פוליטיקה

איראן: השלטונות החזירו את האינטרנט לאחר סיום ההפגנות במדינה

לאחר הרגיעה במחאה העממית, שידרה הטלוויזיה הממלכתית תמונות של אלפי צועדים בעצרות תמיכה בממשל • במשמרות המהפכה טענו כי ההפגנות פסקו בכל המחוזות

הפגנת תמיכה בשלטון בעיר ארדביל // צילום: AFP

שלטונות איראן החלו להחזיר היום (חמישי) את הגישה לאינטרנט בבירה טהרן ומספר פרובינציות – כך מסרו סוכנויות ידיעות מקומיות ותושבים לרויטרס. האינטרנט נותק במדינה השבוע בצעד שנועד למזער את ההתארגנות האזרחית להפגנות, בעקבות העלאת מחירי הדלק.

במשמרות המהפכה טענו היום כי בכל המחוזות של איראן נרשמה היום רגיעה בהפגנות. לפי אמנסטי אינטרנשיונל, למעלה ממאה מפגינים נהרגו השבוע על ידי כוחות הביטחון, נתון שנדחה כ”ספקולטיבי” על ידי הממשלה.

סוכנות הידיעות האיראנית פארס ציטט גורמים שאמרו לא לייחוס כי המועצה לביטחון לאומי, שהורתה השבוע על ניתוק האינטרנט במדינה, אישרה את החיבור מחדש לרשת באזורים מסוימים: הורמוזגן, קרמנשה, ערק, משד, קום, טבריז, מחוזות חמדאן ובושהר, וחלקים מטהרן”. “יש לנו שוב אינטרנט כבר מלפני שעה”, אמר מהנדס בדימוס בבירה, שלא הסכים להזדהות בשמו.

חסימת האינטרנט הקשתה על המפגינים לפרסם סרטונים במדיה החברתית, כדי לייצר תמיכה בהפגנות וגם להשיג דיווחים אמינים על היקף המחאה, כמו גם לארגן מפגינים והפגנות בערים השונות. היום כבר הוצגו בטלוויזיה האיראנית אלפים צועדים בעצרות פרו-ממשלתיות בתריסר ערים, כשהם נושאים דגלים ושלטים עם סיסמאות נגד המחאה העממית, כמו: “התפרעות אינה מחאה”.

המחאה באיראן התפרצה ב-15 בנובמבר, לאחר שהממשלה הודיעה על העלאת מחיר הדלק בכ-50%. ההפגנות שהחלו במספר עיירות קטנות, התפשטו לכ-100 ערים ועיירות ברחבי הרפובליקה האסלאמית. במהרה הפכו ההפגנות לפוליטיות, כאשר המפגינים קראו לממשלה להתפטר. לפי הרשויות באיראן רק מספר קטן של אנשים, ביניהם גם אנשי כוחות הביטחון ושוטרים, נהרגו במחאה, שלטענת טהראן נבעה ב”התערבות של גורמים זרים”.

Your Comment/התגובה שלך