ספורט

האם הסלטיקס וההורנטס יעשו "החלפות"? \ אוהד שרוף

האם יש רגליים לשמועות שמסתובבות באינטרנט, על טרייד ענק שמתרקם בין הבוסטוןסלטיקס לניו אורלינס הורנטס–רג’ון רונדו תמורת כריס פול?

כריס פול, כך מסתבר, כבר הודיע להנהלת קבוצתו על רצונו לעזוב את ניו אורלינס. הוא רוצה לעבור לקבוצה שמחפשת אליפות, ושיש לה שחקני אול סטאר, שאתם אפשר לצאת למלחמה. הסלטיקס אינם ממוקמים גבוה ברשימת הקבוצות שהוא מעדיף. אין אבל להוציא מכלל אפשרות, שקצת לחץ מצידם של קווין גארנט, פול פירס ודני איננג’, עשויים לשנות את דעתו. מהזווית של ההורנטס, אין כמו רונדו, שהוא אול סטאר בן 24 בסך הכול, המחויב בחוזה מתקבל על הדעת ל 5 שנים נוספות, כדי לנווט את ההורנטס במעלה הטבלה.

אכן, בשלב זה, אין לטרייד הזה שום אישור רשמי וכאמור, אין הוא יותר משמועה ודיבורים בחלל הווירטואלי. מירב הסיכויים, שאין לשמועה הזאת על מה להתבסס. כריס פול, קרוב לוודאי, ישלח את דווייטהאווארד ל”האלי הופ”, בטריילבלייזרס, בעוד שרג’ון, ימשיך לכדרר על הפרקט של הסלטיקס, ברמה שתמקם אותו בשורה אחת עם  גדולי הסלטיקס של כל הזמנים.

אבל בואו נשתעשע רגע במשחק של: “מה אם”?

מה אם הטלפון במשרדו של מנהל הסלטיקס, דני איינג’ צלצל, וקול אלמוני שאל אותו: “רג’ון תמורת כריס”?

האם הוא יענה לשיחה? לדעתי הוא צריך להיות טיפש מוחלט, אם הוא עונה ב”לא”, בלי שהוא לוקח קודם נשימה עמוקה וסופר עד 10.

אין וויכוח על כך שרג’ון רונדו הינו שחקן מעולה. מעולם לא היה בבוסטון שחקן ברמתו בתפקיד הגארד. שחקן שימשיך שנים ארוכות לספק ממוצעים של לפחות 16 נקודות, 12 ריבאונדים ו 8 אסיסטים למשחק, וימשיך להיות החוטף הטוב ביותר בליגה. קשה לנחש עד כמה הוא עוד ישתפר, אבל אין בכך כל ספק. אבל לא צריך להתאמץ יותר מדי כדי לנחש שהוא עומד להיות אחד מעשרת השחקנים הטובים ביותר בליגה, למשך הרבה שנים. אבל מה לעשות שיש שחקן אחד שקוראים לו כריס פול, שהוא כבר עכשיו אחד מחמשת השחקנים הטובים ביותר באן.בי.איי?. לברון ג’יימס, דווייןווייד, קובי בראיינט, וקווין דוראנט, הנם ארבעת השחקנים שאני בוחר לקבוצה שלי, לפני שאני מצרף איליה את כריס.

