כך נחשפו סוכני מוסד וסי.אי.איי בגלל מאבקי אגו ב'ויקיליקס' / מאיר דורון

קובץ מסמכים, שנועדו להיות 'נשק יום הדין' של מייסד אתר ההדלפות 'ויקיליקס', ג'וליאן אסאנג', ואשר נחשפו בעקבות מאבק פנימי בין מפעילי האתר – גרם התקפות לב בסוכנויות ביון רבות בעולם, כולל המוסד הישראלי והסי.אי.איי האמריקני.

 המסמכים, שמקורם בסטייט דיפרטמנט, חשפו בשמותיהם ובפרטיהם האישיים מאות מקורות אמריקניים שהיו עד כה עלומי שם – בהם סוכני המוסד הישראלי והסי.אי.איי האמריקני, סוכני שטח ממדינות אחרות המשתפות פעולה עם הביון האמריקני, ומודיעים ושתולים הפועלים בישראל, איראן וירדן.

למעשה מדובר במסמכים שכבר פורסמו לאחר עריכה לפני למעלה מחצי שנה, אלא שהפעם הם פורסמו ללא השמטות העריכה. כך, למשל, נחשף בשמו מודיע איראני האומר לסוכן סי.אי.איי: "העם באיראן תמיד ניסה להעניק את הרושם שהוא הולך אחר האייתולות הטיפשים והמשוגעים".

הרקע לחשיפת המסמכים הלא מצונזרים הוא מאבק פנימי בין מייסד אתר ההדלפות 'ויקיליקס', ג'וליאן אסאנג', ועמיתיו שפרשו מהאתר – ובראשם דניאל דומשייט-ברג, שהיה דוברו וסגנו של אסאנג' והקים אתר אינטרנט המתחרה ב'ויקיליקס' – אתר ההדלפות 'אופנליקס' (OpenLeaks).

לפני פרישתו דומשייט-ברג היה היחיד בעל גישה למסמכים המקוריים כפי שהיו לפני העריכה, והם נשמרו בשרת חיצוני תחת סיסמה וקודים. עם פרישתו העביר דומשייט-ברג את קודי הגישה ואת סיסמת האבטחה למסמכים המקוריים למחליפיו ב'ויקיליקס'. הללו, בטעות, העלו לאינטרנט את המידע. לטענתם, משום שלא ידעו שמדובר במסמכים שגירסתם הערוכה כבר פורסמה. בהליך ההשמה איש מאנשי 'ויקיליקס' החדשים לא שם לב שהם כוללים שמות מקורות של הממשל האמריקני, שפרסומם עלול להעמיד אותם בסכנת מוות.

"ייקח שנים לתקן את הנזק"

במשך ימים ארוכים הופיעו המסמכים בגירסתם הבלתי ערוכה באינטרנט, נבלעו באוקינוס המסמכים שבאתר ולא משכו תשומת לב מיוחדת. מי ששם לב ל'טעות' ומיהר לפרסם אותה היה דומשייט-ברג המתחרה. במקום לפנות מייד ל'ויקיליקס', הוא טילפן קודם כל לרשויות הביון האמריקניות. מטרתו היתה להוכיח שאתרו של אסאנג' אינו מאובטח.

אל תנסו לחפש את המסמכים הללו ב'ויקיליקס'. בהוראה אישית של אסאנג' – העצור בשבדיה – הם הורדו מייד מהאתר. אלא שאתרים אחרים ובוודאי סוכנויות ביון הצליחו להעתיק את החומר הרב והם נוברים בתוכו עכשיו.

מומחה לענייני ביון בוושינגטון העריך, שהמסמכים 'שרפו' עשרות רבות ואולי מאות סוכנים ומודיעים ששיתפו פעולה בעבר ואולי משתפים פעולה גם היום עם ארגוני ביון אמריקניים. המומחה, שצוטט ב'וושינגטון טיימס', אמר ש"ייקח שנים לתקן את הנזק ולבנות רשתות בטוחות חדשות, בעיקר באיראן".

