חדשות

בלי נשים: תמונה של מרקל מוקפת בכ-25 גברים מעוררת סערה ומחאה בהיי-טק הישראלי מאת רפאלה גויכמן

 קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל העירה במהלך המפגש עם אנשי היי-טק ישראלים: “אם בפעם הבאה תהיה פה גם אשה, זה יהיה נחמד”. ארגוני יזמיות: התמונה המשתקפת מהצילום מביכה יותר  מאשר 

תורמת למדינת ישראל ■ משרד החוץ התנצל

התמונה שעוררה את הסערה: מרקל והגברים בתערוכת חדשנותאבי דוד, משרד החוץ

תמונתה של קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, עומדת כשהיא מוקפת ב-25 אנשי עסקים וראשי תעשיית הטכנולוגיה בישראל, כולם גברים, עוררה מחאה בקהילת ההיי-טק בעקבות היעדרותן של נשים. התמונה צולמה במהלך ביקורה של מרקל בישראל.

במכתב שיזמו ליאורה כהן, מנכ”לית OkkaOkka Blogging Group, בשיתוף עם מרב אורן, מנכ”לית WMN, חלל עבודה ליזמיות וסטראט-אפסטיות, וביחד עם ארגוני יזמיות נוספים, הן ביקשו להסביר כי קהילת ההיי-טק הישראלית שונה מהתמונה שבה צולמה מרקל עם גברים בלבד.

“בישראל של סוף 2018 לשמחתנו מצויות שפע נשים ראויות ומוכשרות, נשים אשר מובילות חברות ומיזמים בתחומי החדשנות, בעלות הישגים פנומנליים ויכולות מזהירות בתחומי היזמות הטכנולוגית בפרט והיזמות בכלל”, נכתב במכתב, שיישלח למרקל בהמשך.

הקנצלרית בעצמה העירה במהלך הישיבה סביב שולחן עגול יחד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו והמשתתפים כי היא “שמחה על המפגש, אולם אם בפעם הבאה תהיה פה גם אישה, זה יהיה נחמד. כנראה שזה תחום שבו שולטים גברים, ואין זאת ביקורת”. המפגש נערך במוזיאון ישראל לאחר צפייה בתערוכת חדשנות ובדיון נכחו גם שר הכלכלה, אלי כהן (כולנו), מנכ”ל רשות החדשנות אהרון אהרון, עומר כילף, מייסד ומנכ”ל אינוביז (Innoviz) שפיתח מערכת חכמה לזיהוי עצמים במכוניות אוטונומיות, אבנר הלפרין, מנכ”ל ארליסנס, טכנולוגיה רפואית לניטור חולים ללא מגע, ועוד.

יוזמי המכתב הוסיפו כי להבא, מארגני מפגשים מטעם הממשלה מול מנהיגים שמגיעים מהעולם כדי להתרשם מתעשיית ההיי-טק, צריכים לוודא כי המשתתפים ייצגו את התעשייה בצורה מגוונת יותר. “התמונה המשתקפת מהצילום הקבוצת, מביכה יותר מאשר תורמת למדינת ישראל וכולנו תקווה, נשים וגברים כאחת, שמאירוע זה נוכל להיבנות יחדיו ולבטא את כל קהילת היזמות על כל גווניה, לרבות הפריפריה החברתית והעסקית”.

קרין מאיר רובינשטיין, מנכ”לית IATI (האיגוד הישראלי לתעשיות מתקדמות), אמרה גם היא בתגובה למפגש כי העובדה שאין נשים צורמת מאוד בעיניה: “אנו פועלים באופן אינטנסיבי עם  משרדי הממשלה ליצירת תוכניות להגדלת מספר הנשים בתעשיית ההייטק. ישנן נשים יזמיות, בכירות, מוכשרות ומוערכות בהיי-טק, במדעי החיים ובתעשיות חדשנות שמהוות חלק נכבד מהתעשייה. בפגישה עם אחת ממנהיגות העולם מן הראוי היה שייקחו חלק בפגישה”.

במשרד החוץ התנצלו על הדרת הנשים מהאירוע ומסרו כי “אנו מצרים על מה שאירע ומחויבים לפעול כמיטב יכולתנו יחד עם כלל השותפים להמנעות מקרים כאלה בעתיד, ולהבטיח ייצוג הולם של נשים. השולחן העגול בו השתתפה מרקל, היה חלק מסדרת ארועים שאורגנו בשיתוף מספר גופים, בהם מכון היצוא, רשות החדשנות, משרד החוץ ומשרד ראש הממשלה. החברות שהוזמנו, חברות מובילות בחדשנות מישראל ומגרמניה המקיימות פעילות עסקית בגרמניה ובישראל, הן שבחרו ושלחו את נציגיהן”.

עוד הוסיפו במשרד החוץ כי “במהלך ההכנות לא אותר ליקוי העדרן של נשים בקרב הנציגים. נציין כי בתערוכה בה השתתפו נתניהו ומרקל, והן באירועים נוספים לפני ואחרי האירוע המדובר, השתתפו אנשי ונשות עסקים”.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*