כך נחשפו סוכני מוסד וסי.אי.איי בגלל מאבקי אגו ב'ויקיליקס' / מאיר דורון

קובץ מסמכים, שנועדו להיות 'נשק יום הדין' של מייסד אתר ההדלפות 'ויקיליקס', ג'וליאן אסאנג', ואשר נחשפו בעקבות מאבק פנימי בין מפעילי האתר – גרם התקפות לב בסוכנויות ביון רבות בעולם, כולל המוסד הישראלי והסי.אי.איי האמריקני.

 המסמכים, שמקורם בסטייט דיפרטמנט, חשפו בשמותיהם ובפרטיהם האישיים מאות מקורות אמריקניים שהיו עד כה עלומי שם – בהם סוכני המוסד הישראלי והסי.אי.איי האמריקני, סוכני שטח ממדינות אחרות המשתפות פעולה עם הביון האמריקני, ומודיעים ושתולים הפועלים בישראל, איראן וירדן.

למעשה מדובר במסמכים שכבר פורסמו לאחר עריכה לפני למעלה מחצי שנה, אלא שהפעם הם פורסמו ללא השמטות העריכה. כך, למשל, נחשף בשמו מודיע איראני האומר לסוכן סי.אי.איי: "העם באיראן תמיד ניסה להעניק את הרושם שהוא הולך אחר האייתולות הטיפשים והמשוגעים".

הרקע לחשיפת המסמכים הלא מצונזרים הוא מאבק פנימי בין מייסד אתר ההדלפות 'ויקיליקס', ג'וליאן אסאנג', ועמיתיו שפרשו מהאתר – ובראשם דניאל דומשייט-ברג, שהיה דוברו וסגנו של אסאנג' והקים אתר אינטרנט המתחרה ב'ויקיליקס' – אתר ההדלפות 'אופנליקס' (OpenLeaks).

לפני פרישתו דומשייט-ברג היה היחיד בעל גישה למסמכים המקוריים כפי שהיו לפני העריכה, והם נשמרו בשרת חיצוני תחת סיסמה וקודים. עם פרישתו העביר דומשייט-ברג את קודי הגישה ואת סיסמת האבטחה למסמכים המקוריים למחליפיו ב'ויקיליקס'. הללו, בטעות, העלו לאינטרנט את המידע. לטענתם, משום שלא ידעו שמדובר במסמכים שגירסתם הערוכה כבר פורסמה. בהליך ההשמה איש מאנשי 'ויקיליקס' החדשים לא שם לב שהם כוללים שמות מקורות של הממשל האמריקני, שפרסומם עלול להעמיד אותם בסכנת מוות.

"ייקח שנים לתקן את הנזק"

במשך ימים ארוכים הופיעו המסמכים בגירסתם הבלתי ערוכה באינטרנט, נבלעו באוקינוס המסמכים שבאתר ולא משכו תשומת לב מיוחדת. מי ששם לב ל'טעות' ומיהר לפרסם אותה היה דומשייט-ברג המתחרה. במקום לפנות מייד ל'ויקיליקס', הוא טילפן קודם כל לרשויות הביון האמריקניות. מטרתו היתה להוכיח שאתרו של אסאנג' אינו מאובטח.

אל תנסו לחפש את המסמכים הללו ב'ויקיליקס'. בהוראה אישית של אסאנג' – העצור בשבדיה – הם הורדו מייד מהאתר. אלא שאתרים אחרים ובוודאי סוכנויות ביון הצליחו להעתיק את החומר הרב והם נוברים בתוכו עכשיו.

מומחה לענייני ביון בוושינגטון העריך, שהמסמכים 'שרפו' עשרות רבות ואולי מאות סוכנים ומודיעים ששיתפו פעולה בעבר ואולי משתפים פעולה גם היום עם ארגוני ביון אמריקניים. המומחה, שצוטט ב'וושינגטון טיימס', אמר ש"ייקח שנים לתקן את הנזק ולבנות רשתות בטוחות חדשות, בעיקר באיראן".

