חדשות

הפתרון המושלם לסכסוך הישראלי עם עזה \ עו”ד יוסף אבישר

הקונפליקט בין מדינת ישראל לפלסטינאים, עם דגש על חלקה של רצועת עזה הנשלטת על ידי החמאס, מדגים באופן ברור את ההכרח בקונפדרציה בין מדינת ישראל ובין הפלסטינאים. במצב הנוכחי ישראל והחמאס אינם מכירים זו בזה, ואינם מקיימים כל שיח ישיר ביניהם. התקשורת היחידה בין ישראל לחמאס מתנהלת באמצעות צד שלישי – מצרים, שהיא עצמה איננה מתווכת אובייקטיבית ושיש לה אינטרסים משלה.

כשישראל והחמאס מצליחים לנהל תקשורת באמצעות מתווך, הם מגלים שאין להם למעשה כלים לגשר על הפערים ביניהם ולפתור בעיות. החמאס מעוניין בפתיחת הגבולות, בנמל עמוק מים בים התיכון, ובשדה תעופה בינלאומי שיאפשר לעזה להפתח לעולם, לפרוח ולשגשג. ישראל אומרת שהיא מוכנה לאפשר הכנסת סחורות מסויימות לרצועה רק דרך היבשה, ורק לאחר שישראל תבדוק ותוודא שהסחורות האלה לא כוללות נשק שיכול לשמש כנגד הישראלים וישראל, ונמל ושדה תעופה אינם באים בחשבון מבחינתה של ישראל כלל. בתגובה טוען החמאס ששני מליון תושביה של רצועת עזה נחנקים כלכלית, ושישראל  מרחיקה לכת כשהיא מונעת הכנסת מוצרים בסיסיים חיוניים כמו מזון ותרופות.

שני הצדדים מציגים טיעונים משכנעים. אף אחד מהצדדים אבל, לא יכול להציע תכנית שתהיה תואמת את האינטרסים המוצהרים של הצד השני. ישראל לא יכולה להציע אלטרנטיבה לדרישה הפלסטינאית לקשר חפשי עם העולם הדרוש  להבטחת יכולת השרידות והתפתחות הכלכלה של הרצועה. החמאס מצדו אינו יכול להציע אלטרנטיבה ליבוא סחורות לרצועה, בלי להתחייב שלא יהיה כל יבוא נשק שיופנה נגד ישראל.

קונפדרציה יכולה להיות הפתרון לדילמה הזאת: ממשלת קונפדרציה בין מדינת ישראל לפלסטינאים יכולה להיות ממשלה פדרלית עצמאית שלישית לצד שתי הממשלות העצמאיות של ישראל ושל הפלסטינאים שתייצג את האינטרסים המשותפים לשתי הממשלות. לממשלת הקונפדרציה תהיה בין היתר משטרה עצמאית משלה שתהיה מורכבת ממספר שווה של שוטרים ישראלים ופלסטינאים שיהיו כפופים לנשיא ולסגן הנשיא של הקונפדרציה, וכולם ישבעו אמונים למממשלת הקונפדרציה. מטרתה של המשטרה הזאת תהיה לשמור על השלום בין תושבי שתי המדינות ולא להבטיח ניצחון לצד כלשהו. בהסכמת משותפת תוכל משטרת הקונפדרציה, שתהיה גוף נייטרלי, להשגיח על כניסת ויציאת מטוסים ואניות, נוסעים וסחורות, לעזה וממנה, ולמנוע  יבוא נשק לעזה. ברשות ממשל הקונפדרציה יהיו הכלים הדרושים לניטור היעדים  המוצהרים של סחורות כמו מלט וברזל, ולהבטיח שהם לא ישמשו למטרות שמיועדות לתוקפנות כנגד ישראל. כישות עצמאית, משטרת הקונפדרציה תהיה מסוגלת לתת תשובה הולמת לבטחונה של ישראל, וליכולתה של רצועת עזה לפרוח ולשגשג כלכלית.

במידה ומדינת ישראל והחמאס ימשיכו פעול לבדן בלי נוכחות של צד שלישי יעיל שיכול להתמודד עם החששות והפחדים של שני הצדדים,  נמשיך לחזות בהמשך האלימות שגובה מחיר דמים כבד בחיי אדם ורכוש. שתי הישויות הלה הוכיחו עד היום כמה דברים: הן לא יכולות לתקשר באופן ישיר זו עם זה, שהן לא מסוגלות לעשות שלום זו עם זה, שהן מוכנות לשחק ברולטה רוסית על חיי תושביהן, ושאין להן שום כלים חוץ מאלימות, כדי לאלץ את היריב להגיע להסכם על פי התנאים שלהן.

