קהילה

המצעד האנטישמי: גאווה להט”בית ללא יהודים מאת דן לביא

 

מפגן הגאווה הלהט”בי בשיקגו יציין את רוח הגאווה והשוויון לקוויריות, טרנסיות, ביסקסואליות – אלא אם מדובר ביהודיות ציוניות

   

צריך לגרום לכולם לא להשתתף באירוע שלהם” // צילום אילוסטרציה: אי.אף.פי

ה-CHICAGO Dyke March (המצעד הלסבי בשיקגו) חוזר בשבת: לאחר התקרית האנטי ציונית בשנה שעברה, האלטרנטיבה למצעד הגאווה בעיר הודיעה על “סולידריות עם פלשתין”, בעוד יהודיות מקהילת הלהט”ב המקומית חוששות להשתתף בצעדה.

ה”דייק מארץ'”, המענה הלסבו-פמיניסטי למצעדי הגאווה הססגוניים, יתקיים ביום שבת בסימן המתח של  להט”ביות יהודיות שחוששות להשתתף בה. זאת בשל הזיכרון הצורב של שלוש מהן שהשתתפו באירוע בשנה שעברה, אז הניפו דגל גאווה עם מגן דוד והתבקשו לעזוב את המקום משום ש”על ידי הצגת הדגל – הן מטרידות חלק מהמשתתפים” (מנגד, דגלי פלשתין הונפו במעמד זה ללא כל הפרעה).

אחת מהמפונות של ההפגנה אשתקד, לורל גראוור אמרה כי אינה מעוניינת לנכוח באירוע, קל וחומר אם תתעורר שוב סערה במקום. “יש לי כבר ‘תיעוד’ בתור יהודייה לסבית ציונית”, כלשונה. גם דליה נייבס, יהודיה טרנסית אפרו אמריקנית הדגישה את הסיבות בגינן אינה מרגישה בטוחה במצעד: “תגובתם הלא מספקת על הביקורת המובנית של האנטישמיות, צריכה לגרום לכולם להימנע מלהשתתף באירוע שלהם ולא רק בקרב נשים יהודיות”.

הדבר הוליד דיונים ערים ברשתות החברתיות, וביתר שאת לאחרונה. זאת בייחוד בקרב הקהילה היהודית. כרגע לא ברור מה תהיינה ההשפעות על מידת ההשתתפות של חברי הקהילה היהודיים במצעד השנה.

בפועל, בשנה שעברה הציב “הקולקטיב” (מארגני המצעד) עיקרון ליבה, שהכריז על עצמו רשמית כאנטי-ציוני. לפיו, הציונות מוגדרת כ”אידיאולוגיה לבנה-גזעית ביסודה… על בסיס ההנחה שלעם היהודי יש זכאות של אלוהים לאדמות פלשתינה ההיסטורית ולאזורים הסובבים אותה”.

תומכים במאבק העולמי נגד קולוניאליזם”

וזה לא הכול: השנה הגדילו המארגנים לעשות ופרסמו בהודעה לעיתונות לקראת האירוע כי השנה “צועדים בסולידריות עם הקהילות הקוויריות והטרנסיות של פלשתין ותובעים זעקה ציבורית נגד המאמצים הישראליים להשתלט על השחרור הקווירי והפניית הנשק נגד הפלשתינים בצורה של כיבוש וטיהור אתני. הקהילות שלנו, מהכפר הקטן לפלשתין מתמודדות עם מיליטריזציה של המשטרה, כיבוש, מעקב ומשטרת גבול”, כך לשון ההודעה.

לקראת האירוע הנוכחי אמרה נציגת מארגני האירוע, מליסה סטפן, בניסיון להנמיך לכאורה את הרוחות: “אנו ארגון נגד גזענות ואלימות התומך במאבק העולמי נגד קולוניאליזם המבקש שאנשים שיגיעו למצעד יכבדו את ערכיו במהלך האירוע”. אלא שבפנייה ישירה לקהילת הלהט”ב הישראלית הדגישה את האוריינטציה של המצעד: “המטרה שלנו היא לחגוג את השחרור של טרנסים וקוויריים” ולצד זה הדגישה את “תחושת הסולידריות וההבנה של הקשר בין אנשים מדוכאים בעולם לבין אנשים מדוכאים בשיקגו וברחבי העולם. הקהילות שלנו, מהכפר הקטן עד פלשתין, מתמודדות בפני שיטור צבאי כיבוש ומעקב”.

המצעד הנוכחי נולד כחלופה למצעד של שיקגו ב-1996 ומאז גדל בהדרגה תוך שהוא כולל קווירים, ביסקסואלים וטרנסג’נדרים במטרה להרחיב את המיקוד שלה “למדוכאים ברחבי העולם”.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*