תרבות ואמנות

“אירופה לא פועלת די להשבת רכוש יהודי” מאת אלדד בק

נציגים יהודים הביעו ביקורת נוקבת על הקשיים המשפטיים שמציבות מדינות אירופה בפני יהודים המבקשים להשיב חפצי אומנות שנגזלו על ידי הנאצים

חיילים אמריקנים לצד אמנות שנגזלה על ידי הנאצים // צילום: getty images

עשרים שנה לאחר חתימת הסכם ״עקרונות וושינגטון״ על השבת יצירות וחפצי אומנות, שנגזלו מיהודים ע״י הנאצים ומשתפי הפעולה שלהם בתקופת השואה, מביעים נציגים יהודיים ביקורת נוקבת על הקשיים שמדינות אירופה ממשיכות להציב בפני השבת רכוש יהודי שנגזל.

הניציגים קוראים לאיחוד האירופי לאמץ מדיניות ברורה שתחייב את מדינות האיחוד להאיץ ולהרחיב את הליכי החזרת יצירות האומנות. 44 מדינות, רובן אירופיות, חתמו על הסכם ״עקרונות וושינגטון״, שגובש 53 שנה לאחר תום מלה״ע השנייה ביוזמתו של הממשל האמריקני בראשות הנשיא ביל קלינטון.

בכנס בינלאומי, הנערך בברלין ביוזמת ממשלת גרמניה במטרה לקדם את החזרת חפצי האומנות הגזולים, הצהיר נשיא הקונגרס היהודי, רון לאודר, ש-20 שנה לאחר חתימת ״הסכם וושינגטון״ רוב האומנות הגזולה לא הוחזר לבעליה היהודיים.

“מדובר במניעת עשיית צדק, שתביא לכך ששדי מלה״ע השנייה לא ייעלמו”, אמר לאודר. לאודר הזכיר בהקשר זה את צרפת, הונגריה, הולנד, פולין, ספרד, שוויץ וגרמניה. למרות פועלה הרב של שרת התרבות הגרמנית, מוניקה גיטרס, להרחיב את הליכי איתור יצירות וחפתי האומנות הגזולים והשבתם למוזיאונים מחוזיים ולאוספים פרטיים, הדגיש לאודר: ״אלפי יצירות אומנות עדיין מוסתרות. לא צריך להחזיר 10% ממה שנגזל אלא 100%״.

חיילים אמריקנים משיבים חפצי אומנות שנגנבו על יד הנאצים // צילום :getty images

מאז חתימת ״הסכם וושינגטון״ השיבה גרמניה לבעליהם היהודיים רק 16,000 חפצי אומנות גזולים – מתוכם 11,000 ספרים. אוסטריה, למשל, השיבה לבעליהם היהודיים מעל ל-30,000 יצירות וחפצי אומנות, שאותרו במוזיאונים ובמוסדות ציבוריים וממשלתיים.

צדק אחרון לניצולי השואה”

סטיוארט אייזנשטאט, בעבר דיפלומט ופקיד ממשל אמריקני בכיר, שעמד מאחורי גיבושו של ״הסכם וושינגטון״ וחתימתו, הצהיר בתחילת הכנס בברלין: ״הגיע הזמן לתת דחיפה אחרונה להשבת חפצי האומנות לבעליהם היהודיים.

״זו הזדמנות אחרונה לעשות צדק מסויים ל-400,000 ניצולי השואה, שעודם בחיים, לפני שיחזירו את נשמתם לבורא״, הדגיש אייזנשטאט, שהביע ביקורת על מדינות אירופה שאינן מפנות מספיק כוח אדם ומשאבים כספיים לאיתור חפצי האומנות הגזולים ובעליהם החוקיים. אייזנשטאט הפנה ביקורת בעיקר כלפי הולנד, שאימצה לאחרונה גישה משפטית המשווה בין ״הקשר הרגשי״ שמוזיאונים פיתחו ביחס ליצירות אומנות גזולות לזכויות של הבעלים המקוריים.

אייזנשטאט קרא לאיחוד האירופי לגלות יתר מחוייבות להחזרת אומנות ״יהודית״ גנובה, לאספנים פרטיים ולסוחרי אומנות באירופה לכבד גם את ״עקרונות וושינגטון״ ולהחזיר אומנות גזולה ולבתי מכירות פומביות אירופיים להצטרף להתחייבותם של בתי המכירות הגדולים בעולם – ״כריסטי׳ס״ ו״סאת׳ביס״ לא למכור יצירות וחפתי אומנות גזולים.

בכנס תועלה ״הצהרת ירושלים״, שגיבשו באוקטובר האחרון ממשלות ישראל וגרמניה על העמדת יצירות אומנות שבעליהן לא אותרו – בעיקר מאחר שנרצחו בשואה מבלי להותיר אחריהם יורשים, לרשות פעילות חינוכית על השואה באמצעות השאלתן למוזיאונים בישראל ובמדינות אחרות.

ישראל צריכה לגבש תוכנית אסטרטגית”

קולט אביטל, יושבת ראש מרכז הארגונים של ניצולי השואה קוראת למדינות אירופה לגלות את הרצון הפוליטי הנדרש, כדי להעביר חקיקה, שתבטיח את החזרת האומנות הגזולה ותקל על הקשיים הביורוקרטיים הרבים, הניצבים בפני יהודים הדורשים להחזיר לבעלותם יצירות שנגזלו ממשפחותיהם.

אשר ליצירות שבעליהן לא אותרו, קוראת אביטל להחזירן לעם היהודי, כלומר למדינת ישראל. ״מדובר ב-100,000 פרטי אומנות שנמצאים ברובם במוזיאונים, ואינם מוצגים. מדינת ישראל עמדה כל השנים בצד ולא רצתה להתערב בסוגייה זו מאחר שהיו שיקולי אינטרסים אחרים מול המדינות השונות. אבל, הזמן בוער וצריך לגבש תוכנית פעולה אסטרטגית ולא להשאיר את הכל לארגונים היהודיים״, אומרת אביטל ל״ישראל היום״.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*