חדשות

אי שהיה – ואיננו מאת יוני הרש ודניאל רוט-אבנרי

ההוריקן הקטלני אירמה חלף באיים הקאריביים – והותיר חורבן • בסן מרטין נהרגו 8 תושבים • בברבודה 95 אחוזים מהבתים נהרסו כליל • ובפלורידה נערכים לסופה – ומתפללים

מבט על האי ברבודה // צילומים: אי.אף.פי, אי.פי, רויטרס

ההוריקן האימתני אירמה עבר אתמול ושלשום באיים הקאריביים, והותיר אחריו שובל של הרס בלתי נתפס ולפחות 11 הרוגים. בפלורידה כבר מתכוננים לרע מכל, וממתינים להגעתה של אירמה לדרום המדינה מחר או ביום ראשון.

הסופה, החזקה ביותר במאה השנים האחרונות לפחות באוקיינוס האטלנטי, היכתה אתמול ברפובליקה הדומיניקנית ובטריטוריה האמריקנית פורטו ריקו. אולם מדיווחים ראשונים נדמה כי את מירב החורבן הותירו הרוחות, שהגיעו למהירות של 290 קמ”ש, באיים שבצפון מזרח הקאריביים, ובהם ברבודה ואיי הבתולה הבריטיים.

בסן מרטין – אי בריבונות משותפת של צרפת והולנד – נרשמו מירב הנפגעים, עם 8 הרוגים ו־23 פצועים, כאשר מספרים אלו צפויים להאמיר. בכל רחבי הקאריביים ניזוקו אלפי בתים, וחלקם נהרסו כליל, אך קשה לדמיין כי היה מקום שנפגע קשה יותר מסן מרטין.

הכאוס בסן מרטין // צילום: אי.אף.פי

“זהו אסון עצום”, אמר לתחנת רדיו מקומית דניאל גיבס, ראש מועצה מקומית באי. צילומים ראשונים מסן מרטין הראו את שדה התעופה, שידוע בכך שהמטוסים שנוחתים בו עוברים ממש מעל לראשיהם של הרוחצים בחוף, מוצף במים; מרינה הרוסה עם סירות שנערמו זו על זו; שיטפונות ברחובות ובתים מוצפים. נשיא צרפת עמנואל מקרון שוחח אמש עם ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי כדי לתאם שליחת סיוע הומניטארי לאיים, שבשליטת שתי המדינות. ראש הממשלה של אנטיגואה וברבודה אמר כי באחד האיים, ברבודה, 95 אחוזים מהבתים נהרסו וכ־60 אחוזים מהתושבים נותרו חסרי ביתה

לאחר שהותיר שובל של הרס באיים הקטנים, הגיע אמש ההוריקן לפורטו ריקו, למרות שנראה כי עין הסערה לא הגיעה לטריטוריה האמריקנית. מושל פורטו ריקו ריקרדו רוסיו סיפר כי 70 אחוזים מתושבי העיר נותרו ללא חשמל, כאשר עיירות שלמות לאורך החוף פונו. מפורטו ריקו המשיכה אירמה לכיוון הרפובליקה הדומיניקנית, וגם שם הורו על פינויים נרחבים. בקובה הסמוכה התושבים החלו לאגור מזון, מים ומצרכים לקראת הסופה.

כעת נשואות עיני ארה”ב כולה לנתיב של אירמה בימים הקרובים: למרות שעל פי ההערכות הסופה תיחלש מדרגה 5 לדרגה 4 (רוחות במהירות של עד 250 קמ”ש), הרי שהסיכוי שהיא תפגע בפלורידה בסוף השבוע רק עלה אתמול. מושל פלורידה ריק סקוט הורה לתושבים באיי הקיז הדרומיים ובחלקים של מיאמי להתפנות.

החנויות בפלורידה התרוקנו ממוצרים // צילום: GettyImages

על פי התחזיות, ייתכן שהסופה תמשיך צפונה ותכה גם בחלקים הפנימיים של פלורידה ובמדינות ג’ורג’יה ודרום קרוליינה. “הסערה הזו יכולה להרוג אתכם”, הזהיר אמש סקוט בראיון ל־CBS. רומן גאסטסי, ראש מחוז מונרו במדינה, החולש גם על הקיז, אמר בראיון ל־CNN אמר לתושבי האיים כי “אם אתם נשארים שם – אתם תהיו לבד”. אם לא די בכך, נודע כי גם תחנות כוח גרעיניות בדרום פלורידה נמצאות בנתיב הסופה, אך הרשויות הרגיעו כי הן יושבתו במידת הצורך וכי התחנות בנויות בצורה שתאפשר להן להתמודד עם הצפות גדולות.

ההצפות בפלורידה // צילום: אי.פי

גם בקהילה היהודית בפלורידה נערכים לקראת בואה הצפוי של אירמה. רבים מבני הקהילה היהודית עזבו את האזור ושליח בני עקיבא העולמית (WBA) ג’יימס ואן וויליאמס דיווח כי הוא וחברי התנועה סייעו במיגון בתי הקשישים בעיר. “הקהילה היהודית מגויסת למצוא פתרונות לכל מי שזקוק לכך”, אמר ואן וויליאמס והוסיף: “אני ומשפחתי מתכננים להצפין הערב, משום שלנו אין את ציוד המיגון המספק. אנו מתכננים לחזור הביתה כמה שיותר מהר, ולקיים את השבת יחד עם קהילת אטלנטה, המארחת למעלה מ־100 משפחות מפלורידה”.

  

by Taboola 

Promoted Links 

כתבות שעשויות לעניין אותך

This Personalized Meal Service is Giving Los Angeles $30 Off!Home Chef

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*