חדשות

הדוד מאמריקה: 74% מהאמריקאים אוהבים את ישראל מאת קובי ברדה

סקר חדש של מכון ‘גאלופ’ מראה כי התמיכה האמריקאית בישראל מגיעה לשיעור הגבוה ביותר מאז 1991. רק 21% מחזיקים בדעה אוהדת כלפי הפלסטינים

שיאים חדשים של תמיכה. דגלי ארה”ב וישראל בירושלים

הדעות החיוביות כלפי ישראל בארצות הברית נמצאות במגמת עליה והגיעו לשיעור של 74 אחוזים מכלל הציבור האמריקאי הרואה את ישראל באור חיובי– הנתון הגבוה ביותר שנרשם מאז שנת 1991. כך עולה מסקר חדש של מכון ‘גאלופ’ שפורסם אתמול.

תוצאות הסקר מראות כי לישראל ולרשות הפלסטינית דימוי כמעט הפוך בקרב האמריקאים ומחזק עוד יותר את העמדה האמריקאית כלפי המזרח התיכון בכלל, וכלפי תמיכתה בישראל בפרט.

כאמור, 74 אחוזים מהנשאלים בסקר ענו כי הם רואים את ישראל באור חיובי, לעומת 23 אחוזים שרואים אותה באור שלילי. זו התוצאה הגבוהה ביותר לגבי שאלה זו מאז מלחמת המפרץ לפני 17 שנים, אז עמד שיעור התמיכה על 79%.

לגבי הרשות הפלסטינית, השיבו רק 21 אחוזים מהנשאלים כי הם רואים אותה באור חיובי, לעומת 71 אחוזים שרואים אותה באור שלילי.

מבחינת התפלגות מפלגתית בשאלת התמיכה בישראל, ניתן לראות הבדל ברור בין רפובליקנים לדמוקרטים, כאשר אחוז הרפובליקנים שמזדהים עם ישראל נמצא בעלייה מתמדת בשנים האחרונות והשנה הגיע לשיא. אחוז התומכים בקרב הדמוקרטים הוא נמוך יותר משמעותית אך גם הוא נמצא בעלייה מתונה.

83 אחוזים מהרפובליקנים השיבו כי דעתם על ישראל חיובית ו-רק 12% מתוכם אמרו כי הם רואים את הרש”פ לחיוב. בקרב המפלגה הדמוקרטית, 64 אחוזים ראו את ישראל באור חיובי, ו-27 אחוזים אמרו כי הם מחזיקים בדעה חיובית כלפי הפלסטינים.

נתון מעניין נוסף שנבדק בסקר הייתה השאלה על מי צריכה ארצות הברית להפעיל לחץ על מנת לנסות לפתור את הסכסוך. לשאלה זו ענו חמישים אחוז מהנבדקים כי הלחץ האמריקאי צריך להיות מופעל על הרשות הפלסטינית. רק 27% טענו כי יש ללחוץ על ישראל.

המידע הזה מתיישר גם עם נתונים דומים שעלו בסקר הרוחב האחרון של מכון המחקר Pew, ולפיהם אמריקאים משתי המפלגות  – מלבד מיעוט בשמאל הקיצוני – ממשיך בהתקרבותו לישראל.

קונצנזוס נרחב

נתונים אלו חשובים במיוחד לקראת ביצוע החלטת הנשיא טראמפ על העברת השגרירות האמריקאית לירושלים בה הכיר כבירת ישראל, וזאת בנוסף לדיווחים מוושינגטון כי בבית הלבן עמלים על תכנית שלום רחבה למזרח התיכון שאמורה לכלול גם הצעה לפתרון הסכסוך הישראלי-ערבי.90

תוצאות הסקר מחזקות את ההנחה כי העמדה האמריקאית השלטת מצדדת בישראל, והיא רק הולכת ומתחזקת. הדבר בולט עוד יותר מול אחוזי התמיכה הנמוכים להם זוכים הפלסטינים, ובמיוחד לאור המשבר הנוכחי ביחסים בין הרש”פ לארצות הברית, שכללו איומים מצד עבאס לנתק את הקשר והתבטאויות חריפות נוספות נגד בכירים בממשל טראמפ.

התוצאות עלולות להיות משמעותיות גם עבור בחירות האמצע הקרובות בארצות הברית. מועמדים משתי המפלגות במדינות השונות יבקשו לרצות את קהל הבוחרים שלהם, שרובו עדיין מביע תמיכה חזקה בישראל.

גם המשך מדיניותו של הנשיא באזור צפויה להתנהל באופן דומה. הממשל תחת טראמפ מפגין עד כה לחץ מתון בהרבה על ישראל בסוגיות כמו מעמדה של ירושלים ובנייה ביהודה ושומרון – במיוחד ביחס למצב בתקופת הנשיא הקודם – ומפנה את רוב הלחצים מאז נבחר לכיוון הרשות הפלסטינית.

מהלכים אלה מגובים בקונצנזוס נרחב בתוך הציבור האמריקאי, שבמערכה התודעתית מול הרש”פ רובו נמצא בפינה של ישראל. עבור ישראל זוהי בחלט מגמה חיובית, שצפויה להמשך.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*