כך נחשפו סוכני מוסד וסי.אי.איי בגלל מאבקי אגו ב'ויקיליקס' / מאיר דורון

קובץ מסמכים, שנועדו להיות 'נשק יום הדין' של מייסד אתר ההדלפות 'ויקיליקס', ג'וליאן אסאנג', ואשר נחשפו בעקבות מאבק פנימי בין מפעילי האתר – גרם התקפות לב בסוכנויות ביון רבות בעולם, כולל המוסד הישראלי והסי.אי.איי האמריקני.

 המסמכים, שמקורם בסטייט דיפרטמנט, חשפו בשמותיהם ובפרטיהם האישיים מאות מקורות אמריקניים שהיו עד כה עלומי שם – בהם סוכני המוסד הישראלי והסי.אי.איי האמריקני, סוכני שטח ממדינות אחרות המשתפות פעולה עם הביון האמריקני, ומודיעים ושתולים הפועלים בישראל, איראן וירדן.

למעשה מדובר במסמכים שכבר פורסמו לאחר עריכה לפני למעלה מחצי שנה, אלא שהפעם הם פורסמו ללא השמטות העריכה. כך, למשל, נחשף בשמו מודיע איראני האומר לסוכן סי.אי.איי: "העם באיראן תמיד ניסה להעניק את הרושם שהוא הולך אחר האייתולות הטיפשים והמשוגעים".

הרקע לחשיפת המסמכים הלא מצונזרים הוא מאבק פנימי בין מייסד אתר ההדלפות 'ויקיליקס', ג'וליאן אסאנג', ועמיתיו שפרשו מהאתר – ובראשם דניאל דומשייט-ברג, שהיה דוברו וסגנו של אסאנג' והקים אתר אינטרנט המתחרה ב'ויקיליקס' – אתר ההדלפות 'אופנליקס' (OpenLeaks).

לפני פרישתו דומשייט-ברג היה היחיד בעל גישה למסמכים המקוריים כפי שהיו לפני העריכה, והם נשמרו בשרת חיצוני תחת סיסמה וקודים. עם פרישתו העביר דומשייט-ברג את קודי הגישה ואת סיסמת האבטחה למסמכים המקוריים למחליפיו ב'ויקיליקס'. הללו, בטעות, העלו לאינטרנט את המידע. לטענתם, משום שלא ידעו שמדובר במסמכים שגירסתם הערוכה כבר פורסמה. בהליך ההשמה איש מאנשי 'ויקיליקס' החדשים לא שם לב שהם כוללים שמות מקורות של הממשל האמריקני, שפרסומם עלול להעמיד אותם בסכנת מוות.

"ייקח שנים לתקן את הנזק"

במשך ימים ארוכים הופיעו המסמכים בגירסתם הבלתי ערוכה באינטרנט, נבלעו באוקינוס המסמכים שבאתר ולא משכו תשומת לב מיוחדת. מי ששם לב ל'טעות' ומיהר לפרסם אותה היה דומשייט-ברג המתחרה. במקום לפנות מייד ל'ויקיליקס', הוא טילפן קודם כל לרשויות הביון האמריקניות. מטרתו היתה להוכיח שאתרו של אסאנג' אינו מאובטח.

אל תנסו לחפש את המסמכים הללו ב'ויקיליקס'. בהוראה אישית של אסאנג' – העצור בשבדיה – הם הורדו מייד מהאתר. אלא שאתרים אחרים ובוודאי סוכנויות ביון הצליחו להעתיק את החומר הרב והם נוברים בתוכו עכשיו.

מומחה לענייני ביון בוושינגטון העריך, שהמסמכים 'שרפו' עשרות רבות ואולי מאות סוכנים ומודיעים ששיתפו פעולה בעבר ואולי משתפים פעולה גם היום עם ארגוני ביון אמריקניים. המומחה, שצוטט ב'וושינגטון טיימס', אמר ש"ייקח שנים לתקן את הנזק ולבנות רשתות בטוחות חדשות, בעיקר באיראן".

