כך נחשפו סוכני מוסד וסי.אי.איי בגלל מאבקי אגו ב'ויקיליקס' / מאיר דורון

קובץ מסמכים, שנועדו להיות 'נשק יום הדין' של מייסד אתר ההדלפות 'ויקיליקס', ג'וליאן אסאנג', ואשר נחשפו בעקבות מאבק פנימי בין מפעילי האתר – גרם התקפות לב בסוכנויות ביון רבות בעולם, כולל המוסד הישראלי והסי.אי.איי האמריקני.

 המסמכים, שמקורם בסטייט דיפרטמנט, חשפו בשמותיהם ובפרטיהם האישיים מאות מקורות אמריקניים שהיו עד כה עלומי שם – בהם סוכני המוסד הישראלי והסי.אי.איי האמריקני, סוכני שטח ממדינות אחרות המשתפות פעולה עם הביון האמריקני, ומודיעים ושתולים הפועלים בישראל, איראן וירדן.

למעשה מדובר במסמכים שכבר פורסמו לאחר עריכה לפני למעלה מחצי שנה, אלא שהפעם הם פורסמו ללא השמטות העריכה. כך, למשל, נחשף בשמו מודיע איראני האומר לסוכן סי.אי.איי: "העם באיראן תמיד ניסה להעניק את הרושם שהוא הולך אחר האייתולות הטיפשים והמשוגעים".

הרקע לחשיפת המסמכים הלא מצונזרים הוא מאבק פנימי בין מייסד אתר ההדלפות 'ויקיליקס', ג'וליאן אסאנג', ועמיתיו שפרשו מהאתר – ובראשם דניאל דומשייט-ברג, שהיה דוברו וסגנו של אסאנג' והקים אתר אינטרנט המתחרה ב'ויקיליקס' – אתר ההדלפות 'אופנליקס' (OpenLeaks).

לפני פרישתו דומשייט-ברג היה היחיד בעל גישה למסמכים המקוריים כפי שהיו לפני העריכה, והם נשמרו בשרת חיצוני תחת סיסמה וקודים. עם פרישתו העביר דומשייט-ברג את קודי הגישה ואת סיסמת האבטחה למסמכים המקוריים למחליפיו ב'ויקיליקס'. הללו, בטעות, העלו לאינטרנט את המידע. לטענתם, משום שלא ידעו שמדובר במסמכים שגירסתם הערוכה כבר פורסמה. בהליך ההשמה איש מאנשי 'ויקיליקס' החדשים לא שם לב שהם כוללים שמות מקורות של הממשל האמריקני, שפרסומם עלול להעמיד אותם בסכנת מוות.

"ייקח שנים לתקן את הנזק"

במשך ימים ארוכים הופיעו המסמכים בגירסתם הבלתי ערוכה באינטרנט, נבלעו באוקינוס המסמכים שבאתר ולא משכו תשומת לב מיוחדת. מי ששם לב ל'טעות' ומיהר לפרסם אותה היה דומשייט-ברג המתחרה. במקום לפנות מייד ל'ויקיליקס', הוא טילפן קודם כל לרשויות הביון האמריקניות. מטרתו היתה להוכיח שאתרו של אסאנג' אינו מאובטח.

אל תנסו לחפש את המסמכים הללו ב'ויקיליקס'. בהוראה אישית של אסאנג' – העצור בשבדיה – הם הורדו מייד מהאתר. אלא שאתרים אחרים ובוודאי סוכנויות ביון הצליחו להעתיק את החומר הרב והם נוברים בתוכו עכשיו.

מומחה לענייני ביון בוושינגטון העריך, שהמסמכים 'שרפו' עשרות רבות ואולי מאות סוכנים ומודיעים ששיתפו פעולה בעבר ואולי משתפים פעולה גם היום עם ארגוני ביון אמריקניים. המומחה, שצוטט ב'וושינגטון טיימס', אמר ש"ייקח שנים לתקן את הנזק ולבנות רשתות בטוחות חדשות, בעיקר באיראן".

