חדשות

דרמה בוושינגטון: תומכי טראמפ פרצו לקפיטול

אוהדיו של הנשיא המפסיד צרו על בניין הקפיטול, וכמה עשרות הצליחו לחדור פנימה ולהשתלט על חדרים ואולמות, האם האירוע ייאלץ את המפלגה הרפובליקנית לנער מעליה את הטראמפיזם?

מאת  אריאל שנבל

תומכי טראמפ מסתערים על הקפיטול במחאה על נצחונו של ביידן. צילום: AFP

ארצות הברית של אמריקה הרגילה אותנו שהכל קורה אצלה בגדול, אבל אף אחד לא הכין את העולם למראות שנראו הלילה (צהריים שעון וושינגטון) בוושינגטון הבירה. עשרות אלפים מתומכי טראמפ התכנסו באזור גבעת הקפיטול להפגנה מתוכננת שיזם הנשיא דונלד טראמפ, בזמן שבו הקונגרס מקיים דיון שבסופו תאושר הצבעת האלקטורים ונצחונו של ג’ו ביידן יהיה סופי ונעול לפי כל כללי הטקס.

בשלב מסוים התפרק התסכול של חלק מתומכי הנשיא המפסיד, תסכול שהתגבר עוד יותר לאחר תוצאות שני המרוצים למושבי הסנאט בגו’רג’יה, שבוודאות כמעט מוחלטת העבירו את הרוב בבית העליון לדמוקרטים ובכך השלימו מהפך מלא לטובתם בתוך ארבע שנים – וההפגנה הפכה בחלקה לאלימה יותר ויותר.

צילום: AFP
תומכי טראמפ צרו על בניין הקפיטול, וכמה עשרות הצליחו לחדור פנימה ולהשתלט על חדרים ואולמות, כולל חדרה של מנהיגת הרוב בבית הנבחרים ננסי פלוסי. מראות לא ייאמנו של אנשי משמר הקפיטול ניצבים על רצפת הקונגרס באקדחים שלופים וחבריהם מניסים סנאטורים למקום מקלט דרך מנהרות ודרכים נסתרות, החלו לשטוף את המדיה החברתית ורשתות הטלוויזיה. וכמו שאמריקה לימדה אותנו, עשן שמקורו בגז מדמיע הממלא את אולמות סמל הדמוקרטיה במעצמה החזקה בעולם – הוא ללא ספק מראה דרמטי שמחזיק אנשים מול הטלוויזיה.

השאלה הגדולה היא כמובן מה תהיה השפעתו של האירוע, שבמידה רבה נמצא בשעות אלה בעיצומו. יכול להיות – ובעיקר אם האירועים האלימים יימשכו ויתעצמו – שיהיה מדובר ביום שייזכר הרבה שנים קדימה, אולי כזה שייאלץ את המפלגה הרפובליקנית לנער מעליה את הטראמפיזם, דבר שכרגע נראה כחזון רחוק ובלתי מושג. אבל גם בהחלט ייתכן ששיא הדרמה מאחורינו, ושעד שעות הערב המאוחרות, שעון וושינגטון, הרוב המוחלט של המפגינים יעזוב בשקט את האזור והעוצר הלילי שהוכרז החל משש בערב יעשה את שלו.

תומכי טראמפ בהתנגשות עם כוחות המשטרה בזמן שהקונגרס דן באישור ההצבעה לבחירות לנשיאות 2020. בצילום: AFP


מפגין תלוי מהמרפסת בחדר הסנאט בפריצה לקפיטו. צילום: AFP
כך או כך, נדמה כי הכותרות המפוצצות על “מתקפה חסרת תקדים על הדמוקרטיה” ודומיהן הינן יותר תוצר תקשורתי ותוצאה של תשומת לב עולמית הממוקדת במקום אחד מאשר קביעת עובדה שתעמוד במבחן הזמן. הבה נזכור שארצות הברית ראתה כבר רצח של נשיאים ושרדה, היא תשרוד גם את האירוע הבהחלט לא נעים ולא ראוי הזה.

ומה לגבי טראמפ? הוא צופה בכל האירועים הללו מהבית הלבן שנמצא ממש בסמוך למוקדי ההתרחשות, ולמעט שני ציוצים פושרים למדי הקוראים למפגינים לנהוג בדרכי שלום, לקח זמן – הרבה מאוד זמן – עד שצייץ סרטון וידאו בן דקה שבו קרא במפורש למפגינים ללכת הביתה, תוך כדי שהוא טוען שוב ושוב, גם בדקה זו, כי גנבו ממנו הבחירות.

טוב שעשה זאת, ומוטב מאוחר, אבל האמת היא שטראמפ יצר את המפלצת הזו במו ידיו, בעיקר בגלל שהיא סוללת עבורו את הדרך היחידה שבה הוא מסוגל מתוקף אישיותו לסיים את דרכו כנשיא ארה”ב: דרך אפופה בעשן וכאוס שיצליחו להסתיר את העובדה הפשוטה שהוא עדיין אינו מצליח להעלות על דל מחשבתו: הפסדתי.

מתוך מקור ראשון

Your Comment/התגובה שלך