דיעות

איך מעלימים הר? ועוד בירושלים? מאת אלדד ברין

הר הבית. מה מעניין תייריםאמיל סלמן

לאחרונה השיקו משרד ירושלים ומורשת, עיריית ירושלים והרשות לפיתוח ירושלים את Chill Out in Jerusalem, חוברת מהודרת, באנגלית, המיידעת את המבקרים הזרים הבאים בשערי הבירה אודות האתרים והאטרקציות העומדים לרשותם.

שער החוברת “Chill Out in Jerusalem”

החוברת מופצת חינם בשלל אתרים, גם כאלה שאין לתיירים מחו”ל סיבה מיוחדת להימצא בהם. מילא. הפקת החוברת נמסרה גם לחברת תקשורת היושבת בתל אביב דווקא, והיא אינה חפה משגיאות הגהה, וכוללת אזכורים של אתרים ומקומות בילוי אזוטריים בכל קנה מידה. שוב: מילא. חטאה האמיתי של החוברת, חטא שעליו גם נייר הכרומו המשובח עליה נדפסה ושלל הצילומים המרהיבים המעטרים אותה אינם מפצים, טמון בהתעלמות הזועקת, הטוטאלית והמחפירה של מפיקיה מהר הבית/חראם א-שריף.

ממש כך: אחד מאתרי הביקור החשובים בירושלים ואחד מאתרי הדת החשובים בעולם, מקור קדושתה של ירושלים ביהדות ובאסלאם, משכנם של שניים מן החשובים בסמליה החזותיים של העיר כיום (כיפת הסלע ומסגד אל-אקצא, שניהם בעלי ערך היסטורי, אדריכלי ורוחני עצום), לא נזכר בחוברת המושקעת ולו במלה, אלא בהקשר של הכותל המערבי.

ניחא מלים; שום תמונה של כיפת הזהב המפעימה אינה מופיעה בחוברת, שום צללית, משום זווית. ממילא אין גם פירוט של שעות הביקור בהר ושאר מידע למבקרים, ואין טלפון לבירורים. המקום פשוט לא קיים. נעלם. נגוז. יוק. האם נוכל לתאר לעצמנו פרסום מקביל מטעם ממשלת צרפת ועיריית פריז שהיה מתעלם ממגדל אייפל? או פרסום מטעם ממשלת איטליה ועיריית רומא, שהיה מתעלם מןהקולוסיאום, או מהפנתיאון?

אם הייתי רוצה לתת למפיקי החוברת התמוהה ליהנות מן הספק – ובאמת שניסיתי, בכל כוחי, למצוא תירוץ להחלטה הזו – הייתי אומר לעצמי שהם ודאי גרסו שדווקא בגלל הפופולריות של המקום בקרב התיירים הרי שאין צורך לפרסמו. אבל אם זו הסיבה, מדוע מתעכבת החוברת המושקעת על הכותל, או על כנסיית הקבר? אז אולי ניתן לייחס את העניין לגורמים החרדיים בעירייה ובממשלה, שמטעמים הלכתיים אינם מעוניינים בעידוד עלייה להר הבית? אבל הרי הפרסום מיועד בכלל לתיירים, לא-יהודים בחלקם הגדול, וממילא כולל פרסום של מסעדות לא כשרות ומועדונים בלתי צנועים.

נגמרו לי ההסברים, ונותרתי עם ההסבר האפשרי הכואב ביותר: האם ייתכן שהממשלה והעירייה מבקשות להצניע את אחד החשובים באתריה של ירושלים עקב היותו סמל ערבי-מוסלמי בולט? האם לפנינו ניסיון גס, שקוף וילדותי להצניע אתר, שאותו פוקדים אלפים בכל יום, אחד מסמליה החזותיים של העיר, עקב העובדה שמה שמפאר אותו כבר 1,300 שנה ויותר הוא מקדש מוסלמי, ולא יהודי, רחמנא ליצלן? האם אין גורם רשמי כלשהו שחס על כבודו של אחד החשובים באתרי הדת בעולם כולו ואחד ממקורות הגאווה של ירושלים, שמבין באיזה גול עצמי מדובר כאן?

לראש העירייה ניר ברקת ולשר לענייני ירושלים ומורשת (יהודית) זאב אלקין – המתמודד כעת על ראשות העירייה – הפתרונים

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*