כך נחשפו סוכני מוסד וסי.אי.איי בגלל מאבקי אגו ב'ויקיליקס' / מאיר דורון

קובץ מסמכים, שנועדו להיות 'נשק יום הדין' של מייסד אתר ההדלפות 'ויקיליקס', ג'וליאן אסאנג', ואשר נחשפו בעקבות מאבק פנימי בין מפעילי האתר – גרם התקפות לב בסוכנויות ביון רבות בעולם, כולל המוסד הישראלי והסי.אי.איי האמריקני.

 המסמכים, שמקורם בסטייט דיפרטמנט, חשפו בשמותיהם ובפרטיהם האישיים מאות מקורות אמריקניים שהיו עד כה עלומי שם – בהם סוכני המוסד הישראלי והסי.אי.איי האמריקני, סוכני שטח ממדינות אחרות המשתפות פעולה עם הביון האמריקני, ומודיעים ושתולים הפועלים בישראל, איראן וירדן.

למעשה מדובר במסמכים שכבר פורסמו לאחר עריכה לפני למעלה מחצי שנה, אלא שהפעם הם פורסמו ללא השמטות העריכה. כך, למשל, נחשף בשמו מודיע איראני האומר לסוכן סי.אי.איי: "העם באיראן תמיד ניסה להעניק את הרושם שהוא הולך אחר האייתולות הטיפשים והמשוגעים".

הרקע לחשיפת המסמכים הלא מצונזרים הוא מאבק פנימי בין מייסד אתר ההדלפות 'ויקיליקס', ג'וליאן אסאנג', ועמיתיו שפרשו מהאתר – ובראשם דניאל דומשייט-ברג, שהיה דוברו וסגנו של אסאנג' והקים אתר אינטרנט המתחרה ב'ויקיליקס' – אתר ההדלפות 'אופנליקס' (OpenLeaks).

לפני פרישתו דומשייט-ברג היה היחיד בעל גישה למסמכים המקוריים כפי שהיו לפני העריכה, והם נשמרו בשרת חיצוני תחת סיסמה וקודים. עם פרישתו העביר דומשייט-ברג את קודי הגישה ואת סיסמת האבטחה למסמכים המקוריים למחליפיו ב'ויקיליקס'. הללו, בטעות, העלו לאינטרנט את המידע. לטענתם, משום שלא ידעו שמדובר במסמכים שגירסתם הערוכה כבר פורסמה. בהליך ההשמה איש מאנשי 'ויקיליקס' החדשים לא שם לב שהם כוללים שמות מקורות של הממשל האמריקני, שפרסומם עלול להעמיד אותם בסכנת מוות.

"ייקח שנים לתקן את הנזק"

במשך ימים ארוכים הופיעו המסמכים בגירסתם הבלתי ערוכה באינטרנט, נבלעו באוקינוס המסמכים שבאתר ולא משכו תשומת לב מיוחדת. מי ששם לב ל'טעות' ומיהר לפרסם אותה היה דומשייט-ברג המתחרה. במקום לפנות מייד ל'ויקיליקס', הוא טילפן קודם כל לרשויות הביון האמריקניות. מטרתו היתה להוכיח שאתרו של אסאנג' אינו מאובטח.

אל תנסו לחפש את המסמכים הללו ב'ויקיליקס'. בהוראה אישית של אסאנג' – העצור בשבדיה – הם הורדו מייד מהאתר. אלא שאתרים אחרים ובוודאי סוכנויות ביון הצליחו להעתיק את החומר הרב והם נוברים בתוכו עכשיו.

מומחה לענייני ביון בוושינגטון העריך, שהמסמכים 'שרפו' עשרות רבות ואולי מאות סוכנים ומודיעים ששיתפו פעולה בעבר ואולי משתפים פעולה גם היום עם ארגוני ביון אמריקניים. המומחה, שצוטט ב'וושינגטון טיימס', אמר ש"ייקח שנים לתקן את הנזק ולבנות רשתות בטוחות חדשות, בעיקר באיראן".