Share

Filed Under: חדשות

 • דעות
  בכדי לעבור למאמר המלא נא הקישו על שם המאמר
 • אורי הייטנר: הגולן: הגיעה העת להכיר בריבונות
  רה"מ נתניהו ראוי לשבח על כך שהעלה בפני הנשיא טראמפ בקשה להכרה אמריקנית בריבונות ישראל על הגולן. איני יודע אם הבקשה תיענה, אולם יש חשיבות רבה לעצם היוזמה. עד כה התרגלנו שיוזמות מדיניות הנוגעות לגולן הן דרישות לנסיגה ישראלית. הגיעה השעה ליוזמה מדינית להכרה בינלאומית בסיפוח.
  המכתב נשלח שש שנים לפני החלת הריבונות הישראלית על הגולן. מאז חלפו 42 שנה. היום, במלאות יובל להתיישבות בגולן, 42 שנים למכתב פורד ו־36 שנים לריבונות, הגיעה השעה להכרה אמריקנית בריבונות ישראל ובצדקתה. הנימוקים לכך רבים: ראשית - הגולן הוא חלק מארץ ישראל ששוחרר במלחמת מגן צודקת ____________________
 • פרופ' אברהם בן-צבי: הבשורה מהפיסגה: המהפך התפיסתי
  מפגש הפיסגה המוצלח בין טראמפ לבין נתניהו היה גדוש גילויי חיבה, לבביות ואהדה כלפי רה"מ וכלפי האתוס, המורשת ומכלול הערכים והאינטרסים האסטרטגיים המחברים ומקשרים בין שני השותפים ל"יחסים המיוחדים" שבין וושינגטון לבין ירושלים. מבחינה זו, on/453441 עמד בניגוד קוטבי ל"ועידות פיסגה" קודמות לא מעטות, שנערכו באווירה מתוחה. עם זאת, משמעותה האמיתית של הפיסגה האחרונה לא היתה מעוגנת רק ברוח הפיוס שנשבה ממנה בחלוף שמונה שנים של צינה וסגריר, אלא ובעיקר בתכנים שהנשיא ה־45 העניק להם ביטוי צלול וברור. ____________________
 • אייל זיסר: הפלשתינים נשארים בלי "גב"
  פגישת הפיסגה בין רה"מ נתניהו לבין נשיא ארה"ב טראמפ פתחה דף חדש ביחסי שתי המדינות. זה עתיד לעמוד בסימן של קשר הדוק יותר מבעבר, ואף תיאום עמדות ומהלכים קרוב ואינטימי בין הממשלה בירושלים לבית הלבן. לצד כימיה אישית, ואף זהות אידיאולוגית בסיסית בין שני המנהיגים, שהן בעלות חשיבות בעניינים שכאלו, תרמה להצלחת המפגש העובדה שטראמפ משוחרר מכל מחויבות למוסכמות ולהנחות יסוד שהיו בסיס למדיניותה של וושינגטון בסוגיות הליבה המזרח־תיכוניות לאורך העשורים האחרונים.
  ___________________
 • בן כספית: יחיא סינוואר – מנהיג מסוכן או פרגמטיסט ושפוי?
  איך יפעל ראש הזרוע המדינית הנבחר של חמאס מול ישראל? במערכת הביטחון הישראלית הדעות לגביו חלוקות: יש הסבורים שבחירתו תתרום להקדמת המלחמה הבאה ברצועת עזה, אך לדעת אחרים הוא דווקא ירסן את הזרוע הצבאית.
  דומה שמעולם לא הנהיג את חמאס אדם המוכר טוב יותר לישראל מיחיא סינוואר, שנבחר השבוע [פברואר 2017] בהליך פנימי ליורש של איסמעיל הנייה כראש הלשכה המדינית של הארגון בעזה. וגם להיפך: סינוואר ישב 22 שנה בכלא הישראלי ושוחרר בעסקת שליט בסתיו 2011. הוא דובר עברית, שולט ברזי החברה הישראלית ויודע הכל על הראש הישראלי, היכולות הישראליות והרגישויות של החברה הישראלית. ____________________
 • דרור אידר: הוסר הלחץ; ועכשיו – ההחלטות בידינו
  פתרון שתי המדינות היה אשליה שלא נתקבלה מעולם בידי הערבים • לכן השמאל המתון צריך לשלב ידיים עם הימין כדי להבטיח עתידנו לדורות בארץ • ועד אז, יש להיזהר ממשיחיות שווא הדוחקת את הקץ
  1 שלשום, בבית הלבן, צפינו בלוויית "פתרון שתי המדינות". אבל מותו של הפתרון הזה אירע המון שנים לפני. ב־3 בינואר 19199 נחתם בצרפת הסכם בין חיים ויצמן, ראש ההסתדרות הציונית, לאמיר פייסל, ראש המשלחת הערבית. ההסכם קרא למימוש הצהרת בלפור שניתנה 14 חודשים קודם לכן, וכן לנקוט את "כל האמצעים הדרושים כדי לעודד ולהגביר עליית יהודים לפלשתינה בקנה מידה רחב, וליישב את העולים היהודים על הקרקע...". ____________________