יהדות

בגלל האנטישמיות: 1 מכל 3 יהודים בבריטניה שוקל הגירה מאת ארז פריש

הסקר, שבוצע בידי הקמפיין נגד אנטישמיות, תחקר יותר מ־4,000 משתתפים במהלך השנים 2016-2017 • “בעוד עשור אני בטוחה שליהודים המצב יהיה בלתי נסבל, ולכן אני מתכננת את עלייתי לישראל בחודשים הקרובים”

מתכוונים להקצות 13.4 מיליון ליש”ט כדי להגן על בתי ספר יהודיים” // צילום: אי.פי.איי

כמעט שליש מיהודי בריטניה שקלו הגירה אל מחוץ למדינה במהלך השנתיים האחרונות, כך עולה מסקר חדש שפורסם אתמול. בין שאר הממצאים התגלה כי אחד מתוך שישה יהודים במדינה (17%) מרגיש כי הוא אינו רצוי בבריטניה, ויותר משליש מהנשאלים (37%) הרגישו צורך להסתיר את דבר יהדותם בציבור.

הסקר, שבוצע בידי הקמפיין נגד אנטישמיות, תחקר יותר מ־4,000 משתתפים במהלך השנים 2017-2016. דובר הקמפיין, גדעון פלטר, אמר ל”ישראל היום” כי כי “זוהי יריית אזהרה לרשויות בבריטניה. הגענו למצב חמור שבו מחד החברה בבריטניה דוחה יותר ויותר תופעות גזעניות, ומאידך המוסדות שעליהם הקהילה היהודית סומכת כדי שיגנו עליה לא עושים דיים. אנחנו מתריעים על המצב המחמייר שנים על גבי שנים. מתי הרשויות יתעוררו?”

הקמפיין נגד אנטישמיות הודיע כי על פי נתונים שנאספו, התגלה כי רק בכ־20 מקרים שבהם תועד פשע גזעני אנטי־יהודי מיצו הרשויות את הדין עם הנאשמים, אולם דובר התביעה הציבורית בבריטניה קבל על טענות אלה והודיע כי בשנה החולפת נחקרו והוגשו תביעות בכ־15 אלף תיקים הקשורים לפשעי שנאה וגזענות במדינה.

“תמיד אהבתי את אנגליה ושמחתי לגור במדינה”, סיפרה אמש מנדי בלומנטל, אשת עסקים יהודייה ובעלת נדל”ן מסחרי בברמינגהם, שאביה שירת כקצין בצבא בריטניה ואמה היתה שופטת. לדבריה, “אני לא חוששת ממה שיקרה כאן בעוד שנה או שנתיים, אבל בעוד עשור אני בטוחה שליהודים המצב יהיה בלתי נסבל, ולכן אני מתכננת את עלייתי לישראל בחודשים הקרובים. אני מתכננת את הצעד הזה בעצב, אבל בהבנה שאין לי ברירה אחרת”.

בתגובה לממצאים הקשים הודיע סג’יד ג’ביד, השר הממונה על הקהילות במדינה, כי “התוכנית הלאומית לצעדים כנגד פשעי שנאה היא הדרך הנכונה לטפל במקרים אלו. אנחנו מתכוונים להקצות 13.4 מיליון ליש”ט כדי להגן על בתי ספר יהודיים ובתי כנסת ברחבי המדינה”.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*