דיעות

דרשוביץ ליועמ”ש: “יש סכנה לדמוקרטיה מאת יהודה שלזינגר”

המשפטן האמריקני הבכיר התייחס לאישום אפשרי של רה”מ בנושא הקשרים עם התקשורת • “אישומים שכאלו יפתחו תיבת פנדורה שמתוכה יעלו דברים איומים”

   

אלן דרשוביץ // צילום: אורן בן חקון

אלן דרשוביץ, מבכירי המשפטנים בארה”ב, טוען כי החלטה של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להאשים את ראש הממשלה בנימין נתניהו בעניין תיק 2000 תפתח תיבת פנדורה שקשה יהיה להתמודד איתה.

במכתב פתוח ליועץ המשפטי, כותב דרשוביץ כי “לפי פרסומים בעיתונות, אתה עומד להאשים את ראש הממשלה בהאשמות הקשורות ליחסיו עם התקשורת. לפי דעתי, האשמות שכאלו, כמו שציינתי במאמר המצורף, מסכנות את הדמוקרטיה ואת חופש העיתונות. זאת הסיבה שבגינה אני כותב את המכתב הפתוח”.

הכירו את המכשיר שמנצח את הכאב >>

הוא הוסיף כי “אישומים שכאלו יפתחו תיבת פנדורה שמתוכה יעלו דברים איומים, כל פקיד ממשלה – מחוקקים, שופטים, תובעים, קציני משטרה ועובדי ממשלה – שקיבלו סיקור חיובי מהתקשורת ואז עשו דבר שעזר לתקשורת, ייאלצו להיחקר. בסוגיית ‘ידיעות אחרונות’, יותר מ־40 חברי כנסת ושרים הצביעו עבורו, בזמן שראש הממשלה הרג את החוק באפקטיביות ויצא לבחירות. רבים מחברי הכנסת הללו קיבלו אז סיקור חיובי ב’ידיעות אחרונות’, אך הם עדיין לא נחקרו. רק ראש הממשלה, שהרג את החוק, נחקר”.

לדברי דרשוביץ, “הפער הזה ממחיש את שיקול הדעת העצום שלתובעים יש אכיפה סלקטיבית הנוגעת להפרות כביכול באמצעי המשפטי הזה ככלי פתוח לתביעה. אין עיקרון גבולי להתערבות הזאת בחוק הפלילי בכל הנוגע ליחסים הרגישים המוגנים בחוק שבין פקידי ממשלה והתקשורת. אישום שכזה יעניק לאוכפי החוק כוח רב מדי להכתיב לתקשורת ולפקידים שאותה הם מסקרים איך להתנהג האחד אל השני. בדמוקרטיה, ביקורת על היחסים שבין התקשורת לממשלה ראוי להשאיר לבוחרים ולא לתובעים. אני דוחק בך, אדוני היועץ המשפטי, לשקול את ההשלכות המסוכנות לדמוקרטיה ולחופש העיתונות אם תתקדם עם ה

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*