יהדות

המפה חושפת: החורבן בעיני נוצרים מאמינים במאה ה־ 15

5

המפה העתיקה מ-1943 נכללה בכרוניקה העולמית שכתב הרטמן שדל • הטקסט לצד המפה מתאר את חורבן הבית הראשון, חורבן הבית השני, לקיחת כלי המקדש והוצאתו להורג של שמעון בר גיורא

  • מאת יורי ילון

המפה הנדירה // צילום: הספריה הלאומית

ט’ באב בעיניים נוצריות: הספרייה הלאומית חושפת מפה מלפני כ־500 שנים המתארת את חורבן בית המקדש, כפי שהשתקף בעיני מאמינים נוצרים.

המפה העתיקה נכללה בכרוניקה העולמית שכתב הרטמן שדל. הספר, שפורסם בעיר נירנברג בשנת 1493, היה מיזם שאפתני וכלל תיאור של ההיסטוריה העולמית מבריאת העולם ועד ימיו.

הספר מלווה במספר רב של איורים, ועשייתו התאפשרה עקב מהפכת הדפוס. האיור במפה מתאר את חורבן ירושלים ואת המקדש עולה בלהבות, אך בספרייה הלאומית ציינו כי לא מדובר באיור של י־ם בימי הבית השני ובתיאור היהודים שישבו בה, כי אם בתחריט המציג לצד המקדש את אתריה הנוצריים של העיר, כפי שנהוג היה לתאר אותם במאות ה־14-15.

הטקסט לצד המפה מתאר את חורבן הבית הראשון, חורבן הבית השני, לקיחת כלי המקדש והוצאתו להורג של שמעון בר גיורא, ולבסוף הפיכת ירושלים לאליה קפיטולינה. בהמשך מציין המחבר שהעיר היתה בידי מלכים מערביים לפרקי זמן קצרים, אך אלה לא הצליחו להחזיק בה ולכן העיר נתונה עתה בידי גדודי מוחמד, שעליהם כתב שדל שהם “עם חוטא”.

אוצרת אוסף מדעי הרוח בספרייה הלאומית, ד”ר מילכה לוי־רובין, אמרה כי “למרות שהנצרות ראתה בחורבן המקדש הוכחה ניצחת לניצחון הנצרות על היהדות, הרי שלאורך הטקסט לא רק שאין שמחה לאיד על חורבנו של בית המקדש, אלא להפך”.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*