קהילה

בג”ץ הוציא צו זמני האוסר להתחיל בגירוש המסתננים מאת יאיר אלטמן

הרכב בראשות הנשיאה חיות קבע כי לא ניתן לגרש איש עד להכרעה בבקשה למתן צו ביניים • על פי החלטת הממשלה, גירוש המסתננים צפוי להתחיל ב-1 באפריל

מסתננים בדרום תל אביב // צילום: גדעון מרקוביץ’

בג”ץ הוציא צו ארעי האוסר על המדינה להרחיק מסתננים למדינות שלישיות עד להכרעה בבקשה למתן צו ביניים. השופטים קבעו כי על המדינה לפרט עד ה-26.3 את כלל ההליכים המשפטיים הקשורים לנושא.

שופטי בג”ץ – הנשיאה אסתר חיות, המשנה לנשיאה חנן מלצר והשופט ניל נדל – ציינו כי הצו לא יחול על כל מי שמסכים לעזוב את המדינה מרצונו.

על פי התוכנית, שתצא לפועל ב־1 באפריל, מי שיגורש יהיו רק רווקים בגיל העבודה. ילדים, נשים והורים יעמדו בפני שתי אפשרויות – עזיבה מרצון לארץ מוצאם או לרואנדה ומענק של 3,500 דולר נוסף על מימון הטיסה, או כליאה במתקן סהרונים בנגב לזמן בלתי מוגבל. תוכנית רשות ההגירה והאוכלוסין מיועדת לשוהים הבלתי חוקיים שמספרם עומד על 34,187, מהם 26,563 מאריתריאה ו־7,624 מסודאן.

עצרה את הגירוש, בינתיים. חיות // צילום: נועם ריבקין פנטון

בחודשים האחרונים מתנהל קמפיין רחב היקף שנועד למנוע את גירושם של המסתננים האפריקאים מישראל. מאחורי הקמפיין עומדים ארגוני הסיוע שחלקם נתמכים על ידי הקרן החדשה לישראל.

למרות הקמפיין האגרסיבי הציבור הישראלי תומך בגירוש המסתננים ברוב מרשים. בסקר, שנערך עבור “ישראל היום” על ידי “הגל החדש” בקרב מדגם מייצג של 500 איש במגזר היהודי בלבד, נשאל בין היתר אם ישראל צריכה לגרש שוהים בלתי חוקיים: 58 אחוזים מהנשאלים ענו בחיוב, לעומת 23 אחוזים שטענו כי מדיניות הממשלה בנושא זה שגויה. שאר הנשאלים לא הביעו עמדה.

עוד עולה כי 51 אחוזים מגדירים את השוהים הבלתי חוקיים כמהגרי עבודה ו־37 אחוזים מגדירים אותם כמבקשי מקלט מדיני (השאר השיבו כי אינם יודעים). תשובות אלו תואמות את הנתונים של רשות ההגירה והאוכלוסין, שלפיהם מתוך 12,136 בקשות מקלט שהוגשו, רק 11 התקבלו והוכרו כפליטים: עשרה מהם מאריתריאה ואחד מסודאן.

יו”ר תנועת “אם תרצו” מתן פלג שתנועתו מלווה את תושבי דרום תל אביב במאבקם לגירוש המסתננים אמר: “שוב אנו רואים כיצד בג”ץ מעמיד את עצמו מעל נבחרי הציבור הדמוקרטיים ופועל כמועצת חכמים המחייבת ליישר קו עם גחמותיה, ממש כמו באיראן. מדובר בגולם שקם על יוצרו. זהו מצב שאסור לשום שוחר דמוקרטיה לקבל. יש לזכור שחוק יסוד השפיטה מתיר לבג”ץ לדון בכל נושא, אך אין בספר החוקים כולו אפילו רמז המסמיך אותו לבטל חוקים או מדיניות. לכן את בקשתו לדחות את גירוש המסתננים, יש לדחות על הסף.

“לממשלת ישראל יש היום שתי ברירות. בלימת האקטיביזם השיפוטי בחקיקה, או אימוץ מדיניות זהירה של אי ציות לבג”ץ. צעד שיש לו תקדימים אפילו בארה”ב. הגיע הזמן לשים ברקס ברור לגחמותיו הקיצוניות של בג”ץ”.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*