אנשים, פוליטיקה

דיווח: טראמפ שוקל לפטר את צמרת הבית הלבן

ה”טלגרף” הבריטי טוען מפי מקורות מדיניים בוושינגטון כי בתום אחד השבועות הקשים ביותר של כהונתו עד כה, הנשיא האמריקאי בוחן לבצע “אתחול ענק”

שבוע קשה עבר על הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ. החלטתו לפטר את ראש האף-בי-איי ג’יימס קומי כאילו עוררה עליו מחדש שדים שנדמה היה כי נרגעו ונרדמו למשך זמן. לפתע שוב הוא היה במרכז תשומת הלב הציבורית ובעיקר העיתונאית – ולא צויר באור חיובי.

טראמפ ואנשי צוותו בבית הלבן צילום: AP

החוויה הלא נעימה של האיש החזק בעולם גרמה לו להרהר מחדש בדרכו, וכעת, כך נראה, הוא בוחן גם את האנשים הבכירים שסובבים אותו. לפי דיווח ב”טלגרף” הבריטי, טראמפ שוקל לפטר את כל צמרת אנשיו בבית הלבן ולבצע “אתחול מחדש” בעקבות הנזק שספג השבוע.

מקורות פוליטיים בוושינגטון ששוחחו עם אנשי העיתון הבריטי אתמול (יום א’) ציינו כי הנשיא מחפש מישהו לתלות בו את האשמה למתקפות עליו בעקבות פיטורי קומי, ועל כן הוא בוחן את תפקודם של אנשי צוותו – והם, כך לפי ציטוט מהידיעה, “מריינס פריבוס, ראש הסגל שלו, ועד שון ספייסר, מזכיר העיתונות הלוחמני שלו”.

120 יום אחרי שהחל את כהונתו, “הנשיא מתוסכל וכועס על כולם”, הסביר אחד ממקורביו, שהוסיף כי הנשיא שוקל “ללכת בגדול” בכל הקשור לתגובתו – “והשאלה היא רק כמה גדול וכמה נועז”.

בינתיים טראמפ עומד בפני לחץ להעביר כל חומר מוקלט שיש לו מפגישתו עם קומי וכן עם גורמים אחרים לידיעת הציבור, כדי שיהיה חשוף לשיחות שנשמעו שם. כמו כן, הנשיא מצוי באמצע התהליך לראיין את המחליף המיועד לקומי – תהליך שהוא מקווה להשלים כמה שיותר מהר, כדי לא להשאיר את המדינה ללא ראש אף-בי-איי מכהן.

המקורות הוסיפו כי בזעמו הגדול, הנשיא טראמפ הסתובב כשהוא רותח בבית הלבן והחל לתחקר את עוזריו ולנסות להבין מהם כיצד דלפו הכותרות השליליות לתקשורת על אודותיו. כעסו הגדול, כך נטען, הופנה כלפי משרד התקשורת של הבית הלבן, כששם נשקלת ברצינות האפשרות של הדחה או פיטורים.

הטענה היא שעיקר התסכול של המנהיג האמריקאי מופנה כלפי ספייסר, דוברו העיקרי. כך למשל דווח כי על ההחלטה לפטר את קומי סופר לספייסר ומייק דובקה, מנהל התקשורת שלו, רק כשעה לפני ההכרזה הרשמית עליה. בעקבות כך התשובות שהשמיעו הדוברים של הבית הלבן לעיתונאים היו מבולבלות ולא עקביות, ובהמשך טראמפ עצמו סתר כמה מהן.

 הזעם של הנשיא מופנה לכיוונו. שון ספייסר צילום: EPA

זו הסיבה לכך שהנשיא גם יצא לתקשורת בעצמו והעניק כמה ראיונות בתקופה האחרונה, בניסיון לטפל במשבר בעצמו, ללא כל מתווכים. האמונה בכוחו הגדול להקסים את שומעיו, כך נראה, גברה בעניין זה, על רצונו להסתייע בעוזריו.

בהתאם לכך, צוין עוד בכתבה, האווירה באגף המערבי של הבית הלבן – האגף העיקרי שבו יושב הנשיא – מתוחה במיוחד. העוזרים שאינם נדרשים לעמוד איתו בקשר מיידי מגיפים את דלתותיהם ומבקשים לא להישמע ולא להיראות.

ובזמן שהשערוריות מתרבות, הלחץ על טראמפ הולך ומתגבר. התקשורת האמריקאית רודפת אותו כמעט באופן אישי, ואפילו רשתות שבתחילה נראה היה כי הפגינו לו אהדה – “פוקס”, למשל – לא יוצאות בכותרות מפוצצות על מעלותיו. כשיצא מוושינגטון בשבוע הבא למסעו המדיני הראשון מחוץ לגבולות ארה”ב, בוודאי ישמח הנשיא להשתחרר קצת מהבירה הדחוסה ומהעיתונאים הרבים שבה, ואולי אפילו להוציא את הקיטור על בני שיחו. לא בטוח שבירושלים, אחת התחנות המרכזיות של מסעו, ישמחו מכך.

 

Your Comment/התגובה שלך