פוליטיקה

האיחוד האירופי: לקריסת הרשות הפלשתינית יהיו השלכות ביטחוניות נוראיות מאת אלדד בק

שרת החוץ של האיחוד, פדריקה מוגריני, תקפה את ישראל: “האפשרות לפתרון שתי המדינות קורסת” • 22 מיליון יורו יועברו לשכבות הנזקקות ביותר בעזה

   

פדריקה מוגריני // צילום: רויטרס

הנציבה העליונה לענייני חוץ וביטחון של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, מתריעה מפני “השלכות ביטחוניות נוראות״, שיהיו לקריסה כלכלית של המוסדות הפלשתיניים ומתחייבת שהאיחוד האירופי ימשיך להיות התורם ״הגדול ביותר והאמין ביותר״ לפלשתינים. מוגריני הודיעה, שהאיחוד ישגר כבר כעת סיוע כספי נוסף בגובה של 22 מיליון יורו לשכבות הנזקקות ביותר ברצועת עזה.

לפני תחילת המפגש השנתי של קבוצת התורמים הבינלאומית לרשות הפלשתינית, העריכה מוגריני כי ״25 שנה אחרי הסכם אוסלו “האפשרות של הסדר שתי מדינות בארץ הקודש קורסת״.

מוגריני ציינה בהקשר זה את התפשטות והימשכות ההתנחלות הישראלית ביהודה ושומרון, במקביל לסילוקם מהשטח של מנגנונים בינלאומיים שנועדו ״להגן על הפלשתינים בשטח הכבוש״, המחלוקות הפנים פלשתיניות שמזיקות לאחדות הפלשתינית ולדמוקרטיה ואי קיומו של דו שיח פוליטי בין ישראל לפלשתינים, ״בעוד שבשתי החברות, ברשות הפלשתינית ובישראל, אנחנו רואים שהמרחב לאמונה באפשרות של שלום וביטחון מתטצמם״.

“יש המציעים לוותר בכלל על פתרון שתי המדינות״, אמרה מוגריני, אבל הפיתרון הזה נותר הדרך המציאותית היחידה קדימה״, הוסיפה הנציבה האירופית.

מוגריני הדגישה שהאיחוד האירופי רואה צורך מיידי דחוף לחדש את הדיאלוג בים הצדדים כדי שניתן יהיה לשמור על מסגרת אותו ולהניע אותה מחדש. היא קראה ליישם את כל הסכמי הכלכלה והמיסוי בין הצדדים באופן מלא – בהתייחסות להחלטת ישראל להקפיא העברת מסים לרשות הפלשתינית בשל תשלומים לאסירים ביטחוניים ולמשפחות מחבלים.

מוגריני קראה למצוא פתרון למשבר הפיסקלי של הרשות הפלשתינית, כדי למנוע את קריסתה הכלכלית. היא ציינה שהאיחוד העביר לפלשתינים 300 מיליון יורו בכל אחת מ-15 השנים האחרונות (4,5 מיליארד יורו בסך הכל) וימשיך בהענקת הסיוע הנדיב הזה, “כי לפלשתינים יש זכות לחיות בכבוד. האירופים יודעים היטב שהכסף הזה הוא השקעה בביטחון לפלשתינים, לישראל למזרח התיכון ולאירופים עצמם”.

מוגריני, שישראל מתייחסת אליה כאישיות לא רצויה מפאת עמדותיה הבעייתיות, תסיים קרוב לוודאי את כהונתה כנציבה העליונה לענייני חוץ וביטחון של האיחוד לאחר הבחירות לפרלמנט האירופי שייערכו בסוף החודש הבא.

Your Comment/התגובה שלך