כך נחשפו סוכני מוסד וסי.אי.איי בגלל מאבקי אגו ב'ויקיליקס' / מאיר דורון

קובץ מסמכים, שנועדו להיות 'נשק יום הדין' של מייסד אתר ההדלפות 'ויקיליקס', ג'וליאן אסאנג', ואשר נחשפו בעקבות מאבק פנימי בין מפעילי האתר – גרם התקפות לב בסוכנויות ביון רבות בעולם, כולל המוסד הישראלי והסי.אי.איי האמריקני.

 המסמכים, שמקורם בסטייט דיפרטמנט, חשפו בשמותיהם ובפרטיהם האישיים מאות מקורות אמריקניים שהיו עד כה עלומי שם – בהם סוכני המוסד הישראלי והסי.אי.איי האמריקני, סוכני שטח ממדינות אחרות המשתפות פעולה עם הביון האמריקני, ומודיעים ושתולים הפועלים בישראל, איראן וירדן.

למעשה מדובר במסמכים שכבר פורסמו לאחר עריכה לפני למעלה מחצי שנה, אלא שהפעם הם פורסמו ללא השמטות העריכה. כך, למשל, נחשף בשמו מודיע איראני האומר לסוכן סי.אי.איי: "העם באיראן תמיד ניסה להעניק את הרושם שהוא הולך אחר האייתולות הטיפשים והמשוגעים".

הרקע לחשיפת המסמכים הלא מצונזרים הוא מאבק פנימי בין מייסד אתר ההדלפות 'ויקיליקס', ג'וליאן אסאנג', ועמיתיו שפרשו מהאתר – ובראשם דניאל דומשייט-ברג, שהיה דוברו וסגנו של אסאנג' והקים אתר אינטרנט המתחרה ב'ויקיליקס' – אתר ההדלפות 'אופנליקס' (OpenLeaks).

לפני פרישתו דומשייט-ברג היה היחיד בעל גישה למסמכים המקוריים כפי שהיו לפני העריכה, והם נשמרו בשרת חיצוני תחת סיסמה וקודים. עם פרישתו העביר דומשייט-ברג את קודי הגישה ואת סיסמת האבטחה למסמכים המקוריים למחליפיו ב'ויקיליקס'. הללו, בטעות, העלו לאינטרנט את המידע. לטענתם, משום שלא ידעו שמדובר במסמכים שגירסתם הערוכה כבר פורסמה. בהליך ההשמה איש מאנשי 'ויקיליקס' החדשים לא שם לב שהם כוללים שמות מקורות של הממשל האמריקני, שפרסומם עלול להעמיד אותם בסכנת מוות.

"ייקח שנים לתקן את הנזק"

במשך ימים ארוכים הופיעו המסמכים בגירסתם הבלתי ערוכה באינטרנט, נבלעו באוקינוס המסמכים שבאתר ולא משכו תשומת לב מיוחדת. מי ששם לב ל'טעות' ומיהר לפרסם אותה היה דומשייט-ברג המתחרה. במקום לפנות מייד ל'ויקיליקס', הוא טילפן קודם כל לרשויות הביון האמריקניות. מטרתו היתה להוכיח שאתרו של אסאנג' אינו מאובטח.

אל תנסו לחפש את המסמכים הללו ב'ויקיליקס'. בהוראה אישית של אסאנג' – העצור בשבדיה – הם הורדו מייד מהאתר. אלא שאתרים אחרים ובוודאי סוכנויות ביון הצליחו להעתיק את החומר הרב והם נוברים בתוכו עכשיו.

מומחה לענייני ביון בוושינגטון העריך, שהמסמכים 'שרפו' עשרות רבות ואולי מאות סוכנים ומודיעים ששיתפו פעולה בעבר ואולי משתפים פעולה גם היום עם ארגוני ביון אמריקניים. המומחה, שצוטט ב'וושינגטון טיימס', אמר ש"ייקח שנים לתקן את הנזק ולבנות רשתות בטוחות חדשות, בעיקר באיראן".