FacebookTwitterGoogle+Share

Filed Under: חדשות

 • דעות
  בכדי לעבור למאמר המלא נא הקישו על שם המאמר
 • ד"ר אורי גולדברג:האיום על ההוויה האמריקנית
  ארה"ב נאלצה בשבוע האחרון להתמודד עם רצף של פיגועים, ותשומת הלב התקשורתית והציבורית הוקדשה באופן טבעי בעיקר לאירועים בעיר ניו יורק ובמדינת ניו ג'רזי - פיגועים שהחלו להזכיר לאמריקנים נשכחות. פתאום, הטרור הפך למוכר יותר ודומה בצורתו ל"ימי הזוהר" של המלחמה הגלובלית בטרור, כשדיבורים על תאי טרור וקשרים בינלאומיים חזרו למרכז השיח. דונלד טראמפ, כיאה למועמד רפובליקני לנשיאות, השמיע הצהרות נחרצות על הצורך "לנצח את הטרור", והילארי קלינטון ניסתה לא להישמע תבוסתנית בתגובה להצהרותיו. האויב הפך ברור, שיטות הפעולה הפכו ברורות, וגם המסקנה חד־משמעית - חייבים לנצח. ____________________
 • אריאל בולשטיין: ישראל כבר לא במרכז המטרה
  מועצת העיר ניו יורק קיבלה לאחרונה ברוב עצום החלטה בגנות תנועת החרם נגד ישראל. אמנם להחלטה אין תוקף מחייב והיא הצהרתית בלבד, אך כאשר מדובר ב"בירת העולם", גם להצהרות יש כוח. העובדה שמתנגדי ישראל נזעקו נגד הצעד הזה היא ההוכחה הטובה ביותר לכך. תומכי BDS צעקו והפריעו למהלך הדיון, אבל גם ההתפרעות לא הועילה להם. כעת ניו יורק תהפוך באופן רשמי למעין "אזור נקי מ־BDS", שכן החלטת מועצת העיר מצטרפת לצו של מושל מדינת ניו יורק, האוסר על זרועות המדינה ועל רשויותיה לקיים כל מגע עם גופי החרם האנטי־ישראלי.
  ___________________
 • עומר דוסטרי : הסכם הסיוע האמריקני לא נפגע בשל התנהלות נתניהו – אלא שופר
  חרף הביקורות מטעם האופוזיציה על ההסכם, בשווי 38 מיליארד דולר, מדובר בהישג אסטרטגי ישראלי במציאות עולמי מורכבת. אמנם יחסי הממשלים לא לבלבלו בכהונת נתניהו ואובמה, אך יחסי המדינות התחזקו, והאחרון רצה להוכיח כי אין עוינות – כי אם שילוב זרועות
  הסכם הסיוע האמריקני,36 מיליארד דולר לעשר השנים הבאות, הוא ההסכם הגדול והיקר ביותר שמדינת ישראל קיבלה מעודה ומהווה את הסכם הסיוע הגדול ביותר שארצות הברית סיפקה למדינה כלשהי בעולם. ____________________
 • יותם זמרי: פלסטינים לא מטומטמים, הם רק מקדשים רצח
  יהיה נחמד שפייסבוק תעשה מאמצים גדולים יותר להילחם בערימות ההסתה הפלסטיניות שמשתוללות אצלה. השאלה כמה דם יישפך עד שהחלטה כזו תתקבל. לי התפנו 24 שעות לסיים את הדוקטורט
  בואו נתחיל בעיקר, פייסבוק, העלבתם, עם כל הכבוד, לחסום אותי רק ל-24 שעות זה מביך, בזמן שאושיות בעבר נחסמו לשבוע, שבועיים וחלקם אף לחודש, החסימה העלובה הזאת שהענקתם לי ללא ספק מעמידה אותי נבוך מול קהל עוקבים שמצפה ממני להרבה יותר. ____________________
 • מזל מועלם:היתרון של נתניהו על ברק במריבה על הסכם הסיוע
  בעיצומו של עוד ראיון לוחמני שראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, העניק לתקשורת ביום חמישי האחרון (15 בספטמבר), הוא נשאל על ידי המגישה יונית לוי בערוץ 2 אם טענותיו כי הסכם הסיוע הביטחוני בין ארה״ב לישראל הוא ״גרוע״, מבוססות על מידע קונקרטי שהועבר אליו.
  ברק השיב לה כמי שמנפנף ממנו זבוב טורדני: "אני עוסק מזה 30 שנה באופן קרוב בכל המשאים ומתנים למעט בשלוש השנים האחרונות… אני יודע היטב מה חושבים בארץ ובוושינגטון ואני יודע שהיה יכול לקבל 4.5 מיליארד ומגע הרבה יותר עמוק עם המודיעין האמריקאי מהמעקב אחרי איראן, שיח ענייני עם הנשיא על סנקציות אפשריות ואפילו אופציה צבאית - כל זה היה על השולחן". ____________________