דיעות

בארה”ב דוחים את התרומות של קראפט – בישראל מעניקים לו את פרס בראשית מאת תומר מיכלזון

המיליארדר רוברט קראפט קיבל בחמישי האחרון את “הנובל הישראלי” מראש הממשלה, על תרומה והישגים התואמים את ערכי העם היהודי. האם ערכים אלו מתיישבים עם השידול לזנות שבו הוא מואשם בארה”ב?

פרס בראשית, שזכה לכינוי “הנובל היהודי”, הומצא, לפי אתר הפרס, כדי “להכיר ביחידים אשר השיגו מצוינות ושם עולמי בפעילותם ואשר הישגיהם מגלמים את אופי העם היהודי באמצעות מחויבות לערכים יהודים, הקהילה היהודית ומדינת ישראל”.

איך מסתדרים ה”ערכים היהודים” הנעלים עם הענקת הפרס לשנת 2019 לרוברט קראפט? שכן מדובר באותו קראפט שבפברואר הוגש נגדו כתב אישום בגין שני מקרים של שידול לזנות שהתרחשו במכון עיסוי בפלורידה, שקשור לרשת של סחר בבני אדם? אולי לראש הממשלה בנימין נתניהו הפתרונים. “לישראל אין ידיד נאמן יותר מקראפט”, הוא אמר בטקס הענקת הפרס שהתקיים ביום חמישי בתיאטרון ירושלים. “הכבוד הזה מוענק לו בעקבות תרומתו רבת השנים למדינת ישראל, מחויבותו לעם היהודי ואהבתו למדינת ישראל”.

האישומים נגד קראפט, הבעלים של אלופת ה-NFL “ניו אינגלד פטריוטס”, הגיעו לאחר שהמשטרה שתלה מצלמות מעקב במכון העיסוי “Orchids Of Asia“. לדברי עורכי דינו הראיות הושגו שלא כדין והשופט קיבל את טענתם. בחודש שעבר התובעים ערערו על פסק הדין, אך עדיין לא נשמעו טיעונים. קראפט אמנם לא הודה בעבירות שיוחסו לו, אך במרץ כבר פירסם הודעה שבה הוא “באמת מצטער על הכאב שגרם למשפחתו, לחבריו ולמעריציו”.

הונו של קראפט מוערך ביותר מ-6 מיליארד דולר, והוא ידוע בפעילות הפילנתרופית הרחבה שלו. הפעילות בישראל מתבצעת באמצעות “קרן קראפט”, שדרכה השקיע בין היתר 6 מיליון דולר להקמת ספורטק בירושלים. כמו שאר זוכי הפרס בעבר – השופטת רות’ ביידר גינסבורג; ראש עיריית ניו יורק לשעבר מייקל בלומברג; השחקן מייקל דאגלס והכנר יצחק פרלמן – הוא תרם את כספי הזכייה על סך מיליון דולר להקמת קרן שתעסוק במיגור האנטישמיות, ובאותה הזדמנות הודיע כי תרם אליה 20 מיליון דולר מהונו הפרטי. “מטרתי החשובה ביותר היא שנעמוד איתנים מול כל צורה של חוסר סובלנות כלפינו”, אמר בנאום זכייתו.

אמנם בארץ קיבלו את הכסף של קראפט בזרועות פתוחות, אבל ארגונים ללא מטרות רווח שנהנים מתרומותיו של קראפט לא יכלו להישאר אדישים לכתב האישום. קרן הפועלת לקידום השכלה בהאיטי, למשל, הודיעה כי תסרב לקבל ממנו תרומה על סך 100 אלף דולר. “אי אפשר לעשות טוב על ידי עשיית רע”, אמר ראש הקרן.

גורמים בסביבת פרס בראשית אמרו כי ההליך המשפטי בעניינו של קראפט טרם התברר – ולכו העדיפו שלא לנקוט עמדה בעניין. אבל האם הענקת פרס כה מכובד למי שאישומים כאלה עומדים נגדו, אינם נקיטת עמדה? מבלי לזלזל בתרומתו ונדבנותו של קראפט, קבלת פרס “בראשית” כעת הוא בגדר טיהור מוסרי וחברתי נדרש ביותר עבורו, כזה שהוא מתקשה לקבל אפילו מהארגונים להם הוא תורם בארה”ב.

האם הענקת פרס כה מכובד למי שאישומים כאלה עומדים נגדו, אינם נקיטת עמדה? מבלי לזלזל בתרומתו של קראפט, קבלת פרס “בראשית” כעת הוא בגדר טיהור מוסרי וחברתי נדרש ביותר עבורו

היחידה שהרימה קול מחאה בעניין היא נשיאת אוניברסיטת בן גוריון לשעבר, פרופ’ רבקה כרמי, שהיתה חברה בוועדת הפרס אך התפטרה ממנה בתחילת חודש מרץ, לאחר שהוחלט להעניק את הפרס לקראפט למרות האישומים נגדו. לפי הדיווחים, כרמי ראתה בכך החלטה “מתסכלת ומאכזבת”.

מקרן פרס בראשית נמסר: “קראפט זכה בפרס על הישגיו יוצאי הדופן ותרומתו הפילנתרופית רבת השנים בגובה חצי מיליארד דולר בתחומי הבריאות, הספורט והחינוך. יחד עם כספי הפרס, קראפט הכריז על הקמת קרן בשווי 30 מיליון דולר שיועברו להתמודדות בתנועות הדה-לגיטימציה נגד ישראל ובמיגור האנטישמיות ברחבי העולם”.

תגיות: קראפט

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*