פוליטיקה

האו”ם: 1.25 מיליון איש בסכנת רעב בדרום סודן

מצב חירום באומה הצעירה ביותר בעולם: בשל הסכסוך המתמשך אזורים שלמים לא מגדלים מזון, ומאחרים נמנעת גישה לארגוני הסיוע בשל הקרבות. “אם הממשלה לא תאשר לסיוע להגיע, מה שנותר לנו הוא רק להתפלל”, אמר תושב המקום

1.25 מיליון אנשים עומדים בפני רעב בדרום סודן, כפול מהמספר באותה תקופה אשתקד – כך עולה מדו”ח של האו”ם שפורסם היום (שני).

אמא ובנה בדרום סודן צילום: AFP

“פערי צריכת המזון בדרום סודן צריכים להדאיג את כולנו מהתרחיש הגרוע ביותר של רעב במקומות רבים ברחבי דרום סודן ב -2018”, כתבה קייטי ריקרד, רכזת מחקר הומניטרי שסיפקה נתונים עבור הדו”ח. הסיבה למצב המחמיר נעוצה בסכסוך בן 5 השנים בדרום סודן, בעטיו נהרגו עד כה יותר מ-50 אלף איש.

בפברואר, הכריזה האומה הצעירה ביותר בעולם על רעב בשני מחוזות, הצהרת הרעב הרשמית הראשונה בעולם מאז סומליה בשנת 2011. בשני המחוזות בדרום סודן, היו כ-100,000 אנשים על סף רעב, אך הודות אזהרה המוקדמת ולתגובה מהירה – נמנעה קטסטרופה. אולם כעת, המצב במדינה הורע: נכון לחודש ספטמבר, 6 מיליון בני אדם – 56% מהאוכלוסייה – חוו רעב חמור באיוד ובגארי, מחוזות הגדולים במדינה.

המלחמה המתרחבת בדרום סודן הפכה את ייצור המזון לבלתי אפשרי, ואת העברת הסיוע למסוכנת וקשה. המחוזות איוד ובגארי מוחזקים בידי המורדים, ותושבים מקומיים אומרים שהמצב בשני המחוזות הוא נורא.

המלחמה המתרחבת בדרום סודן הפכה את ייצור המזון לבלתי אפשרי. חיילי צבא דרום סודן צילום: AFP

“ברחנו בגלל הרעב”, אמר תושב בגארי שברח לא מזמן עם משפחתו לעיר הסמוכה וואו, משום שלא היה להם מזון. הוא דיבר בעילום שם למען ביטחונו. התושב, בן ה-54, בן ארבע, סיפר לסוכנות הידיעות AP בטלפון כי “אנשים במחוז מתים מרעב”. לדבריו, בשנה וחצי האחרונות הוא ראה את כוחות הסיוע ההומניטרים של האו”ם בעיר רק שלוש פעמים. “אם הממשלה לא תאשר לסיוע להגיע,  מה שנותר לנו הוא רק להתפלל”, אמר.

לפי ממשלת דרום סודן, “אין מדיניות של אפליה, הממשלה מחויבת לסייע לכל דרום סודן”, אמר ישעיהו קול-ארואי, יו”ר הלשכה הלאומית לסטטיסטיקה.

ארגוני זכויות האדם קוראים לכל הצדדים בסכסוך לספק גישה מיידית ובלתי מוגבלת לסוכנויות הומניטריות. “הן כוחות הממשלה והן כוחות האופוזיציה השתמשו במזון ככלי לחימה, החל מהגבלות על גישה אזרחית למזון, מניעת מזון באופן פעיל מאזורים מסוימים, ביזה שיטתית של מזון משווקים ובתי מגורים ואף ביזה של אזרחים הנושאים כמות קטנה של מזון בחזית”, אמרה אלישיה לואדקה, חוקרת דרום סודן לאמנסטי אינטרנשיונל.

הרעב הוא לא בגלל האקלים, הוא בגלל המלחמה”. דרום סודן צילום: AFP

“2018 תהיה שנה קריטית”, אמר סרג טיסו מארגון המזון והחקלאות של האו”ם. הוא אמר כי הדרך היחידה למנוע הידרדרות נוספת בטווח הקצר היא “להגיע לשלום”.

משבר המזון הנוכחי הוא תוצאה של “סכסוך מעשה ידי אדם”, אמר נציג האו”ם בדרום סודן, דוד שירר. “מדובר באנשים שנמלטו מהבתים בגלל הסכסוך ולכן עזבו את פרנסתם”, אמר שירר. הדבר נכון במיוחד באזור אקואטוריה, שנודע פעם בשם “סל הלחם של דרום סודן”, אך כיום יש רוב התושבים ברחו מבתיהם בשל הסכסוך. “בדרום סודן היו גשמים אידיאליים ברוב המקומות השנה”, מסביר שירר. “הרעב הוא לא בגלל האקלים, הוא בגלל המלחמה”.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*