חדשות

אסקובר החדש? הכירו את ראש הקרטל שנעצר בקולומביה

מעצרו של ברון הסמים דריו אנטוניו אוסוג הסעיר את קולומביה והנשיא אף השווה אותו ללכידתו של פאבלו אסקובר • אך שינויים במפת הפשיעה העולמית שופכים אור קצת שונה על ההישג של כוחות הביטחון במדינה הדרום אמריקנית

מאת נטע בר

דאירו אנטוניו אוסוגה מצטלם עם חיילי צבא קולומביה לאחר שנתפס, צילום: רויטרס

משטרת קולומביה עצרה היום (ראשון) את דריו אנטוניו אוסוגה, ראש קרטל “קלאן דל גולפו”, אחד מסוחרי ויצרני הסמים הגדולים ביותר במדינה, מעצר שהחל בליץ תקשורתי שבראשו עמד נשיא קולומביה, איוואן דוקה.

“זו המכה הגדולה ביותר שהונחתה נגד הסחר בסמים במאה הנוכחית”, אמר הנשיא בנאום משודבר ששודר בכל רשתות החדשות במדינה. “ניתן להשוות אותה רק לנפילתו של פבלו אסקובר בשנות ה-90′”, אמר הנשיא.

ואכן מדובר בלכידה משמעותית במיוחד.אוסוגה, שזכה לכינוי אותוניאל בן ה-50 הוא אחד מראשי הקרטלים הגדולים במדינה. פעיל בארגון הטרור המרקסיסטי “פארק” בעברו, הוא חשוד ברצח של עשרות שוטרים וחיילים וייצוא סמים למקסיקו וארצות הברית. הארגו ןבו היה חבר, “קלאן דל גולפו”, פעל גם כארגון גרילה ימני והטיל טרור על האזור הנידח והכפרי ממנו פעל.

 חשיבותו של אותוניאל התגלמה גם בפרסים שהוצעו על ראשו. קולומביה הציעה פרס של עד 3 מיליארד פסו (כ-800 אלף דולר) עבור מידע על מקום הימצאו של מנהיג קרטל הסמים, בעוד ארה”ב הציעה 5 מיליון דולר עבור עזרה באיתורו.

אוסוגה מובל באזיקים לאחר המעצר, צילום: רויטרס

אוסוגה מובל באזיקים לאחר המעצר, צילום: רויטרס
עם זאת, יש מי שיפקפקו במיתוג של לכידתו של אוסוגה כ”לכידה הגדולה ביותר מאז זו של פאבלו אסקובר. על אף המרכזיות של הטרוריסט וסוחר הסמים במפת הפשיעה בקולומביה, ההשוואות לאסקובר ולראשי קרטלים גדולים אחרים בהיסטוריה המדממת של ייצור הסמים בקולומביה נראית קצת מוגזמת ואולי אפילו מנופחת.

ההשוואה בין איש הגרילה וראש הקרטל שנלכד היום לדמויות כמו פאבלו אסקובר או חילברטו רודריגז אורחואל, ראש קרטל קאלי הידוע לשמצה מחטיאה את השינוי הגדול שהתרחש בעשורים החולפים בתצורה של עולם הפשע המאורגן במדינה. אם בעבר מרכז הכובד של ייצור והפצת הסמים היה בקולומביה עצמה ממנה הוברח קוקאין ישירות לארצות הברית, כיום ארגוני הפשיעה המתווכים בין השוק האמריקני למגדלים בקולומביה לפרו הם שעלו לגדולה, והם נמצאים בעיקר במקסיקו.

ארגונים כמו קרטל חליסקו וקרטל סינילואה הם המקבילה בת המאה העשרים ואחת של ארגון הפשיעה של פאבלו אסקובר בעוד התארגנויות כמו של אוסוגה תופסות מקום משני במפת הפשיעה בדרום ומרכז אמריקה. קשה להשוות את רמת העוצמה, הכסף והשליטה במערכת הפוליטית שהחזיקו אנשים כמו פאבלו אסקובר וראשי קרטל קאלי בשנות השמונים והתשעים.

פורסם בישראל היום

Your Comment/התגובה שלך