כמה סבל צריכים אזרחי ישראל והפלסטינאים לסבול לפני שהם יתחילו לשקול גישה אלטרנטיבית לקראת שלום? ישראל לא תוכל לכלוא את תושבי הרצועה לנצח! החמאס יאלץ בסופו של דבר לאפשר לתושבי הרצועה חופש ושגשוג! עבור הישראלים שרוצים באמת לחיות בשלום עם השכנים הפלסטינאים אבל דואגים לבטחונם, ולפלסטינאים שמעוניינים באמת לחיות בשלום עם השכנים הישראלים ולהנות מפריחה כלכלית ומחופש, הקונפדרציה הישראלית פלסטינאית מספקת הזדמנות היסטורית לפתרון מעשי ויישומי.

ב 29 לדצמבר האחרון, התקיימה וועידה אינטרנטית של הקונפדרציה, וזאת הינה דוגמא לדרך שבה אמורים להתנהל הדיונים וקבלת ההחלטות של הפרלמנט שלה. מאחר ולמעשה טרם התקיימו בחירות ואין לקונפדרציה עדיין גופים נבחרים רשמיים, הוועידה הזאת היוותה למעשה סימולציה, שבה אנשים שונים קבלו על עצמם לשחק את תפקידי נשיא ארה”ב, ראש ממשלת ישראל, מנהיג החמאס והנשיא הפלסטינאי, שבידיהם הופקדה הזכות להטיל וטו על כל החלטה שתתקבל במהלך הדיון. משתתפים אחרים בסימולציה, שיחקו את תפקידי חברי הפרלמנט מן השורה.

אחרי דיון ארוך, העביר הפרלמט חוק המחייב את הקונפדרציה לספק חיסוני קוביד – 19, ולארגן את  חיסון האוכלוסיה בישראל, בגדה המערבית וברצועת עזה. ראש ממשלת  ישראל והנשיא מדינת פלסטין הסכימו להחזיר לממשל הקונפדרציה את העלויות של החיסונים ושל ארגון מערת החיסונים. מנהיג החמאס לעומתם הצביע נגד החוק המחייב את הממשלות להשתתף בעלויות באופן יחסי לגודל האוכלוסיה, והתעקש שישראל תשלם את כל החשבון. בתום משא ומתן שהתפתח בין ישראל לחמאס, שבה עמד החמאס על כל שישראל תשלם 75% מהחשבון, עמד המשא ומתן להסתיים בחוסר הסכמה. את המצב הציל נשיא ארה”ב שהסכים לממן את עלות החיסונים חינם לתושבי רצועת עזה, ובכך אפשר לכל הצדדים המעורבים לאשר את החוק.

אם יש לכם עניין להשתתף בסימולציה הבאה של הקונפדרציה שתערך בזום ב 25 לינואר 2021 בשעה 9:00 בבוקר שעון החוף המערבי.

Join Zoom Meeting
https://us02web.zoom.us/j/85245971587

Meeting ID: 852 4597 1587
Passcode: 706143
One tap mobile
+16699006833,,85245971587# US (San Jose)
+13462487799,,85245971587# US (Houston)

Dial by your location
+1 669 900 6833 US (San Jose)
+1 346 248 7799 US (Houston)
+1 253 215 8782 US (Tacoma)
+1 929 205 6099 US (New York)
+1 301 715 8592 US (Washington D.C)
+1 312 626 6799 US (Chicago)
Meeting ID: 852 4597 1587
Find your local number: https://us02web.zoom.us/u/kbkhmPh0Us

למעוניינים בעותק חינמי של הספר:

A case for an Israeli Palestinian Confedaration

שמפרט ומסביר איך הקונפדרציה אמורה לפעול, שלחו מייל ל:

[email protected] sbcglobal.net

  הקונספט של הפדרציה לכו אל:לצפות בוידאו שמדגים את

https://www.youtube.com/watch?v=POjypzcii_8

לעיון בחוקת הקונפדרציה:

www.ipconfederation.org/constitution-english.aspx

יוסף אבישר הינו המייסד של הקונפדרציה הישראלית פלסטינאיתת שמטיפה להקמת ממשלה משותפת כצד שלישי לממשלות של ישראל ושל הפלסטינאים. אבישר הינו עו”ד אמריקאי – ישראלי ממוצא עיראקי, שחי ועובד בארה”ב, אבל מבקר בתדירות גבוהה בישראל ובטריטוריה הפלסטינאית.

Your Comment/התגובה שלך