בחמשת שנותיו בליגה, הספיק פול להיות ארבע פעמים ברשימת חמשת המועמדים המובילים לתואר האמ.וי.פי, מתוכם פעמיים במקום השני. רונדו לא זכה להיכנס לרשימה המועמדים אפילו פעם אחת. ב 2008 נבחר פול לחמישית העונה וב2009, לחמישייה השנייה. רונדו לא הצליח מעולם להתברג לחמישייה הראשונה, השנייה או השלישית. בשנתו הראשונה בליגה, העלה כריס את מספר הניצחונות של קבוצתו ב 20 ניצחונות והביא אותה לקבוצה שמנצחת 56 משחקים לעונה, החל מהשנה השלישית שלו בקבוצה.אתם חושבים שרונדו הינו שחקן הגנה יותר טוב? הוא הרי הוביל את הליגה בחטיפות כדור בעונה האחרונה. שכחתם אבל שפול הוביל את רשימת החוטפים בשלש מתוך חמש שנותיו בליגה. כריס יכול לעשות כל מה שרונדו עושה מצוין – מעולה. הוא לוקח יותר ריבאונדים וחוטף יותר כדורים בממוצע למשחק. הוא אולי פחות אתלטי מרונדו, אבל יכולת ראיית המשחק שלו ויכולתו לשפר את יכולתם של חבריו, כפי שראינו אותו עושה בהורנטס, טובים מאלה של רונדו. פול הינו הפוינטגארד הטהור בהתגלמותו. שחקנים כמו קווין גארנט, פול פירס, וריי אלן, ימצאו את עצמם שוב ושוב במצבי קליעה, שיעלו את המספרים שלהם אישית ואת סיכוייה של הסלטיקס לתת למתחרים, מלחמה אמתית על האליפות.

עוד יתרון משמעותי של פול על רג’ון, הינו אחוזי הקליעה לשלש נקודות:35.3%לעומת 24.4%ועוד לא הזכרנו בכלל את אחוזי ההצלחה בעונשין:84.4%לפול לעומת 63% לאתם יודעים מי.

לשלשה שחקנים בהיסטוריה של האנ.בי.איי., שבמהלך הקריירה שלהם מסרו בממוצע 10 אסיסטים ומעלה למשחק: מג’יק ג’ונסון, ג’ון סטוקטון ו… אתם כבר יודעים מי – כריס פול כמובן. בקיצור, כשכולנו מתפעלים מרונדו, ומצפים ממנו לרמה של אם.וי.פי., כריס מגשים את הציפיות הללו, עונה אחר עונה. גם לו הקריירה שלו הייתה מסתיימת מחר, הוא רק בן 25, וכבר רכש לו מקום של כבוד ב”היכל התהילה”. הוא השחקן המרכזי, זה שבונים סביבו קבוצה ל 10 שנים, ומתפללים לאלוהי הכדורסל “רק שלא יפצע”.

“אם כך” תשאלו, “אז איפה הקץ’?”. התשובה האחת והיחידה היא – כסף! מחירו של פול לשתי העונות הקרובות הינו 34 מיליון דולר!!!. חוזה ארוך טווח, עלול לעלות אפילו יותר. רונדו לעומתו נחשב ל”גנבה”, עם חוזה של 11 מיליון דולר ל 5 העונות הקרובות. לו רק היה מחכה עד תום העונה, לפני שהחליט לקבל את הצעתה של הסלטיקס ולהאריך את חוזהו, היה בוודאות זוכה לחוזה מרשים בהרבה.

ברור מאיליו, שבעולם שבו שולטת שיטה של תקציב גג לשכר המותר לקבוצה לשלם לכלל שחקניה, יאלצו כמה משחקני השורה השנייה, לוותר על מעמדם כשחקני הסלטיקס, כדי לפנות תקציב עבור כריס. ברור גם שההורנטס, שיודעים היטב מה שוויה של “הסחורה” שבידיהם, לא יסתפקו בהחלפה של ראש בראש וידרשו לפחות עוד שני שחקנים משמעותיים עבורו. מאחר ולסלטיקס אין כרגע שחקנים שההורנטס חפצים ביקרם, סביר להניח שהסלטיקס יאלצו לשלב צד שלישי בעיסקה.

בסופו של יום, יאלץ דני איינג’ לנשום עמוק ולקבל החלטה: האם עדיף לו להשאר עם רכז צעיר מוכשר ומבטיח בדמותו של רונדו, ולהשתמש בתקציב שבידיו לחיזוק החלקים המתבגרים בקבוצה, או להשקיע הכול ברכז שכבר מקיים ויכול להביא אליפות כבר בעונה הקרובה. אין ספק, החלטה לא קלה!… וזה בדיוק למה שהיה לוקח לי 10 שניות, לפני שהייתי אומר “כן”, לו הייתי דני איינג’ והטלפון היה מצלצל…

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*