FacebookTwitterGoogle+Share

Filed Under: חדשות

 • דעות
  בכדי לעבור למאמר המלא נא הקישו על שם המאמר
 • פרופ' אביעד הכהן:התפילה בדור הסנאפצ'ט
  האווירה הכללית המאפיינת את העולם המודרני, בזה לרגש ולפנימיות ומעלה על נס את תרבות ההחצנה והצינה
  בעולמה של יהדות מהווה התפילה מרכיב מרכזי, גם בתקופת ה"ימים הנוראים". בארה"ב יש כבר מי שהוציא "מדריך הישרדות" לבית הכנסת, המלמד את הבא בשעריו כיצד לצלוח את השעות הארוכות של תפילות הימים הנוראים, כשברקע מסלסלים פרחי חזנות את מלוא הרפרטואר שלהם. ____________________
 • יוסי ביילין: מיטב האיחולים שלי
  שנשקיע בתרבות בלי להפוך את הבּוּרוּת לדגל, ובלי להוציא מן הבקבוק את השדים העדתיים • שנפתור את משבר הדיור • ושנחתור לשלום אמת • ציפיות לתשע"ז
  1 הלוואי שנבין כי ציונות אין פירושה מלחמת קודש במי שאינו ציוני. שנבין כי אין שום חשש מכך שהרוב הגדול בישראל יוותר על ציוניותו, וכי חלק מן הרעיון הציוני הוא מאמץ להכיל גם את החרדים והערבים, שאינם יכולים ואינם רוצים להאמין ברעיון שנהגה על ידי יהודים חילונים בסוף המאה ה־19 באירופה.
  ___________________
 • צ'לו רוזנברג:ניצחון הפירוס של נתניהו על אובמה
  עם תום כהונת נשיא ארה"ב ניתן לקבוע בוודאות: ישראל נותרה בדיוק במצב שבו הייתה לפניו, וסביר שתמשיך במדיניותה גם אחרי הבחירות הקרובות שם, וזו הצרה. דעה
  שמונה שנות יחסים עכורים בין אובמה ונתניהו. שנים של מיאוס מופגן וחיוכים מאולצים. נתניהו ניצח, אך החשש הוא שיהיה זה ניצחון פירוס. אובמה לא הפתיע את ישראל בהחלטות הרות גורל, אך כן סגר הסכם עם אירן מעל ראשו של נתניהו, וכל ניסיונותיו של האחרון לסכלו - כשלו. הוא הוכיח שברטוריקה בנויה לתלפיות ניתן לעבוד על כל העולם, והציבור בישראל, ברובו המכריע, מריע לו. ____________________
 • בן כספית : תכנית השלום האחרונה של שמעון פרס
  לו היה שמעון פרס שומע את ההספד המכונן שנשא על קברו נשיא ארה"ב ברק אובמה [30 בספטמבר], היה מתמוגג. הנשיא בזבז 25 שעות רצופות, רובן המכריע בטיסה, תוך ביטול לוח הזמנים שלו ביום שישי, כדי להגיע ללווייתו של פרס, שם אמר: "הוא היה מנהיג שדיבר מתוך עומק וידע... הוא לא פעל לפי סקרים למרות שזה מנוגד לדעת הקהל ". דבריו אלה של הנשיא כוונו אל ראש הממשלה בנימין נתניהו, שישב בשורה הראשונה, לידו. פרס לא היה יכול לנסח אותם טוב יותר. ____________________
 • שלומי אלדר: As Lehava extremists terrorize Jerusalem, where are the police?
  Jerusalem restaurant owners claim that members of the radical right group Lehava — the Hebrew acronym for Prevention of Assimilation in the Holy Land — are threatening them with violence if they employ Arabs. In addition to making threats, Lehava activists have also carried out a series of violent attacks in Jerusalem against Arab laborers, taxi drivers and passersby. The attacks began soon after three Israeli youths were kidnapped and murdered by Palestinians in the West Bank in June 2014, and according to city restaurateurs, there has been a dramatic rise in such incidents since then. ____________________