חדשות

בלגיה: יהודים הוצגו כבעלי אף גדול מאת דן לביא

אנטישמיות בקמפוס בבלגיה • אוניברסיטה יוקרתית בבלגיה פיתחה שפת סימנים לחירשים והציגה בה יהודים עם הסממן האנטישמי הידוע • שגריר ישראל בבלגיה: “מחליא”

אנטישמיות בקמפוס: אוניברסיטת גנט שבבלגיה מציגה יהודים באופן אנטישמי, כאשר במילון חדש לחירשים, אותו פיתחה בשפת הסימנים, הגדירה את התיאור למילה “יהודי” כאף גדול ומכוער.

כך, למשל, האוניברסיטה העלתה צילום וידאו של מתורגמנית לשפת הסימנים בעודה מסמנת על אפה את המילה יהודי בתנועה מבזה. ככל שהדברים הטעונים רגישים, הרי שהסימן למילה יהודי בשפת הסימנים הבינלאומית הינו מחווה של שפשוף זקן דמיוני. אבל באוניברסיטה החליטו דווקא על אימוץ האף העקום, קרי הסטריאוטיפ האנטישמי הידוע עוד מימי הביניים, ועד מהרה עוררו סערה.

חבר הפרלמנט היהודי מיכאל פרייליך מיהר לפנות לאוניברסיטה בדרישה למחוק את הערך האנטישמי, ואולם האוניברסיטה השיבה בשלילה, והסבירה כי “מדובר בהחלטה אקדמית” – וכי אין המדובר בסימן חדש. “אסור שאוניברסיטה תאפשר להכניס סמל אנטישמי בחסות אקדמית”, אמר.

שגריר ישראל בבלגיה, עמנואל נחשון, הצטרף לביקורת של פרייליך וצייץ: “זה ממש מחליא. מעבר לכל מילים”. גם האיגוד היהודי האירופי מחה בהצהרה שלשום. מנהלו, מנחם מרגולין, אמר כי חלק מהסרטונים “פשוט גזעניים ומשפילים ליהודים”. מרגולין ביקש מרשויות הקמפוס להסיר זאת מהמילון.

Your Comment/התגובה שלך