קהילה

המגילה הסודית של סיירת גבעתי מאת חנן גרינווד

קיומה נלחש מפה לאוזן, והצוות שמקבל אותה שומר עליה מכל משמר • לראשונה נחשפת קיומה של המגילה שמאגדת את שמות כל לוחמי הסיירת משנות השמונים ועד היום • בין החתומים: הדר גולדין ובניה שראל

לא רבים מחוץ לסיירת גבעתי מכירים את מגילת הלוחמים וגם בתוך החטיבה היא נשמרת יחסית בסוד. אומנם, לא מדובר בדבר שאותו אסור לחשוף, אך גאוות הלוחמים מונעת את פרסומה בגדודים השונים וביתר חילות צה”ל.

מדובר באחד הסמלים החשובים ביותר של הסיירת, והיא עוברת מדי מחזור גיוס לצוות הצעיר ביותר. על המגילה חתומים כל הלוחמים ששירתו בסיירת, החל משנות השמונים ועד היום. מי שרוצה לעיין במגילה, שמונה כבר כמה עשרות מטרים של קלף, יוכל למצוא אותה שמורה מכל משמר במכולה של הצוות. בין החתומים נמצאים אנשים שהפכו עם השנים לקצינים בכירים, וגם כאלו שנפלו בקרב – כדוגמת מפקד הסיירת בניה שראל, שנהרג ביום שישי השחור במבצע צוק איתן, והדר גולדין שנהרג באותו אירוע וגופתו נשבתה בידי חמאס.

“זה סמל שמועבר מיד ליד. בגדודים פחות מכירים את המגילה, זה רץ מפה לאוזן”, מספר סגן עמית כהן, מפקד צוות לוחמים בסיירת. הוא החל את שירותו הצבאי בשייטת 13 ולאחר מכן עבר לגבעתי. לפני ארבעה חודשים סיים מסלול עם הצוות שלו והם קיבלו לידיהם את המגילה, זאת לאחר מסע שעשו להם הלוחמים הוותיקים. “המגילה שמורה קרוב ללב, במכולה של הצוות, וכל יום בודקים שהיא בסדר”.

בימים אלו נמצאים הלוחמים בבסיס משמר הנגב לאחר קו בן שמונה חודשים בג’נין. לאחר אימון הם יעלו לקו שכם, וכמובן שהמגילה תעבור איתם. “היא נותנת לך להבין שאתה חלק ממשהו יותר גדול. גאוות יחידה”, מסביר עמית. לחיילי גבעתי החדשים שהתגייסו אתמול (ראשון) הוא מבקש לבסוף להעביר מסר: “אל תוותרו. אין דבר שנותן לך יותר מאשר לסיים מסלול בשירות קרבי, בטח במקומות שדורשים ממך הרבה. המסלול שלנו דורש הרבה ויתורים והקרבות, ונותן הרבה חברים וכלים לעתיד. זו חוויה אמיתית”.

לוחם ביחידה מחזיק במגילה // צילום: דובר צה”ל

שתפו

   

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*