Share

Filed Under: חדשות

 • דעות
  בכדי לעבור למאמר המלא נא הקישו על שם המאמר
 • ח"כ בצלאל סמוטריץ': פמיניסטיות צבועות, קשה להן שגבר דואג לנשים
  לא מצאתי שום טיעון ענייני נגד הצעת החוק שעניינה להוציא את פוריות האישה מיחסי הכוחות בין בני הזוג. נראה שהחוק הזה פשוט הורס לארגוני הנשים את התיזה ושובר את הסטיגמה השלילית שהן עמלות לצייר לממסד הדתי כבר שנים רבות ____________________
 • בועז ביסמוט : הטרור הפך חלק בלתי נפרד מהעולם הישן
  בלב ליבה של לונדון, טרור החריד את העיר. בריטניה יכולה לברוח מהאיחוד האירופי - אך לא מהאיסלאם הרצחני
  בזמן שבלגיה ציינה אתמול שנה לפיגוע הכפול, שאירע ב־22 במארס 2016 בשדה התעופה של בריסל, הוסיפה לונדון עוד פיגוע לרשימה הארוכה של התקפות טרור נגד היבשת.
  לכל פיגוע יש הסיפור שלו. הפיגוע של אתמול ייזכר בעיקר בגלל המיקום: לב ליבה של לונדון, במה שהיה לב ליבו של העולם הישן. תחילה פיגוע דריסה על גשר ווסטמינסטר ולאחר מכן פיגוע דקירה סמוך לבניין הפרלמנט. העד הראשי ל"רצח על התמזה" בגירסה הג'יהאדיסטית אתמול היה הביג בן, הסמל המפורסם של העיר. ____________________
 • מנחם הורביץ: למה שעון קיץ לא נקבע לפי לוח החגים היהודי?
  מה היה קורה אם שעון הקיץ היה מופעל ומופסק בשני מועדים קבועים ופשוטים? נזק כלכלי לא היה נמצא כאן
  רבותיי, הכינו את השעונים, או ליתר דיוק את הסמארטפונים: היום (ה') בלילה ישראל תעבור לשעון קיץ, למרות שהחורף עדיין לא אמר את המילה האחרונה בחוץ. הימים יתארכו, החושך יתאחר, וכולנו נוכל להרגיש יעילים יותר, חסכוניים באנרגיה ועובדים בתפוקה מוגברת – ממש כפי שהבטיחו לנו.
  ___________________
 • יוסי ביילין: מאה שנה לפינוי תל אביב
  זה לא היה אירוע הרואי, אלא "רק" מהלך זמני שהזכיר פשעים קודמים של הטורקים • מחירו היה גבוה - 900 מבני היישוב שילמו בחייהם • אז מדוע גירוש ת"א נדחק מהזיכרון הישראלי?
  "שביל קליפות התפוזים" של נחום גוטמן היה "בסט סלר" מייד עם פרסומו, לפני כמעט 60 שנה. זה היה, מבחינתנו, המקור הראשון ללימוד סיפור הגירוש מתל אביב, שהתרחש כ־40 שנה לפני שיצא הספר לאור. קצת משונה משום שתל אביב היתה עירנו, חלק ממורינו גורשו ממנה, ועדיין זה לא היה חלק מן האירועים שעיצבו את הסיפור שלנו. נראה כי מול השואה ומול הקמת המדינה ומלחמת העצמאות, לא היה הגירוש מתל אביב טראומטי מספיק או הרואי מספיק, כדי שייחרת בזיכרון המשותף שלנו. ____________________
 • יצחק לבנון: הסכם השלום עם מצרים – דרושה גישה חדשה
  לקראת סוף החודש הזה, יציינו מצרים וישראל 38 שנים להסכם השלום ביניהן. ישראל מתייחסת לאירוע כהסכם בין שתי המדינות ואילו מצרים מדברת על הסכם במסגרת מתכונת קמפ דיוויד, ולא בכדי - בקמפ דיוויד יש את המרכיב הפלשתיני, שבעיני מצרים היה ונותר חלק בלתי נפרד מהשלום. לכן, ראינו איך במשך עשורים הנשיא מוברק נמנע מכל נרמול עם ישראל, בגלל שהסוגיה הפלשתינית לא נפתרה. ____________________
 • חיים שיין: עורבא פרח
  דונלד טראמפ ניצח את המועמדת הדמוקרטית הילארי קלינטון וברוב מערכות התקשורת בארה"ב ובישראל השמיים נפלו. עננים שחורים עטפו את שמי ניו יורק ונווה אילן. על פני הפרשנים והמראיינים ניתן היה לראות את האכזבה, הנהי והכאב. מיליוני דולרים, יצירתיות כוזבת, פרשנות מוטה ומשאלות לב ירדו לטמיון. סקרים התבררו כשקרים וידיעות עיתונאיות התגלו כנחלי אכזב. ____________________
 • גונן גינת: המובילאיי של כולנו
  מה גרם למנהלי התעמולה נגד היזמים "שמרוויחים על הגב שלנו" לשנות את דעתם? • למה לא פורסם מי מונע מהמבקשים לרדת מהארץ לעשות כן? • מה הכשיר הרב לוינשטיין? • ואיפה ה־BDS כשצריך אותו?
  כאשר התבררו מימדי הענק של עיסקת מובילאיי, התרחש מהפך אצל הממונים על איך צריך לחשוב. זמן רב הם מנהלים תעמולה נגד היזמים שלטענתם שודדים את הנכסים ששייכים לציבור ומרוויחים על הגב של כולנו, אבל מהרגע שהתברר כי בזכות אותם יזמים נרוויח כמה מיליארדים רק מהמסים, נעלם הריח של הכסף והחלו המריבות למי ראוי לחלק את הרווחים ____________________