חדשות

האישה שרימתה את העולם  מאת דודי כספי  

הסרט התיעודי “הממציאה: דם והונאה בעמק הסיליקון” על אליזבת הולמס, מגולל את סיפורה של שהוגדרה כיזמית פורצת דרך, עד שהתברר כי מדובר בהונאה • הבמאי אלכס גיבני: “הפסיכולוגיה של ההונאה מרתקת”

   

אליזבת הולמס ב”הממציאה: דם והונאה בעמק הסיליקון”

השבוע עלה ב־VOD של הוט, yes וסלקום tv הסרט התיעודי “הממציאה: דם והונאה בעמק הסיליקון”, שמתמקד באליזבת הולמס, מי שסומנה בתור אחת היזמות המשפיעות ביותר מאז סטיב ג’ובס – עד שהתברר כי מדובר בתרמית.

הולמס העריצה את ג’ובס וניסתה לחקות את מעמדו האייקוני. היא נשרה מלימודים אקדמאים בגיל 19 והקימה את חברת “תראנוס”, שהתיימרה לשנות את עולם הרפואה עם המצאה טכנולוגית חסרת תקדים. על פי ההמצאה, על בסיס דגימת דם מינימלית שנלקחת מהאצבע ניתן יהיה לערוך כ־200 בדיקות. הבדיקה אף הועמדה לרשות הקהל הרחב לניסיון בשורה של בתי מרקחת בחוף המערבי בארה”ב.

לשבת בארץ ולקבל תשואה קבועה מחו”ל

מגזיני כלכלה כמו “פורבס” ו”פורצ’ן” הכתירו אותה בתור המיליארדרית הצעירה אי פעם, ההשקעות בחברה הגיעו בשיאן לסכום אדיר של תשעה מיליארד דולר, והיא זכתה לתמיכה של טייקונים ומדינאים כמו ביל קלינטון והנרי קיסינג’ר.

אלא שב־2015 התפרסם ב”וול סטריט ג’ורנל” תחקיר סנסציוני שחשף כי הפיתוח כלל לא התרומם מעבר לשלב הרעיון, וכי הבדיקות שהוצעו לקהל הן בדיקות רגילות שנעשות בדרכים מסורתיות. בתום חקירה פדרלית הוגש נגד הולמס ביוני 2018 כתב אישום הכולל תשעה סעיפים של הונאה. היא ממתינה לתחילת משפטה שבסופו היא עלולה להישלח לכלא ל־20 שנה.

הסיפור הבלתי ייאמן של הולמס כבר נמצא בפיתוח לסרט עלילתי בכיכובה של ג’ניפר לורנס ובבימויו של אדם מק’קיי (“מכונת הכסף”, “סגן הנשיא”). את הסרט התיעודי עליה ביים הדוקומנטריסט המוערך אלכס גיבני, שנחשב לאחד הבמאים התיעודיים המשפיעים ביותר. בין הסרטים שיצר: “אנרון: האנשים הכי חכמים בחדר” (שהיה מועמד לאוסקר בקטגוריית סרט תיעודי) על תרמית הענק בחברת האנרגיה האמריקנית; “מונית לצד האפל” שעסק בשיטות עינויים של ה־CIA (סרט שזכה באוסקר לסרט התיעודי הטוב ביותר ב־2007), ו”סיינטולוגיה וכלא האמונה”, סרט ששודר ב־HBO וחשף את פרצופה האמיתי של הדת המסתורית. הסרט האחרון זכה בשלושה פרסי אמי, כולל פרס לסרט התיעודי הטוב ביותר.

הבמאי אלכס גיבני // צילום: אי.פי

“אני תמיד נדהם מתמימות של אנשים”, סיפר גיבני בראיון לקידום הסרט. “המשקיעים בחברה של הולמס, למשל. אלה אנשים בסדר גודל של רופרט מרדוק. אנשים כאלה מפזרים סכומים של 125 מיליון דולר מבלי לראות אף דו”ח פיננסי? זה בלתי יאומן וזה רק מעצים את גודל התרמית. הולמס ידעה למכור את הסיפור שלה בצורה אמינה, והם הלכו בעקבותיה. היא דאגה להיות בסביבת אנשים מכובדים ואמינים, להקים חבר נאמנים מרשים בראש החברה, זה כדור שלג של מיליארדי דולרים שהתגלגל במדרון ההר”.

לדברי גיבני, הרבה מהתובנות בסרט הגיעו הודות לפרשנות שנתן  דן אריאלי, פרופסור ישראלי־אמריקני לכלכלה התנהגותית, שמופיע בסרט. “הבנת הסיפור נשענת על פסיכולוגיה של הונאה ועל הכוונות שעומדות מאחוריה”, אמר גיבני. “פרופ’ אריאלי עוזר להבין שהאמונה העיוורת של הולמס בכך שהמטרה מקדשת את האמצעים היא לא אצילית אלא מנצלת אנשים. כשמוכרים לנו מטרה נעלה ומתגמלת – אנחנו נוטים לא להתנגד. השכנוע העצמי שלה להוביל פרויקט כזה שבבסיסו שקר – ריתק אותי. הולמס עבדה קשה בלקדם את עצמה עם הבטחות שווא שפיזרה לכל עבר”.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*