יהדות

האיסור על ברית מילה באיסלנד ייבלם מאת חנן גרינווד

בכירים יהודים בבריטניה מנסים לעצור את החוק • “ייתכן שישנו את דעתם”, אמר נשיא ועד הקהילות • נשיא ועידת רבני אירופה: “לא נרפה עד שהחוק יגנז”

הפרלמנט באיסלנד צילום רויטרס

בכירים יהודיים מהקהילות היהודיות בבריטניה נפגשו עם חברי פרלמנט איסלנדים בניסיון למנוע את האיסור המתגבש על קיום ברית מילה באי. מדובר בהצעת חוק שמבקשת לאסור את ההליך הדתי אם הוא אינו נצרך מבחינה רפואית. אם אכן הצעת החוק תעבור, תהיה איסלנד המדינה הראשונה באירופה שתאסור ברית מילה.

באתר “ג’ואיש כרוניקול” צוטט ג’ונתן ארקוש, נשיא ועד הקהילות, הגוף המייצג הגדול ביותר של יהדות בריטניה, כשהוא מביע אופטימיות זהירה בנושא. “אני מקווה שאיסלנד לא תמשיך להתקדם עם הצעת החוק, אך ייתכן שתתעקש להטיל תקנות מחמירות יותר בנושא”, אמר.

“בסקנדינביה הם לעיתים רואים את הנושא בצורה פשטנית מאוד, שחיתוך של חתיכת בשר מילד זו טעות בכל מצב. הם מאוד חילונים, הם לא שמעו את הטיעונים התומכים בברית מילה. אני משוכנע שהוועדה שוקלת עכשיו את הטיעונים ותשקול להתיר את ברית המילה”. הבכיר היהודי ציין כי “הממשלה האיסלנדית מודאגת מהדימוי שלה במקומות אחרים בעולם, מה שמוביל לאופטימיות לגבי ביטול הכוונה לאסור”.

גם בוועידת רבני אירופה הגיבו לנושא. נשיא הועידה, הרב פנחס גולדשמיט, טען היום כי “אנו מתקשים להאמין שלאחר עמדה כה ברורה של משרד החוץ יש עדיין סיכוי להעביר שם הצעת חוק פרטית. אולם לא נרפה עד שהצעת החוק תיגנז – אין מצב בעולם שנסכים שמדינה כל שהיא באירופה תכריז שאין בה מקום ליהודים”.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*