כך נחשפו סוכני מוסד וסי.אי.איי בגלל מאבקי אגו ב'ויקיליקס' / מאיר דורון

קובץ מסמכים, שנועדו להיות 'נשק יום הדין' של מייסד אתר ההדלפות 'ויקיליקס', ג'וליאן אסאנג', ואשר נחשפו בעקבות מאבק פנימי בין מפעילי האתר – גרם התקפות לב בסוכנויות ביון רבות בעולם, כולל המוסד הישראלי והסי.אי.איי האמריקני.

 המסמכים, שמקורם בסטייט דיפרטמנט, חשפו בשמותיהם ובפרטיהם האישיים מאות מקורות אמריקניים שהיו עד כה עלומי שם – בהם סוכני המוסד הישראלי והסי.אי.איי האמריקני, סוכני שטח ממדינות אחרות המשתפות פעולה עם הביון האמריקני, ומודיעים ושתולים הפועלים בישראל, איראן וירדן.

למעשה מדובר במסמכים שכבר פורסמו לאחר עריכה לפני למעלה מחצי שנה, אלא שהפעם הם פורסמו ללא השמטות העריכה. כך, למשל, נחשף בשמו מודיע איראני האומר לסוכן סי.אי.איי: "העם באיראן תמיד ניסה להעניק את הרושם שהוא הולך אחר האייתולות הטיפשים והמשוגעים".

הרקע לחשיפת המסמכים הלא מצונזרים הוא מאבק פנימי בין מייסד אתר ההדלפות 'ויקיליקס', ג'וליאן אסאנג', ועמיתיו שפרשו מהאתר – ובראשם דניאל דומשייט-ברג, שהיה דוברו וסגנו של אסאנג' והקים אתר אינטרנט המתחרה ב'ויקיליקס' – אתר ההדלפות 'אופנליקס' (OpenLeaks).

לפני פרישתו דומשייט-ברג היה היחיד בעל גישה למסמכים המקוריים כפי שהיו לפני העריכה, והם נשמרו בשרת חיצוני תחת סיסמה וקודים. עם פרישתו העביר דומשייט-ברג את קודי הגישה ואת סיסמת האבטחה למסמכים המקוריים למחליפיו ב'ויקיליקס'. הללו, בטעות, העלו לאינטרנט את המידע. לטענתם, משום שלא ידעו שמדובר במסמכים שגירסתם הערוכה כבר פורסמה. בהליך ההשמה איש מאנשי 'ויקיליקס' החדשים לא שם לב שהם כוללים שמות מקורות של הממשל האמריקני, שפרסומם עלול להעמיד אותם בסכנת מוות.

"ייקח שנים לתקן את הנזק"

במשך ימים ארוכים הופיעו המסמכים בגירסתם הבלתי ערוכה באינטרנט, נבלעו באוקינוס המסמכים שבאתר ולא משכו תשומת לב מיוחדת. מי ששם לב ל'טעות' ומיהר לפרסם אותה היה דומשייט-ברג המתחרה. במקום לפנות מייד ל'ויקיליקס', הוא טילפן קודם כל לרשויות הביון האמריקניות. מטרתו היתה להוכיח שאתרו של אסאנג' אינו מאובטח.

אל תנסו לחפש את המסמכים הללו ב'ויקיליקס'. בהוראה אישית של אסאנג' – העצור בשבדיה – הם הורדו מייד מהאתר. אלא שאתרים אחרים ובוודאי סוכנויות ביון הצליחו להעתיק את החומר הרב והם נוברים בתוכו עכשיו.

מומחה לענייני ביון בוושינגטון העריך, שהמסמכים 'שרפו' עשרות רבות ואולי מאות סוכנים ומודיעים ששיתפו פעולה בעבר ואולי משתפים פעולה גם היום עם ארגוני ביון אמריקניים. המומחה, שצוטט ב'וושינגטון טיימס', אמר ש"ייקח שנים לתקן את הנזק ולבנות רשתות בטוחות חדשות, בעיקר באיראן".

Filed Under: חדשות

RSSComments (0)

Trackback URL

Leave a Reply

 • דעות
  בכדי לעבור למאמר המלא נא הקישו על שם המאמר
 • משה פייגלין: הציבור לא מטומטם
  כמה צביעות, אטימות וקיבעון מחשבתי יש בעמדות השמאל הישראלי כפי שביטא אותן ספי רכלבסקיבמאמרו האחרון ("הארץ" 2.12). וכמה ניסיון להפחיד, באמצעות כיפוף העובדות לטובת ציור תמונה של מלחמת גוג ומגוג שמתרגשת עלינו כביכול. ____________________
 • יוסי שריד: אני בעד הקיצוניים
  זו לא הכלכלה, טמבל, זה גם לא הביטחון, טיפשה; זו את וזה אתה, שלעולם לא תכבשו את הדחף להתאכזב. כבר רשמתם בעברכם לא מעט אכזבות, שמאפשרות לכם להחזיק מעמד בצוק העתים. בכל מערכת בחירות אתם מבטיחים לעצמכם את הזכות לקונן על מר גורלכם כבוחרים נבגדים. אם לא מתאכזבים — לא נהנים. האם גם הפעם לא תיוואשו מלקוות לשווא. ____________________
 • גדעון לוי: דוקטור שו־שו ומיסטר שחץ
  דוקטור שו־שו ומיסטר שחץ האם מותר למדינת ישראל לעשות הכל? האם מה שמותר לה אסור לשכנותיה? למה? בזכות מה? האם מותר לישראל להתחמש ככל העולה על רוחה — אין נשק שאין לה — ובו בזמן למנוע משכנותיה מלהתחמש? ____________________
 • זלמן שובל: איראן: האם מתקרב "היום הקובע"?
  לפי סקר שפורסם בערוץ הכנסת, רק שלושה אחוזים מהציבור הישראלי סבורים שאיראן היא נושא חשוב לבחירות, מה שמוכיח שלא תמיד "קול המון הוא קול שדי ____________________
 • יעקב אחימאיר: שתי חברות יצאו לדרך
  לימור לבנת נוהגת באופן תקין ואחראי יותר מציפי לבני. בניגוד לשרת המשפטים המפוטרת, שרת התרבות לא מחליפה מפלגה כדי לשמור על הכיסא ____________________
 • להכנס לאתר של הצופים הקישו על הלוגו