חדשות

הצעירים הדרוזים הפסיקו לשתוק: “לקחו את הישראליוּת שלי” מאת רועי רובינשטיין ואיתי בלומנטל

מנחה העצרת ג’בר חביש שלהב את ההמונים במשך 3 שעות: “אנחנו לא רוצים לנצח אף אחד”, הוא הבהיר. רימה, בת 25 מדליית אל כרמל: “איך אני יכולה לשיר את ההמנון בגאווה?”. יוסף, בן 24 מפקיעין: “זו רק ההתחלה”

הצעירים הדרוזים כבר לא שותקים: רבים מהמוחים בהפגנת ה-90 אלף בכיכר רבין היו צעירים בני העדה, שהחליטו לצאת ולזעוק. אחד מהם היה מקים מאהל המחאה, ג’בר חביש, שגם הנחה את העצרת ביחד עם העיתונאי הוותיק רפיק חלבי, ושלהב את ההמונים במשך יותר משלוש שעות.

“הצטרפתי למטה המאבק של הקצינים נגד חוק הלאום על מנת להכניס את השוויון לאזרחי ישראל”, אמר אמש (יום שבת) חביש, בן 35 שמשרת כקצין במילואים. “יצרנו את כל העצרת ואת כל הדבר המדהים הזה. אנחנו הקול המתון של המדינה ולמעשה נלחמים עליה פעמיים – גם בצבא, וגם עכשיו”.

הפגנת הרבבות נגד חוק הלאום    (צילום: mx1)

ההפגנה, במבט מלמעלה(צילום: AP)

לדברי חביש, “אין בי כעס, יש בי אכזבה. כשיש לך ציפייה ואתה בוטח במישהו אתה מתאכזב. אני כן מאמין בראש הממשלה, אני כן מאמין במדינת ישראל ואני הכי ישראלי בעולם – וברגע שבאו וכתבו את חוק הלאום ולקחו ממני את הישראליות שלי אז התאכזבתי, והאכזבה הזאת לא יכולה להשאיר אותי אדיש בבית. קמתי, פניתי לחברים הקצינים שלי, התאחדנו יחדיו והרמנו את כל העצרת הזאת. כשנלקח ממך משהו כל כך חשוב וכל כך יקר אתה לא יכול לשבת בבית שקט”.

הוא ביקש לא להשתמש במילה ניצחון: “לא באנו לנצח אף אחד, אנחנו לא רוצים לנצח אף אחד. באנו לכאן בשביל לצעוק את צעקתנו, להשמיע את קולנו. שאני רואה פה יותר מ-100 אלף איש משמיעים את קולם לכל העולם ואומרים – חברים, במדינה הזאת צריך להיות שוויון. אדון ראש הממשלה, שאתה יקר לי מאוד ואני מכבד אותך – אני לא תורם למדינה הזאת, אני ממלא את חובתי. מי שתורם מגיע לו מתנות, מי שממלא את חובתו מגיע לו זכויות. לי מגיע זכויות ולכן אני מבקש ממך – העצרת נגמרת היום, מחר יום חדש, תשמע את קולנו, תקרא לנו. אנחנו רוצים לשבת, רוצים לפתוח במשא ומתן, להגיע למציאות טובה יותר. אני נציג הצעירים וכל הצעירים במדינה רוצים לראות שראש הממשלה עשה איתנו היסטוריה, ואנחנו יכולים לעשות את זה”.

אמל אסעד: “כל עם ישראל הבין – לא נוותר”

רימה באסיס, בת 25 מדליית אל כרמל, הסבירה את הגעתה לכיכר בתל אביב: “הקשר שהיה לנו עד עכשיו ספג מכה קשה. עד עכשיו נתנו בלי לקבל בחזרה, מתוך האמונה שבסופו של יום, אנחנו אחים, אנשים שיכולים לחיות יחד בשלום. אם עכשיו מגדירים אותי לא כאזרחית של המדינה, איך אני יכולה לתת עוד או להרגיש שאני שייכת למדינה, או לשיר את ההמנון בגאווה?”.ום: מוטי קמחי)

יוסף, בן 24 מפקיעין, סיכם את ההפגנה: “הייתה עצרת מעולה ומוצלחת. זה יעשה את הרעש שלו ואולי נתניהו ישקול שוב לא להיכנס ראש בראש איתנו ועם המיעוטים בכלל. העצרת זו רק ההתחלה. ההחלטות יתקבלו בין ראשי העדה ונתניהו. אנחנו באנו להשמיע את קולנו והוא נשמע בבירור”.

תא”ל במיל’ אמל אסעד, שנאם בעצרת לאחר שהתעמת עם נתניהו בעקבות פרשת “מדינת האפרטהייד“, אמר לאחריה: “זה היה מחזה מרהיב. הייתי בהרבה עצרות, ופה היה מפגן של כל הסוגים והמינים. הצלחנו בגדול, אבל זו תחילת הדרך. כל עם ישראל הבין שאנחנו לא נוותר ונהיה אזרחים שווים במדינה”.

פרדו: “חוק הלאום לא הוגן ולא צודק”

לצד הדרוזים, הגיעו גם רבים אחרים שבאו לתמוך בהם ולהתנגד לחוק הלאום. דניאל ותמיר מתל אביב היו שניים מהם: “הגענו לפה כי היה חשוב לנו לתמוך. אנחנו לא מסכימים עם חוק הלאום והאפליה בו. החוק הזה מבטל את הערכים הכי בסיסיים של המדינה. יש התעוררות של המון דברים ביחד. אנחנו מקווים הציבור החילוני התעורר. בשבועיים הגיעו לכיכר מאות אלפי אנשים וזה לא מובן מאליו. זו אמירה”.

בהפגנת הענק נכחו גם רבים ששימשו בתפקידי מפתח במערכת הביטחון. ראש השב”כ לשעבר יובל דיסקין ואלוף במיל’ יורם יאיר (ייה) נאמו, ובקהל נצפו גם הרמטכ”ל לשעבר גבי אשכנזי וראש המוסד לשעבר תמיר פרדו. בשיחה עם ynet התייחס פרדו לחוק הלאום ואמר: “מדובר בחוק שבניסוח שלו הוא אינו הוגן ואינו צודק ל-20 אחוז מתושבי מדינת ישראל. מדינת ישראל זאת מדינת הלאום היהודי, אבל בבית המשותף הגדול הזה חיים עוד מיעוטים שגם להם חייבות להיות זכויות ובחוק כמו חוק הלאום זה חייב לבוא לידי ביטוי”.

פורסם לראשונה 04/08/2018 23:46

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*