FacebookTwitterGoogle+Share

Filed Under: חדשות

 • דעות
  בכדי לעבור למאמר המלא נא הקישו על שם המאמר
 • דן מרגלית: פלוגות הרחוב חייבות להתרסן
  בגנותו את קמפיין "השתולים" הנאלח והמסוכן של "אם תרצו", שימר אתמול זקן השבט בני בגין את אור הנגוהות של האסכולה הלאומית־ליברלית הנושאת את שם זאב ז'בוטינסקי ואביו. אנשי "אם תרצו" - ברוח מתקפת מירי רגב על אנשי הרוח - פתחו בקמפיין גס רוח על רשימת יוצרים ואמנים, שאהבתם ודאגתם לגורל הארץ אינן מוטלות בספק. בגין גינה זאת כפשיזם. ____________________
 • פרופ' אברהם בן-צבי: ארה"ב: מגיעים לרגעי האמת
  ביום שני הקרוב, לאחר חודשים של התארגנות, אינסוף סקרים מוקדמים ועימותים טלוויזיוניים סוערים, יזנקו סוף סוף הטוענים לכתר המועמדות בשתי המפלגות בארה"ב אל הזירה במדינת איווה, למרתון הארוך והמתיש של עונת הפריימריז.
  אף שגם איווה וגם ניו המפשייר, שבה יתקיים הסיבוב השני בבחירות המקדימות שמונה ימים מאוחר יותר, אינן מדגם מייצג של החברה האמריקנית, הן הפכו במשך השנים למבחני כוח עתירי חשיבות עבור המועמדים וסימנו את דרכם אל הפיסגה, ולחלופין, סתמו את הגולל על שאיפותיהם. ____________________
 • בועז ביסמוט: עוד מופע מביש מטעם האו"ם
  מזכ"ל האו"ם, באן קי־מון, העניק לנו שלשום, בנאום בפני מועצת הביטחון של האו"ם, שיעור במדעי ההתנהגות. אחרי שהסביר, בדיון על המזרח התיכון, כי הוא מתנגד לבנייה בהתנחלויות, הוסיף ואמר כי זהו "טבע האדם" להתנגד לכיבוש. בימים טרופים שכאלה, שבהם אזרחים ישראלים נדקרים ונרצחים זה יותר מארבעה חודשים בגל טרור חדש, לא נותר לנו לתהות אם זה גם "טבע האו"ם" להעניק לטרוריסטים הפלשתינים לגיטימציה להרוג. "התסכול הפלשתיני גובר תחת משקל הכיבוש, שנמשך כבר חצי מאה, והשיתוק בתהליך השלום. ____________________
 • דב הלברטל: דעה: חרדים תבחרו, נאמנות למדינה או גירוש
  החרדים הרבה יותר גרועים מ"שוברים שתיקה". השפעתם הרבה יותר גדולה, וחתירתם תחת אושיות המדינה, כפי הבנתן של רגב ומעולם, חמורה יותר. יש סיבות רבות להוציא אותם מחוץ לחוק פובליציסט ומשפטן חרדי ישראלי. מחבר סדרת הספרים "ערך החיים בהלכה"
  את החרדים צריך להוציא מחוץ לחוק, ולשלול מהם תקציבים. זו המסקנה המתבקשת מציד המכשפות של קמפיין הנאמנות מבית מדרשן של מירי רגב ושולי מועלם. ____________________
 • ערד ניר: הסכם הגרעין מקרב בין ישראל לטורקיה
  נשיא איראן חסן רוחאני מקיים השבוע [סוף ינואר] מסע היסטורי באיחוד האירופי. כשהוא מלווה בפמליה מכובדת של כמאה אנשי עסקים איראניים, התקבל רוחאני אחר כבוד באיטליה. ברומא הוא נפגש עם ראש הממשלה מתאו רנצי, ובוותיקן התקבל על ידי האפיפיור פרנציסקוס. מאיטליה ימשיך לצרפת וייפגש שם עם הנשיא פרנסואה הולנד בארמון האליזה. בכל אחת מהבירות האלה יבקש רוחאני למלא סל קניות גדול שהוא נושא עמו מאיראן. טהרן ממהרת כעת לממש אתהסכם הגרעין שנכנס לתוקף לפני כמעט שבועיים (16 בינואר). ____________________