חדשות

דו”ח האנטישמיות האירופי: “הממצאים מזעזעים מאת אלדד בק”

כ־90% מיהודי אירופה חשים שהאנטישמיות התגברה מאוד • נשיא הקונגרס היהודי העולמי: “קורא למדינות האיחוד לאמץ את הגדרת האנטישמיות במלואה”

   

השחתת מצבות בצרפת // צילום: רויטרס

תגובות חריפות על ממצאי דו”ח האנטישמיות שפרסמה אתמול (שני) הסוכנות האירופית לזכויות יסוד. המסמך מצביע על התגברות משמעותית של אנטישמיות ברחבי האיחוד האירופי.

הקונגרס היהודי האירופי אמר בתגובה לממצאים החמורים כי הדו”ח הוא התראה אחרונה לרשויות באירופה לפעול מעשית נגד האנטישמיות. “היהודים באירופה חשים מאוימים. למרות התחייבותם של מנהיגי אירופה להיאבק נגד אנטישמיות, המצב לא השתפר אלא אף הורע בשנים האחרונות”, אמר משה קנטור, נשיא הקונגרס היהודי האירופי, והוסיף כי “הדו”ח הזה צריך להיראות על ידי מנהיגי אירופה כהתראה אחרונה לכך. המילים אינן מספיקות וכעת הגיעה השעה לפעול”.

הקונגרס היהודי העולמי קורא גם הוא לפעולה בתגובה לדו”ח: “על מנהיגי אירופה להתחיל לפעול למען הגנה על יהודי היבשת”. נשיא הקונגרס היהודי העולמי, רונלד לאודר, אמר ש”ממצאי הדו”ח מזעזעים אך לא מפתיעים לנוכח התחזקות הימין הקיצוני במדינות האיחוד האירופי והעובדה שקורבין מנהיג את הלייבור בבריטניה”. לאודר נמנע מלהתייחס בדבריו לאיום האנטישמי המהותי ביותר באירופה מצידן של קהילות מהגרים מוסלמיות. בד בבד, הוא קרא לכל מדינות האיחוד האירופי לאמץ את הגדרת האנטישמיות של הברית הבינלאומית לזכר השואה, כאמצעי להגברת המאבק באנטישמיות. לפי ממצאי הדו”ח, שפורסם בבריסל ועיקריו הופיעו שלשום ב”ישראל היום”, כ־90% מהיהודים באירופה חשים שהאנטישמיות התגברה באופן משמעותי בארצות מגוריהם, כ־70% חשים בהתגברות האנטישמיות במרחב הציבורי, הפוליטי והתקשורתי, כשליש חוו תקיפות אנטישמיות, וכ־40% שוקלים לעזוב את אירופה.

בתוך כך, אמר יצחק בוז’י הרצוג, יו”ר הסוכנות כי “הדו”ח מגלה עד כמה היהודים לא בטוחים באירופה. מנהיגים ומעצבי דעה חייבים לשלב כוחות למאבק במגיפה הזו”.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*