יהדות

היומון הנפוץ בגרמניה ידפיס כיפות נייר מאת אלדד בק ודן לביא

המחווה של היומון הנפוץ בגרמניה – לאחר שהנציב למאבק באנטישמיות ייעץ ליהודים שלא לחבוש כיפות בפומבי • מאמר המערכת: “הכיפה שייכת לגרמניה”

היומון הנפוץ ביותר בגרמניה ובאירופה, ״בילד״, יוצא במחווה מיוחדת להגנת החיים היהודים בגרמניה בעקבות התרעתו של הנציב הממשלתי למאבק באנטישמיות שלא לשאת כיפה ברחבי המדינה. לצד מאמר מערכת הקובע ש״הכיפה שייכת לגרמניה״, ידפיס העיתון במהדורתו ביום שני כיפה מנייר שניתן לגזור ולשאת על הראש כאות הזדהות עם היהודים בגרמניה.

העורך הראשי של העיתון, צייץ הערב: ״אם יש אפילו יהודי אחד בגרמניה שאינו מרגיש שהוא יכול לחבוש כיפה מבלי להסתכן, התשובה היחידה שלנו צריכה להיות שכולנו צריכים לחבוש כיפה. הכיפה שייכת לגרמניה!״.

הנשיא ראובן (רובי) ריבלין התייחס להמלצת הנציב ומסר כי”דבריו המתארים מציאות לפיה עדיף שיהודים לא יחבשו כיפה ברחבי המדינה, מחשש לביטחונם, הותירו בי זעזוע עמוק. האחריות לשלומם, חירותם וחופש אמונתם של בני הקהילה היהודית בגרמניה מונחת על כתפי רשויות האכיפה והממשלה בגרמניה.

“אנו מוקירים ומעריכים את עמדתה המוסרית של ממשלת גרמניה ומחויבותה לקהילה היהודית החיה במדינה, אך החשש לביטחונם של יהודי גרמניה מהווה כניעה לאנטישמיות. כניעה שכזו כמוה כהודאה בכך שיהודים אינם בטוחים, שוב, על אדמת גרמניה. לעולם לא ניכנע, לא נשפיל מבט ולא נגיב בתבוסתנות אל מול האנטישמיות ואנו מצפים ודורשים מבנות בריתנו לנהוג באותו האופן”, הבהיר הנשיא.

 מוקדם יותר היום, שגריר ישראל בגרמניה, ג׳רמי יששכרוף, הגיב בחריפות על הצהרתו של הנציב מטעם ממשלת גרמניה למאבק באנטישמיות, ד”ר פליקס קליין, שייעץ ליהודים לא לחבוש כיפה ״בכל עת ובכל מקום” בגרמניה.

״הסתרת הזהות היהודית של הפרט לא יכולה להיות הפתרון לבעיית האנטישמיות המתגברת בגרמניה״, אמר יששכרוף, ״חייבת להיות מדיניות אפס סובלנות כלפי כל צורה של אנטישמיות באמצעות חינוך במובן הרחב של המילה ובאכיפה נוקשה במלוא כוחו של החוק על מנת להבטיח את שלום הקהילה היהודית בגרמניה. זה צריך להיות עיקר דאגתנו והיעד העליון של מאמצינו. האנטישמיות אינה איום שמופנה רק כלפי יהודים, אלא גם נגד יסודות הדמוקרטיה הגרמנית”.

 גם רבנים בקהילות שונות בגרמניה הגיבו בביקורתיות על דבריו של קליין והבהירו שנשיאת כיפה היא סמל מובהק ליהדות ויש לחבוש אותה בגאווה.

קליין הצהיר בסוף השבוע כי הוא משנה את עמדתו הקודמת ביחס לחבישת כיפה בפומבי ומתריע בפני יהודים מלחבוש כיפה ברחבי גרמניה. ״אינני יכול להמליץ ליהודים לשאת כיפה על ראשם בכל עת ובכל מקום בגרמניה״, אמר והוסיף בנימה אישית. “לצערי עלי לומר זאת. צריך לשנות את עמדתי בעניין”.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*