חדשות

אחרי שעות ארוכות: הושגה שליטה על האש בנוטרדאם, חלק מיצירות האמנות חולצו מאת אלי ברק

המבנה ההיסטורי בער מאז שעות הערב אמש, ורק לפנות בוקר הושגה שליטה על האש • המונסיונר שאחראי על המקום: “שאלתי את אלוהים – אבל למה?” • הנשיא מקרון: “נגייס כסף ונבנה מחדש את הקתדרלה” • נשיא המדינה ריבלין כתב: “לבנו עם אזרחי צרפת ועם אגדות הנוטרדאם”

   

הכנסייה עלתה באש // צילום: AP

דובר הכבאות בפריז אמר לפנות בוקר (שלישי) כי הושגה שליטה מלאה על האש בקתדרלת נוטרדאם, לאחר שעות רבות של מאמצי הכבאים. לדבריו, הכבאים הצליחו לחלץ חלק מיצירות האמנות הנדירות במקום, בהם גם ציורים וכתר הקוצים של המלך לואי ה-12.

מבנה האבן הראשי של הקתדרלה ניצל, אך הצריח חרב כולו, ביחד עם קירות פנימיים רבים. “הגרוע מכול נמנע”, אמר נשיא צרפת, עמנואל מקרון, לכתבים במקום זמן קצר לפני חצות. מקרון אמר כי צרפת תפתח בקמפיין לבנייה מחדש של הקתדרלה, הנחשבת לאחת הדוגמאות המפוארות לאדריכלות הצרפתית-גותית, כולל מאמצי גיוס כספים מחו”ל. “אנחנו נבנה את זה מחדש, זה ללא ספק יהיה חלק מהגורל הצרפתי ומהפרויקט שלנו לשנים הבאות”, אמר מקרון. מספר חברות גדולות, הודיעו כי יתרמו כסף לשיקום המקום. כך, בעלי המותג “גוצ’י”, שהתחייב לתרום 100 מיליון אירו לשיקום.

פריז עדיין שרויה בהלם. “שאלתי את אדוננו – אבל למה?” אמר המונסיונר פטריק צ’אווט, איש הדת האחראי על הקתדרלה מטעם הוותיקן. “זה נורא לראות את הקתדרלה שלנו במצב כזה”.

“תושבי פריז בהלם”, כך אמר אמש סגן נשיא הקהילה היהודית בצרפת, ד”ר ג’יל טייב, ל”ישראל היום” בעקבות שריפת הענק בקתדרלת נוטרדאם. טייב תיאר את השתלשלות האירועים: “אני מקבל שיחה מאשתי, קרן טייב, סגנית ראש העיר של פריז האחראית על ענייני המורשת של פריז. מיד הלכנו לשם. בתוך כמה דקות האש התפשטה. סיוט אמיתי. אחרי שעתיים לא נותר כלום מהגג וסמל החץ של בירתנו התמוטט”.

“מאות אנשים משתתפים במחזה האפוקליפטי הזה”, הוסיף ד”ר טייב. “בנוסף להיותה הקתדרלה היקרה ביותר באירופה, כל הפריזאים רואים בה אחד מסמלי פריז, שעכשיו נעלם. כולנו מביעים סולידריות ועצבות הערב. פריז עם דמעות בעיניים”.

נשיא המדינה ראובן ריבלין כתב בטוויטר: “הנוטרדאם היא מהיפים בסמליהן של פריז בפרט וצרפת בכלל, אבל גם אחד החשובים לכל בן תרבות באשר הוא. בינואר האחרון השקפתי על קו הרקיע של פריז, שצריח הקתדרלה עשה אותו יפה עוד יותר. לבנו עם אזרחי צרפת ועם אגדות הנוטרדאם, האמיתיות והבדויות, בתפילה שימשיכו לעמוד על תילן לנצח”.

שריפת הענק פרצה בשעה 18:30 בקתדרלה, אחד מהאתרים המתויירים ביותר בעולם. כוחות גדולים הוזעקו למקום ופועלים להשתלט על האש.

בסרטונים שצולמו על ידי עדי ראייה, נראה עשן שחור עולה מהמבנה בן 850 השנה, ולהבות אש גדולות מכלות את חלקה העליון של הקתדרלה הגותית סביב שני מגדלי הפעמון. לפי הדיווחים, אחד הצריחים התמוטט מהאש, וכן חלקים מתקרת המבנה.

שריפת הענק בקתדרלה בפריז, היום // צילום: אי.אף.פי

 

ד”ר ג’יל טייב (ראשון מימין) עם נשיא צרפת עמונאל מקרון // צילום: אי.אף.פי

כוחות כיבוי האש וההצלה פינו את כל האנשים סביב מתחם הקתדרלה, וראש העיר של פריז קראה לציבור הסקרנים לא להתקרב למקום כדי שלא להקשות על הצוותים הפועלים בזירה.

כלי התקשורת המקומיים מדווחים בדאגה רבה על האירוע. הקתדרלה היא נכס תרבותי לאומי עבור רבים מהצרפתים, גם עבור החילונים שבהם. מדובר בסמל של עיר הבירה הצרפתית, שמאות אלפי תיירים פוקדים אותו מדי שנה.

נשיא ארה”ב דונלד טראמפ העלה ציוץ בטוויטר שבו הוא מביע את זעזועו למראות הקשים מהשריפה. “כל כך נורא לצפות בכנסייה הגדולה של פריז עולה בלהבות”, כתב טראמפ, והציע להשתמש במיידי במטוסי כיבוי אש, כדי להספיק להציל את המבנה העתיק.

ככל הנראה השריפה פרצה בשל עבודות שיפוצים שמתבצעות במקום. רק בשנה שעברה הכנסייה הקתולית בצרפת יצאה בקריאה דחופה למימון הצלת המבנה הוותיק שהחל להתפורר.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*