יהדות

הרומאים מתהפכים בקברם: מה הקשר בין חג המולד לסביבון מאת אסף גולן?

משחק ההימורים הרומאי הפך ללהיט בריטי וגרמני ואומץ גם על ידי היהודים • מדור “שוברים את המיתוס” בודק כיצד הפך הסביבון למשחק בחג חנוכה

גם ב-2018, בעולם שבו הסמרטפונים שולטים בעולם וילדים לא מסוגלים להתנתק מהמסך ליותר מחמש דקות, לסביבון יש מקום של כבוד בחג החנוכה. בגני הילדים שרים את השירים על “סביבון סוב סוב סוב”, לומדים שהאותיות “נ,ג,ה,פ” הם ראשי תיבות של המשפט נס גדול היה פה, ומדי פעם אפילו תראו ילד מסובב סביבון ברגע של שעמום. נשבעים.

אבל האם המקור לסביבון הוא חג חנוכה? למעשה, כשקצת מגרדים את הקרקע מתחת לסביבון, מתגלות עובדות על המשחק העתיק שלא ממש ימצאו חן בעיני המתנגדים להימורים ביננו. גרוע מכך, הסביבון הוא ככל הנראה משחק הימורים רומאי עתיק, שגויר על ידי רבנים בישראל בדיעבד, רק בגלל שהציבור נהג לשחק בו חרף הבעייתיות שבדבר.

רבים סוברים כי הסביבון העכשווי הוא צעצוע שהתפתח ממשחק הימורים אנגלי שנקרא טוטם או טיטוטום, וייתכן שהגיע לאנגליה כבר בימי האימפריה הרומית על ידי החיילים הרומאים. כך או כך, במאה ה-16 כבש הצעצוע המסתובב את אנגליה ואירלנד, ומאות שנים מאוחר יותר, במאה ה-19 עבר שדרוג נוסף – ואז הוטבעו בו לראשונה האותיות T,H,P,N: T – Take all, קח הכל, H – Half, חצי, P – Put in, הכנס, N – Nothing, כלום. בהמשך התפשט המשחק הנחמד לגרמניה, ושם שונו האותיות לאלו המוכרות לנו עד היום בקרב יהודי הגולה. האותיות היו: G (Gant) – הכל, H – חצי, N – כלום, ו-S – המקבילה הגרמנית ל- Put in.

כאן נכנסים היהודים לתמונה. מכיוון שבחג המולד אסור היה ליהודי גרמניה לצאת מבתיהם, ובגלל שהם לא למדו תורה באותו היום, על פי המנהג שלא לומדים בחג זה תורה, כדי לא לתת זכויות מהלימוד למייסד הנצרות, הם עסקו בסביבון בתור משחק הימורים מועדף. האותיות הלטיניות-גרמניות הוסבו לאותיות העבריות של היידיש – נ, ג, ה, ש. משמעות האותיות נשארה זהה לזו הגרמנית.

עד שלב זה, הסביבון היה בכלל קשור לחג המולד, אלא שבגלל החפיפה השכיחה בין החג היהודי לנוצרי, הפך ברבות השנים משחק ההימורים המאומץ למשחק תמים שבו משחקים ילדים בחג האורות. הסימונים, שעד אז הבהירו מי הזוכה ומי המפסיד, קיבלו משמעות דתית – היסטורית, והאותיות פורשו כ”נס גדול היה שם”. בארץ ישראל הוחלף השם הלועזי “דריידל” ל”סביבון” והאות ש’ הוחלפה ל-פ’, כדי ליצור את המילים “נס גדול היה פה”. ככל הנראה השינויים נעשו על ידי איתמר בן-אב”י, “הילד העברי הראשון” – בנו של אליעזר בן יהודה.

למרות ההתנגדות הראשונית למשחק, אימצו אותו בחסידות ואף ייחסו לסיבוב שלו ערך רב. כך למשל, נוצר פירוש נוסף לאותיות הסביבון – הערך של נגה”ש בגימטריה הוא 358, כערך המילה משיח. רבי נחמן מברסלב פירש בספר שיחות הר”ן למשל את ראשי התיבות כ”נבדל, גלגל, היולי, שפל” שמרמזים לחלקי העולם.

שבירת שיא גינס בסיבוב סביבון בשרונה // צילום: יהושע יוסף

לא כולם מסכימים עם סיפור ההתגלגלות ההיסטורית של הסביבון, ויש שרואים בו מנהג יהודי קלאסי. הרב זאב גרינוולד כתב באתר “ערכים” כי “המקור למשחק הסביבון נובע מתקופת גזירות אנטיוכוס. בימיו גזרו היוונים שלא ללמוד תורה. בדורות ההם הלימוד היה בעל פה כאשר קבוצת לומדים התקבצה יחד כדי שיזכירו איש את דברי התורה לרעהו ולא יישכח דבר. כאשר גזרו היוונים שלא יתאספו במקום אחד אגודות אגודות, כדי שלא ילמדו תורה, מצאו חכמי הדור עצה נפלאה והיא: משחק הסביבון. כשנכנסו היוונים וראו את היהודים משחקים בסביבון, לא חשדו בהם במאומה”.

הרב גרינוולד גם הביא את הסברי גדולי החסידות ומסכם ” יש הרואים בסביבון סמל לייחודו ההיסטורי של עם ישראל. סמל לאומה בת האלמוות ולתורתה, תורת ה’ הנצחית. הסביבון – אף על פי שעומד הוא על רגל אחת, ואף על פי שנופל, הוא קם שוב, ושוב מסתובב… בזכות מי שמסובב אותו מלמעלה. עם ישראל – אף על פי שסובבים הם בין האומות, למרות גזירות השמד, הצרות, ההתנכלויות, הפרעות והרדיפות, שהן מנת חלקו בשנות גלותו, למרות הכל – הוא שוב קם ועולה. “נצח ישראל לא ישקר”! ה’ ממשיך לסובב אותו בכל הדורות ולקיים אותו לעד”.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*