פוליטיקה

איתות לפיוס? “מדריד שוקלת משאל עם על עצמאות קטלוניה מאת אלדד בק”

ההערכה היא שרוב אזרחי ספרד יתנגד לשינויים כאלה ויטרפד את יוזמת הפיוס של הממשלה. בקטלוניה קיימו היום תומכי העצמאות שביתה חלקית וחסמו צירי דרכים ותנועת רכבות

לראשונה מאז תחילת המשבר סביב הכרזת העצמאות של קטלוניה מאותתת ממשלת ספרד על נכונות לנקוט צעד פיוס סמלי כלפי הבדלנים הקטלונים. שר החוץ הספרדי, אלפונסו דאסטיס, הצהיר כי הממשלה במדריד שוקלת את האפשרות לערוך משאל עם כללי על הכנסת שינויים לחוקה הספרדית באופן שיאפשר לאיזורים האוטונומיים של ספרד לערוך בעתיד משאלי עם על התנתקות מספרד והכרזת עצמאות.

הכרזה זו באה במקביל לקביעתו של בית המשפט התחוקתי במדריד, כי הרכזת העצמאות של קטלוניה היא חסרת כל בסיס תחוקתי ולכן בטלה לחלוטין.

דגלי קטלוניה בברצלונה צילום: AFP

״הקמנו בפרלמנט ועדה שתבחן את האפשרות לשנות את החוקה באופן שייתן מענה הולם יוצר לשאיפותיהם של חלק מהקטלונים״, אמר דאסטיס, ״אנחנו מכירים בכך שנוצר מצב פוליטי המחייב גיבוש מוצא, אבל ברור שבכל מקרה ההחלטה תצטרך להתקבל ע״י כל הספרדים״.

משמעות הדבר, שכל אזרחי ספרד בעלי זכות ההצבעה יצטרכו לקבוע האם ניתן יהיה לשנות את חוקת ארצם באופן שיאפשר עריכת משאלי עם על עצמאות. ההערכה היא, שרוב אזרחי ספרד יתנגד לשינויים כאלה ויטרפד את יוזמת הפיוס של הממשלה.

בקטלוניה קיימו היום תומכי העצמאות שביתה חלקית וחסמו צירי דרכים ותנועת רכבות. השביתה ניזומה ע״י ארגון עובדים גדול התומך בממשלה הבדלנית, שחבריה נמלטו או נאסרו.

בתוך כך, נשיא המדינה, ראובן רבלין, סיים היום את ביקורו הממלכתי בספרד בביקור פרטי בעיר טולדו, בעלת ההיסטוריה היהודית המפוארת.

הנשיא אמר לראשי העיר במהלך ביקורו: ״החיבור היהודי שלנו אל ספרד ובייחוד אל טולדו פועם בנפשנו. בנקודת המפגש החד פעמית הזו פרחו, צמחו והתעצבו נכסי התרבות הקאנוניים של עמנו: פרשנות המקרא העברית, השירה העברית, הדקדוק העברי, המשפט העברי, חוק, הלכה, תלמוד, הקבלה לענפיה הפילוסופיה היהודית. אין תחום אחד של יצירה יהודית שאין בו שכבה היסטורית שלמה שנכתבה כאן בספרד וברחובות טולדו היא עוד עוד מפעמת״.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*