כך נחשפו סוכני מוסד וסי.אי.איי בגלל מאבקי אגו ב'ויקיליקס' / מאיר דורון

קובץ מסמכים, שנועדו להיות 'נשק יום הדין' של מייסד אתר ההדלפות 'ויקיליקס', ג'וליאן אסאנג', ואשר נחשפו בעקבות מאבק פנימי בין מפעילי האתר – גרם התקפות לב בסוכנויות ביון רבות בעולם, כולל המוסד הישראלי והסי.אי.איי האמריקני.

 המסמכים, שמקורם בסטייט דיפרטמנט, חשפו בשמותיהם ובפרטיהם האישיים מאות מקורות אמריקניים שהיו עד כה עלומי שם – בהם סוכני המוסד הישראלי והסי.אי.איי האמריקני, סוכני שטח ממדינות אחרות המשתפות פעולה עם הביון האמריקני, ומודיעים ושתולים הפועלים בישראל, איראן וירדן.

למעשה מדובר במסמכים שכבר פורסמו לאחר עריכה לפני למעלה מחצי שנה, אלא שהפעם הם פורסמו ללא השמטות העריכה. כך, למשל, נחשף בשמו מודיע איראני האומר לסוכן סי.אי.איי: "העם באיראן תמיד ניסה להעניק את הרושם שהוא הולך אחר האייתולות הטיפשים והמשוגעים".

הרקע לחשיפת המסמכים הלא מצונזרים הוא מאבק פנימי בין מייסד אתר ההדלפות 'ויקיליקס', ג'וליאן אסאנג', ועמיתיו שפרשו מהאתר – ובראשם דניאל דומשייט-ברג, שהיה דוברו וסגנו של אסאנג' והקים אתר אינטרנט המתחרה ב'ויקיליקס' – אתר ההדלפות 'אופנליקס' (OpenLeaks).

לפני פרישתו דומשייט-ברג היה היחיד בעל גישה למסמכים המקוריים כפי שהיו לפני העריכה, והם נשמרו בשרת חיצוני תחת סיסמה וקודים. עם פרישתו העביר דומשייט-ברג את קודי הגישה ואת סיסמת האבטחה למסמכים המקוריים למחליפיו ב'ויקיליקס'. הללו, בטעות, העלו לאינטרנט את המידע. לטענתם, משום שלא ידעו שמדובר במסמכים שגירסתם הערוכה כבר פורסמה. בהליך ההשמה איש מאנשי 'ויקיליקס' החדשים לא שם לב שהם כוללים שמות מקורות של הממשל האמריקני, שפרסומם עלול להעמיד אותם בסכנת מוות.

"ייקח שנים לתקן את הנזק"

במשך ימים ארוכים הופיעו המסמכים בגירסתם הבלתי ערוכה באינטרנט, נבלעו באוקינוס המסמכים שבאתר ולא משכו תשומת לב מיוחדת. מי ששם לב ל'טעות' ומיהר לפרסם אותה היה דומשייט-ברג המתחרה. במקום לפנות מייד ל'ויקיליקס', הוא טילפן קודם כל לרשויות הביון האמריקניות. מטרתו היתה להוכיח שאתרו של אסאנג' אינו מאובטח.

אל תנסו לחפש את המסמכים הללו ב'ויקיליקס'. בהוראה אישית של אסאנג' – העצור בשבדיה – הם הורדו מייד מהאתר. אלא שאתרים אחרים ובוודאי סוכנויות ביון הצליחו להעתיק את החומר הרב והם נוברים בתוכו עכשיו.

מומחה לענייני ביון בוושינגטון העריך, שהמסמכים 'שרפו' עשרות רבות ואולי מאות סוכנים ומודיעים ששיתפו פעולה בעבר ואולי משתפים פעולה גם היום עם ארגוני ביון אמריקניים. המומחה, שצוטט ב'וושינגטון טיימס', אמר ש"ייקח שנים לתקן את הנזק ולבנות רשתות בטוחות חדשות, בעיקר באיראן".

FacebookTwitterGoogle+Share

Filed Under: חדשות

 • דעות
  בכדי לעבור למאמר המלא נא הקישו על שם המאמר
 • צחי ויזנפלד:על האמוציות
  משאל העם מוביל את הממלכה לימים מפולגים, אולי מאי פעם. טיעונים רציונליים כמעט שאינם נשמעים, דעת הקהל מובלת בידי דמגוגים שרוכבים על רגשות. הרצח המזעזע של חברת הלייבור לא תרם. ואם יקרה הנורא מכל - גם ישראל תרגיש את ההשלכות שני דברים מעסיקים את האנגלים בשבועות האחרונים - יורו 2016 וה"ברקזיט" - פרישה אפשרית מהאיחוד האירופי ____________________
 • דן מרגלית: לבריטים נמאס להיות הכספומט של אירופה
  לא במקרה צמח האיחוד האירופי לאחר מאות שנים עקובות מדם, ובעיקר כתום מלחמת העולם השנייה. הרוסה ונתמכת באורח חסר תקדים בסיוע כלכלי אמריקני, שנשא את שמו של ג'ורג מרשל, הבינה היבשת המוכה כי יש יתרון בשיתוף פעולה. מה שהחל כמיזם חדשני של שר החוץ הצרפתי רובר שומאן בתחום הפקת הפחם - הפך לאימפריה־מפלצת. ____________________
 • ד"ר דניס שרביט: תקרת האיחוד האירופי נסדקה
  "יום היסטורי", "החלטה דרמטית", כל המילים הגבוהות שימשו את התקשורת ומעצבי דעת הקהל כדי לתאר את תוצאות משאל העם בבריטניה, שקבע - פרישה מהאיחוד האירופי. האירוע הזה מצטרף לשורת משברים בלתי צפויים הפוקדים את אירופה בשנים האחרונות: משבר היורו, ובפרט ההתמוטטות הכלכלית ביוון, זרם הפליטים הגואה ברחבי היבשת ופיגועי הטרור ההמוניים. ____________________
 • בועז ביסמוט: תומכי ההישארות לא זיהו את השטח
  רעידת אדמה בעוצמה 10 בסולם ריכטר נמדדה היום באירופה. מקור הרעש: בריטניה. ההשלכות: מוקדם לדעת - אבל יהיו, גם כלכליות וגם פוליטיות. וגם דיוויד קמרון, ראש ממשלת בריטניה, מחפש עבודה. הוא פנוי מאוקטובר.
  הבריטים הצביעו אתמול בעד יציאה מהאיחוד. מדהים. קשה להגיד שהסוקרים ראו את זה בא. בטח לא בימים של לפני משאל העם. ____________________
 • חזי שטרנליכט: כגודל ההחלטה – עוצמת הטלטלה בשווקים
  עוצמת ההלם בשווקים הפיננסיים מורגשת הבוקר, והיא דומה עד כה למה שחזו הכלכלנים. אלא שהדמיון לתחזיות יסתיים בקרוב, ובימים הקרובים נכנס לטריטוריה חדשה ולא מוכרת. ברור שההצבעת הבריטים בעד עזיבת האיחוד האירופי היא רבת רבדים, היסטורית, ועשויה לסמן מפנה בעתידו של רעיון האיחוד האירופי, בבחינת אבן דומינו ראשונה שעוזבת אותו. בכל מקרה, כגודל ההחלטה במונחים ההיסטוריים – גודל עוצמת הטלטלה הבוקר בשווקים. ____________________