חדשות

ארה”ב הכריזה על משמרות המהפכה של איראן ארגון טרורמטת גיא אלסטר

הממשל מעלה הילוך בלחץ על טהראן ולראשונה אי-פעם הכניס ישות רשמית של מדינה זרה לרשימת הסנקציות. טראמפ: “משמרות המהפכה הם האמצעי העיקרי של איראן לקדם טרור עולמי”. נתניהו בירך: “החלטה שמשרתת את האזור”. איראן הכריזה בתגובה על צבא ארה”ב במזרח התיכון ארגון טרור

ארצות הברית הגדירה היום (שני) את משמרות המהפכה של איראן ארגון טרור, כחלק ממאמצי ממשל הנשיא דונלד טראמפ להגביר את הלחץ על טהראן. זאת הפעם הראשונה שבה וושינגטון מכריזה על ישות כלשהי במדינה זרה ארגון טרור, וברפובליקה האסלאמית מזהירים מפני השלכות המהלך, שלו היו גם מתנגדים בתוך מערכת הביטחון האמריקנית. בתגובה להחלטה האמריקנית, מועצת הביטחון העליונה של איראן הכריזה על צבא ארצות הברית במזרח התיכון ארגון טרור.

“משמרות המהפכה האיראניים הם האמצעי העיקרי של איראן לקדם את הטרור העולמי שלה”, אמר טראמפ בהצהרה שמסר והסיף כי “ארצות הברית תמשיך להגביר את הלחץ הכלכלי נגד איראן כדי להעניש אותה על התמיכה בפעולות טרור”.

מצעד של משמרות המהפכה בטהראן, 2011 (צילום: רויטרס)

ההכרה במשמרות המהפכה כארגון טרור מבהירה באופן מלא מה יהיו ההשלכות על כל מי שיתמוך או ינהל עסקים עם משמרות המהפכה”. טראמפ אמר כי “אם אתם עושים עסקים עם משמרות המהפכה, אתם מממנים טרור”.

שר החוץ מייק פומפאו אמר כי ההחלטה תיכנס לתוקף בתוך שבוע. הוא הוסיף כי ארצות הברית שולחת מסר ברור למנהיגי איראן תוך הפעלת לחץ מירבי כדי לעצור את “התנהגותה הפושעת”. בתדרוך לכתבים אחרי ההכרזה של טראמפ, אמר פומפאו כי “אנחנו רוצים שאיראן תהיה מדינה נורמלית”.

“זה יסייע לשלול מהמשטר את האמצעים לביצוע המדיניות ההרסנית הזאת”, אמר פומפאו. “הלחץ המקסימלי לא ייפסק עד שהמשטר האיראני יינטוש את שאיפותיו הקטלניות”. כשנשאל אם ארצות הברית תפגע בהנהגת משמרות המהפכה כפי שהיא פועלת נגד הנהגת דאעש, הוא אמר כי הוא מפנה את השאלה אל משרד ההגנה.

“ראש הממשלה בנימין נתניהו הודה לטראמפ על הכרזתו וכתב “תודה על שנענית לעוד בקשה חשובה שלי, שמשרתת את האינטרס של מדינותינו ושל מדינות האזור. נמשיך לפעול יחד בכל דרך נגד המשטר האיראני שמאיים על מדינת ישראל, על ארצות הברית ועל שלום העולם”. שר החוץ האיראני מוחמד ג’וואד זריף אמר כי “ההכרזה על משמרות המהפכה – עוד מתנת בחירות לנתניהו”.

זה זמן רב, ממשל טראמפ שם על הכוונת את משמרות המהפכה, כוח צבאי המהווה חלק מצבא איראן, וידוע בנאמנותו לממשלה. כוחות אל-קודס של משמרות המהפכה, יחידות מובחרות בתוך הכוח, ארגנו העברות של נשקים וייעצו למליציות פרו-איראניות בסוריה בעיראק ובמקומות נוספים במזרח התיכון. הכוח היה גם מעורב בתכנית הגרעין של המדינה.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*