FacebookTwitterGoogle+Share

Filed Under: חדשות

 • דעות
  בכדי לעבור למאמר המלא נא הקישו על שם המאמר
 • דרור אידר: לחירות עולם
  האמירה "שלח את עמי" היתה להשראה לעמים רבים בדרכם אל החופש • לנו, הוראות הבימוי השונות של סדר הפסח הן החופש ללמוד על גאולת עם ישראל
  על אף ההכנות, הפסח נופל עלינו ללא הכנה. כל כמה שנחשוב ונלמד וננקה ונקרצף ונבשל ונזמין, עד שלא עמדנו בהתקדש חג, אנחנו עסוקים בדמיונות. משום כך, הפסח נופל עלינו. הזמן המיוחד הזה, שבו בכל שנה ושנה אנחנו רואים את עצמנו ממש כאילו יצאנו ממצרים, מושך אותנו בציציות ראשנו ממהומת החולין ומכריחנו לצאת לחירות. "וַתֶּחֱזַק מִצְרַיִם עַל הָעָם לְמַהֵר לְשַׁלְּחָם מִן הָאָרֶץ", בחוזק יד ובתקיפות, עלינו למהר ולהשתלח מעבדותנו, כל אחד ממְצָרָיו שלו. אישי ולאומי גם יחד. ____________________
 • חיים שיין: עתה בני חורין: יציאת מצרים לא הסתיימה ולא תיפסק לעולם
  משתשקע החמה וכוכבי מרום ירצדו מעל, יותר מ־6 מיליון יהודים בארץ ישראל יסבו לשולחן הסדר. ליד שולחנות ערוכים, בעיר ובכפר, בקיבוצים ובמוצבים, נספר על יציאת מצרים. נתאר כיצד עבדים, רדופים, משועבדים, רצוצים ומדוכאים, החליטו בלילה אחד שהם עם, קמו בחצות והחלו ללכת במסע הארוך ביותר בהיסטוריה האנושית, מסע שטרם הסתיים ולעולם לא ייפסק. בני שפחות ועבדים הפכו בן־לילה לבני מלכים, המוכנים ונכונים לשלם את מחיר החירות, החופש והדרור. ____________________
 • אסף גבור: תקועים במנהרה: למה ישראל מתעקשת לא לקבל החלטות?
  מה צריך לקרות כדי שבסבב הבא מול חמאס, שלצערנו בוא יבוא, ישראל לא רק "תחליש" את הארגון אלא תחסל אותו? הלנצח תבלע ישראל צפרדעים במקום להחליט?
  כנס איום המנהרות שהתקיים אתמול (ד') בשדרות, פסטיבל חשיפת מנהרת חמאס ודבריו של אלוף פיקוד הדרום כי "חמאס לא בונה גני שעשועים, ומכין את עצמו למלחמה", מחזירים שוב את חמאס לכותרות כמו גם את המומחים לענייני טרור שחוזרים על המנטרות הידועות. ____________________
 • נורית קנטי: יש תקנה: כך מטפלים ברבנים שמטרידים מינית
  סוגיות של מין בכפיה והטרדה מינית מעסיקות בשנה האחרונה [2016-2015] לא מעט את החברה הישראלית. כך למשל, פוסט של עיתונאית שעבדה בעבר לצדו של ח"כ ינון מגל ושבו פירטה הטרדה לכאורה מצדו הוביל להתפטרותו מהכנסת. ח"כ סילבן שלום התפטר אף הוא מהכנסת לאחר שכמה נשים טענו כי הטריד אותן מינית. מחיר ציבורי יקר משלם בחודשים האחרונים גם השחקן משה איבגי, החשוד בהטרדות מיניות.
  הפנייה לרשויות החוק כבר מזמן איננה תנאי לבירור העניין בציבור. את התלונות המסורתיות למשטרה מחליפות לא פעם הרשתות החברתיות, דוגמת דף הפייסבוק "אחת מתוך אחת", שמפרסם עדויות של נשים שהוטרדו. ____________________
 • שלומי אלדר: הפלסטינים: "התקשורת הישראלית מסיתה נגדנו"
  משרד ההסברה הפלסטיני ברמאללה עוסק בחודשים האחרונים באיסוף חומרים המוכיחים, לטענתו, כי התקשורת הישראלית מסיתה נגד הפלסטינים בכלל ונגד האסלאם ואבו מאזן בפרט.
  התחושה שבישראל מתנהלת מערכת הסתה פרועה משותפת לרבים בציבור הפלסטיני בגדה, אם כי חלקה נשענת על ידיעות שלא פורסמו מעולם בתקשורת הישראלית או כאלה שניתנה להן פרשנות מוטעית. כעת, רבים מהפרסומים המסיתים לכאורה נאספים ונאגדים בתיק עב קרס, המתעדכן על בסיס יומיומי מאז החל גל הטרור [אוקטובר 2015] ____________________
 • בן כספית: האם טרור האוטובוסים חוזר
  ביום שני בערב [18 באפריל] חזר הגיהינום לירושלים. פיצוץ חזק נשמע בתוך אוטובוס מספר 12 שנסע באחת משכונות הבירה הישראלית. הפיצוץ גרם להתלקחות האוטובוס, בו היו כמה נוסעים, והתלקחותם של אוטובוס נוסף שנסע בצמוד לו, ומכונית פרטית. עד מהרה השתוללה במקום שריפה גדולה שהחזירה את הישראלים, בבת אחת, לימי האימה של האינתיפאדה השנייה ששטפו את ישראל בדם ואש לפני יותר מעשור [2005-2000].
  רשתות הרדיו והטלוויזיה, מיומנות באירועים מהסוג הזה, פתחו מיד אולפנים ושידורים חיים, שפתחו מצידם פצעים וחששות של ישראלים רבים. בשעות הראשונות לאחר הפיגוע היו למשטרה ספקות אם אכן מדובר בפיגוע טרור. לקראת ערב כבר היה ברור: באוטובוס התפוצץ מטען חבלה שהוטמן עליו, כנראה, על ידי מחבל. בשעת כתיבת המאמר הזה [19 באפריל] עוד לא ידועה זהות המחבל, אף ארגון טרור לא לקח עליו אחריות על האירוע ובבתי החולים אושפזו בסך הכל 21 פצועים, מהם שלושה קשה. ____________________