חדשות

האישה שהטילה פצצה במשקל 2.7 מיליארד דולר – ומפחידה את גוגל ופייסבוק נדן פלדמן

ענקיות האינטרנט התרגלו לא לשלם מסים, להפר חוקי פרטיות, לרמוס מתחרות, להפעיל לחצים על מחוקקים ולצפצף על הרגולטור – ואז הגיעה מרגרט וסטגר

אנחנו עושים את זה כי אנשים כועסים” (מרגרט וסטגר, הממונה על התחרותיות באיחוד האירופי, יוני 2017).

תצוגה של מוצרי גוגל בלומברג

לפני חצי שנה הטילה מרגרט וסטגר פצצה במשקל 2.7 מיליארד דולר על אחת החברות החזקות בעולם. גוגל, מפלצת האינטרנט שהפכה את מנוע החיפוש שלה לשירות חיוני לאנושות, ספגה ממנה את הקנס הגבוה ביותר שהטיל האיחוד על תאגיד כלשהו.

הקנס הוטל בתום חקירה בת שבע שנים, שהתמקדה במניפולציות השיטתיות שגוגל ביצעה כדי להטות לטובתה תוצאות במנוע החיפוש שלה, שהוא מונופול בשוק. החקירה גילתה כי גוגל ניצלה לרעה את כוחה כדי לבלום תחרות, כשהפנתה גולשים לשירותי השוואת מחירים ששייכים לה על חשבון שירותי המתחרות, שתוצאותיהם הוסתרו לעתים לחלוטין. “כשגוגל גילתה ששירות השוואת המחירים שלה לא ממש מצליח, היא היתה יכולה להתחרות על ידי שיפור השירות. אבל היא עשתה דבר אחר — היא התחילה להציג את השירות שלה בראש תוצאות החיפוש, בעוד המתחרות נדחקו בממוצע לעמוד התוצאות הרביעי”, הסבירה וסטגר את הערמומיות שבה פעלה החברה.

נוסף על הקנס, גוגל חויבה על ידי האיחוד לחדול תוך 90 יום מהפרקטיקה הזאת, או שתעמוד בפני קנס נוסף וסנקציות אחרות. פסק הדין גם פורץ דרך לתביעות נוספות בבתי דין אזרחיים, משום שכל עסק יוכל לנסות להוכיח שהוא נפגע ממדיניותה של גוגל ולהגיש נגדה תביעה. הנציבות צפויה להכריז בקרוב על הכרעה בשני תיקים גדולים נוספים נגד גוגל, שעשויים גם הם לגרור קנסות של מיליארדים. גוגל חשודה שניצלה לרעה את הדומיננטיות המוחלטת שלה בשוק מערכות ההפעלה למובייל, שבו היא מחזיקה ב–86% עם אנדרואיד, כדי לאלץ יצרניות סמארטפונים לקדם את השירותים שלה על חשבון מתחרות; ובשוק הפרסום באינטרנט, שבו מחזיקה גוגל ב–75% עם שירות AdSense, החברה חשודה שמנעה מאתרי צד שלישי לשכור שירותי מודעות ממתחרים.

סונדאר פיצ”אי, מנכ”ל גוגל בלומברג

ביום שלאחר הטלת הפצצה, נהפכה וסטגר (49) מדמות אלמונית למדי בזירה הגלובלית למרואיינת המבוקשת בעולם. כולם רצו להבין מיהי האישה שהעזה לעשות מעשה שאיש לפניה לא עשה — להיכנס למאבק חסר פשרות ועתיר סכנות עם אחד הגופים החזקים בעולם. בראיון ל–CNBC הסבירה וסטגר, פוליטיקאית דנית שכיהנה בעבר כסגנית ראש הממשלה, כי “הקנס משקף את הניצול לרעה ואת משך הניצול. גילינו שהניצול הזה התרחש מאז 2008, ושהוא קרה בכל מדינה באירופה שבו שירות גוגל שופינג פעל”. למעשה, הקנס יכול היה להיות גבוה כמעט פי ארבעה. לאיחוד יש סמכות להטיל קנס בגובה של עד 10% מההכנסות השנתיות של התאגיד המואשם, ובמקרה של גוגל — עד 9 מיליארד דולר קנס ביחס להכנסותיה ב–2016. במלים אחרות, הקנס הוא בסך הכול 3% מההכנסה השנתית של גוגל.

בספטמבר, בראיון ל”גרדיאן”, הטון של וסטגר נשמע פסקני מתמיד, כמעט מתריס, כלפי ענקיות האינטרנט וכלפי האומה שבה הן צמחו. “אנחנו עושים את זה כי אנשים ברחבי אירופה כועסים. כשהקימו את האיחוד בשנות ה–50 התקבלו החלטות מהותיות לגבי האופן שבו הדברים צריכים להיעשות, מפני שראו כיצד דברים יכולים להשתבש לחלוטין (הכוונה למלחמת העולם השנייה; נ”פ). בארה”ב לא התקבלו החלטות כאלה, ואפשר לראות שהדברים עובדים שם בצורה שונה מאוד”.

תפקידים קודמים: יו”ר המפלגה הסוציאל־ליברלית בדנמרק (2007–2014); שרת הפנים וסגנית ראש ממשלת דנמרק (2011–2014); שרת החינוך של דנמרק (1998–2011). לווסטגר תואר ראשון בכלכלה מאוניברסיטת קופנהגן

 

מרגרט וסטגר

Read more at:https://www.themarker.com/technation/MAGAZINE-1.4801740

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*