני המחקר ובכנסת ____________________
 • להכנס לאתר של הצופים הקישו על הלוגו