כך נחשפו סוכני מוסד וסי.אי.איי בגלל מאבקי אגו ב'ויקיליקס' / מאיר דורון

קובץ מסמכים, שנועדו להיות 'נשק יום הדין' של מייסד אתר ההדלפות 'ויקיליקס', ג'וליאן אסאנג', ואשר נחשפו בעקבות מאבק פנימי בין מפעילי האתר – גרם התקפות לב בסוכנויות ביון רבות בעולם, כולל המוסד הישראלי והסי.אי.איי האמריקני.

 המסמכים, שמקורם בסטייט דיפרטמנט, חשפו בשמותיהם ובפרטיהם האישיים מאות מקורות אמריקניים שהיו עד כה עלומי שם – בהם סוכני המוסד הישראלי והסי.אי.איי האמריקני, סוכני שטח ממדינות אחרות המשתפות פעולה עם הביון האמריקני, ומודיעים ושתולים הפועלים בישראל, איראן וירדן.

למעשה מדובר במסמכים שכבר פורסמו לאחר עריכה לפני למעלה מחצי שנה, אלא שהפעם הם פורסמו ללא השמטות העריכה. כך, למשל, נחשף בשמו מודיע איראני האומר לסוכן סי.אי.איי: "העם באיראן תמיד ניסה להעניק את הרושם שהוא הולך אחר האייתולות הטיפשים והמשוגעים".

הרקע לחשיפת המסמכים הלא מצונזרים הוא מאבק פנימי בין מייסד אתר ההדלפות 'ויקיליקס', ג'וליאן אסאנג', ועמיתיו שפרשו מהאתר – ובראשם דניאל דומשייט-ברג, שהיה דוברו וסגנו של אסאנג' והקים אתר אינטרנט המתחרה ב'ויקיליקס' – אתר ההדלפות 'אופנליקס' (OpenLeaks).

לפני פרישתו דומשייט-ברג היה היחיד בעל גישה למסמכים המקוריים כפי שהיו לפני העריכה, והם נשמרו בשרת חיצוני תחת סיסמה וקודים. עם פרישתו העביר דומשייט-ברג את קודי הגישה ואת סיסמת האבטחה למסמכים המקוריים למחליפיו ב'ויקיליקס'. הללו, בטעות, העלו לאינטרנט את המידע. לטענתם, משום שלא ידעו שמדובר במסמכים שגירסתם הערוכה כבר פורסמה. בהליך ההשמה איש מאנשי 'ויקיליקס' החדשים לא שם לב שהם כוללים שמות מקורות של הממשל האמריקני, שפרסומם עלול להעמיד אותם בסכנת מוות.

"ייקח שנים לתקן את הנזק"

במשך ימים ארוכים הופיעו המסמכים בגירסתם הבלתי ערוכה באינטרנט, נבלעו באוקינוס המסמכים שבאתר ולא משכו תשומת לב מיוחדת. מי ששם לב ל'טעות' ומיהר לפרסם אותה היה דומשייט-ברג המתחרה. במקום לפנות מייד ל'ויקיליקס', הוא טילפן קודם כל לרשויות הביון האמריקניות. מטרתו היתה להוכיח שאתרו של אסאנג' אינו מאובטח.

אל תנסו לחפש את המסמכים הללו ב'ויקיליקס'. בהוראה אישית של אסאנג' – העצור בשבדיה – הם הורדו מייד מהאתר. אלא שאתרים אחרים ובוודאי סוכנויות ביון הצליחו להעתיק את החומר הרב והם נוברים בתוכו עכשיו.

מומחה לענייני ביון בוושינגטון העריך, שהמסמכים 'שרפו' עשרות רבות ואולי מאות סוכנים ומודיעים ששיתפו פעולה בעבר ואולי משתפים פעולה גם היום עם ארגוני ביון אמריקניים. המומחה, שצוטט ב'וושינגטון טיימס', אמר ש"ייקח שנים לתקן את הנזק ולבנות רשתות בטוחות חדשות, בעיקר באיראן".

