דיעות

האם הנשיא פוטין הוא הצאר הרוסי החדש? מאת אני לובה

100 שנה חלפו מאז המהפכה הבולשביקית, אך רבים ברוסיה עדיין מתגעגעים לשיטה המלוכנית. אחרים סבורים שממילא המלך כבר כאן – והוא לא מתכוון ללכת בקרוב

אבותיו של מיכאיל אוסטינוב הוצאו להורג ב-1917 בגלל שתמכו בצאר, אבל מאה שנים מאוחר יותר האזרח בן ה-68 עדיין עורג לשובה של המלוכה לרוסיה.

פוטין צילום: EPA

“הרוסים מלוכנים בנשמותיהם, אף שהסובייטים ניסו להרוס את נשמותינו”, אמר לסוכנות הידיעות “אי-אף-פי” אוסטינוב, דובר מטעם עצמו לקהילה המלוכנית של מוסקבה, ששהה בדירתו הקטנה בפרברי הבירה הרוסית.

מאז התפרקות ברית המועצות ב-1991 התלבש אוסטינוב במדים צבאיים עמוסים לעייפה, במעין מחווה לקציני הצבא הצאריסטי שנמאנותם העזה למלוכה גרמה לרדיפה כבדה נגדם לאחר מהפכת אוקטובר.

הצאר הרוסי האחרון ניקולאי השני, שהוצא להורג עם אשתו וילדיו על ידי הבולשביקים ב-1918, נמצא ונקבר בסנט-פטרסבורג ב-1998, והכנסייה האורתודוקסית הפכה אותו לקדוש בשנת 2000.

“אני רוצה למות כשאני עוטה את מדיי ומכריז על אהבתי לצאר, כמו סבי, סב-סבי וכל משפחתי”, אמר אוסטינוב, כשתמונה של ניקולאי השני תלויה מאחוריו. לדבריו, כל משפחתו הושמדה במהלך המהפכה, שאותה הוא מכנה “הפיכה”.

יותר מ-28 אחוזים מהרוסים תומכים בהפיכתה של המדינה המודרנית למלוכה שוב – כך לפי מחקר שביצע מכון הסקרים הלאומי, שפורסם בחודש מרץ. נתון זה עלה מ-22 אחוזים בשנת 2006. תומכי המלוכה נפוצים בעיקר בקרב הדור הצעיר: 33 אחוזים מבני גילאים 18-24 ו-35 אחוזים מבני 25-34 מצדדים בעמדה זו.

“אנחנו בבירור רואים שהדורות ה’סובייטיים’ מתנגדים לרעיון יותר מאנשים צעירים, שבשבילם המלוכה היא מערכת שלטון אפשרית שוב”, אמר הסוציוליוג סטפן לבוב, שסייע לארגן את הסקר. “זה כאילו החיסון הסובייטי לא עובד עליהם”, הוא הוסיף.

מנגד, בשביל הצעירים המלוכה הרוסית “מושכת למדי בגלל ההיגיון והיעילות שלה”, ציין לבוב, שאמר עוד כי הם אינם רואים זאת עוד כאנתי-תזה לדמוקרטיה וחירות.

מחכים למשיח

פאבל מרקוב, שנולד לפני התמוטטות ברית המועצות, תופס את המלוכה כ”מערכת מאוזנת ומתאימה יותר” מאשר המשטר הפוליטי הנוכחי ברוסיה.

מיכאיל אוסטינוב מחזיק את תמונת הצאר ניקולאי השני צילום: AFP

“הדמוקרטיה אינה מתאימה לרוסים. המנטליות שלנו דורשת שלטון ממורכז וסמכותי”, אמר המורה הצעיר להיסטוריה, שמקורו בניז’ני נובגורוד, עיר המרוחקת 400 קילומטרים ממזרח לבירה. “מלוכה חוקתית מאפשרת לנו לגבש את ערכינו המסורתיים בשביל להעניק כוח לעם, שכיום מתקשה”, הוא ציין, והוסיף כי תמיכה במלוכנות היא “בלתי נפרדת” מהאמונה האורתודוקסית, השלטת ברוסיה.

בשביל אחרים, רוסיה כבר הפכה למונרכיה מסוג כל שהוא, כשהנשיא ולדימיר פוטין שולט במדינה כבר 18 שנה וצפוי לדעת הרוב להאריך את כהונתו בשש שנים נוספות בבחירות 2018.

“ולדימיר פוטין הוא כבר צאר, הוא מתנהג כמו צאר”, אמרה ילנה מלניקובה, שלומדת שימור איקונים אורתודוקסיים. הצעירה בת ה-22 מאמינה שלבסוף המלוכה תחליף את ה”צביעות הפוליטית” של רוסיה כיום, ותסמן את שיבת “הערכים הרוסיים האמיתיים”.

פוטין עצמו מכחיש בחדות כל השוואה למלך, ובשנת 2005 אמר כי התואר צאר “אינו הולם” אותו. עם זאת, הוא נפתח מעט יותר לכנסייה האורתודוקסית העוצמתית, שמעולם לא התנגדה לקרמלין בפומבי בעניינים פוליטיים.

המבקרים מאשימים את פוטין בתשלום מס שפתיים להפרדה החוקתית בין המדינה לכנסייה, על ידי כך שנתן לאנשי הכמורה השפעה רבה יותר על מוסדות חילוניים. הסוציולוג לבוב ציין כי הרוסים הצעירים נוטים לתפיסה רומנטית של המלוכה ולראות אותה כחלופה שמציעה “סדר” בעולם לא יציב. “שיבת המלוכה נותרת עדיין לא אהודה ולא סבירה”, הוא הוסיף.

דמותו של ניקולאי השני נותרה מקור לדיון פנימי מתוח, כשהסרטון הביוגרפי החדש “מתילדה” על רומן האהבים שלו עם בלרינה עורר תגובה אלימה של פעילים אורתודוקסים קיצונים.

“הסרטן מעליב את רגשותיהם של הרוסים שבשבילם הצאר הוא כמו אביהם”, אמר אנדריי קורמוחין, ראש הקבוצה השמרנית “סורוק סורקוב”, שלבש חולצת טי ועליה דמותו של הצאר האחרון. “אנחנו צריכים להשיב את המלוכה כדי להציל את רוסיה”, הוא הוסיף בדברו עם “אי-אף-פי”.

בדירתו הקטנה השמיע אוסטינוב שיר לכבודו של השליט הרוסי המנוח. “אני ממתין לשיבת הצאר כמו שאחרים מחכים למשיח”, הוא הסביר.

A

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*