Filed Under: חדשות

RSSComments (0)

Trackback URL

Leave a Reply

 • דעות
  בכדי לעבור למאמר המלא נא הקישו על שם המאמר
 • יוסי ביילין: הדילמה של נתניהו
  הפתעת הבחירות של הכנסת ה־20 היא לא שבנימין נתניהו ירכיב גם את הממשלה הבאה, אלא הפער בין הליכוד למחנה הציוני - 6 מנדטים, שהסקרים לא צפו. שום סקר לא הראה אפשרות שבה גוש המרכז־שמאל זוכה ברוב המושבים בכנסת ומקים ממשלה בצלמו. נראה היה ששתי המפלגות הגדולות יקבלו מספר דומה של מנדטים, ____________________
 • רביב דרוקר: כחבר בבועה התל אביבית
  כנציג המנותקים והיהירים וחבר בבועה התל אביבית אני עדיין בשלב האֵבל, שמקשה עלי לנסח מאמר של ממש. רק פירורים של מחשבות ראשונות.
  אוקיי, אנחנו מנותקים, לא הבנו כמה העם אוהב את בנימין נתניהו — אבל גם ראש הממשלה בעצמו חשב שהוא מפסיד עד השעה 20:00 ביום הבחירות. שרי ליכוד בכירים הסבירו בשיחות סגורות בשבועות שקדמו לבחירות איזה הפסד מהדהד עומד הליכוד לנחול. ____________________
 • דן מרגלית: לשותפים מותר לתבוע וללחוץ, אבל שלא יגזימו
  עתה, לאחר תקופת התמחות במשרד החוץ, סביר להניח כי אביגדור ליברמן כבר שמע בסטייט־דפרטמנט את הביטוי הרווח בקרב דיפלומטים אמריקנים - nonstarter - ואף הפנימו. הוא התשובה ללחציו להתמנות לשר הביטחון. בעברית פירושו "לא בא בחשבון", "אין על מה לדבר", "אין קצה חוט".
  ליברמן יכול לנהל משא ומתן קשוח על חלוקת התיקים בממשלה. אך תביעותיו ניזונות מאגו מנופח ואינן ראויות. משה (בוגי) יעלון שר ביטחון ראוי בזכות עצמו, וכפי שמשרד האוצר הובטח למשה כחלון ואין מקום לפתוח זאת לדיון מחודש - כך גם המשרד בקומה ה־14 בקריה בתל אביב כבר מאויש ותפוס. ____________________
 • גדעון לוי: נתניהו הראשון שמדבר אמת
  אני מבקש להגיד לבנימין נתניהו תודה. תודה שדיברת אמת. בשבוע שעבר התגלית כראש הממשלה הישראלי הראשון שדיבר אמת. במשך 25 שנה לפחות משקרים מרבית המדינאים הישראלים, מוליכים שולל את העולם, את הישראלים ואת עצמם, עד שקם נתניהו, דווקא הוא מכל המדינאים, ואמר את האמת. הלוואי שהאמת הזאת היתה נאמרת מפי ראש ממשלה ישראלי כבר לפני חצי יובל שנים, אולי אפילו לפני יובל, כשהכיבוש נולד. אבל מוטב מאוחר מאשר לעולם לא. על דברי האמת הללו שלו גמל לו הציבור, ונתניהו נבחר לכהונה רביעית. ____________________
 • יוסי שריד: מקבלים, אך לא מכבדים
  טור זה נכתב בקושי רב, כי אין לו הרבה מה לומר. נסתתמו מחשבות, ותש כוחן של מלים. אנחנו מקבלים את התוצאות — כלום יש לנו ברירה — אבל איננו מכבדים אותן. גם לעת בלותנו, לא נוכל לכבד את בחירתכם: האם בראש המחנה הציוני יכול לעמוד טיפוס ששקרנותו, גזענותו ונהנתנותו — אומנותו? האם בראש מרצ יכול לעמוד עבריין? נראה לכם? את סליחתם נבקש בהכנעה ולא בכניעה. ____________________
 • להכנס לאתר של הצופים הקישו על הלוגו