קהילה

“התאהבתי בישראל – מרגישה כאן בבית מאת נועם (דבול) דביר”

             

הגיעו ללמד ועשו עלייה • לפי כשנה הגיעו סטודנטים יהודים מארה”ב לפרויקט של “מסע” כדי ללמוד אנגלית בפריפריה • 11 מהם יעלו לישראל וחלק יהיו מורים במערכת החינוך בארץ

הסטודנטים. מתנדבים גם בקהילה // צילום: מכללת לוינסקי

 קרן חובב בת ה־23 מסן פרנסיסקו לא האמינה כי הגעתה לישראל לתקופה של עשרה חודשים ללמד תלמידים אנגלית, תסתיים בכך שתעלה ארצה.

חובב ו־18 מחבריה הגיעו לישראל לפני כשנה כדי להשתתף בתוכנית עמיתי “מסע” להוראת האנגלית בשיתוף מכללת לוינסקי להוראה. מדובר בתוכנית המשותפת למשרד החינוך, שמטרתה העצמת הקשר לישראל בקרב צעירים יהודים ממדינות דוברות אנגלית, וכן שיפור ההוראה והלימוד של השפה האנגלית בקרב תלמידים בבתי ספר יסודיים ובחטיבות ביניים בישראל.

הצעירים היהודים ממדינות דוברות אנגלית משובצים לבתי הספר כ”עמיתי הוראה” לאורך השנה, ומסייעים בלימוד האנגלית בהיקף של כ־25 שעות שבועיות. בנוסף, הם לוקחים חלק בפעילות התנדבותית בקהילה.

“נולדתי בארץ ובגיל שלוש ההורים שלי עברו לארה”ב”, מספרת חובב, “הגעתי לתוכנית הזאת כסוג של ניסיון, לבוא לראות מה זה לחיות בישראל כאדם מבוגר ומה באמת קורה פה”. בארה”ב למדה חובב הוראה ועבדה עם ילדים. על תחושת השליחות סיפרה: “אני מורה בכל מקום שאני מגיעה אליו, ללמד ילדים אנגלית זה מבחינתי דבר מושלם, ובטח בישראל. אני אוהבת לתת, מתנדבת ומבחינתי זו אחלה הזדמנות”.

חובב לימדה במשך עשרה חודשים במסגרת הפרויקט ברחובות, וכעת בשנת הלימודים הקרובה תהפוך למורה לאנגלית במרכז הארץ. ולא רק היא: 11 מתוך 18 החברים שמלבד חובב החליטו לעלות ארצה. “התאהבתי בישראל לגמרי, באנשים ובאווירה – אני מרגישה כאן פשוט בבית”, מספרת חובב.

להחלטת הצעירים יש גם ערך מוסף בשל המחסור הגדול במורים לאנגלית שממנו סובלת מערכת החינוך בארץ. מכללת לוינסקי לחינוך פתחה בפניהם את התוכנית להוראת אנגלית והם קיבלו תעודת הוראה לבתי ספר יסודיים, ויצטרפו לעתודת ההוראה החדשה בארץ.

פרופ’ מיכל בלר, נשיאת מכללת לוינסקי לחינוך, מסבירה כי “ההכשרה להוראה שהעניקה המכללה למשתתפי תוכנית ‘מסע’ והפיכתם למורים מוסמכים לאנגלית בישראל, משרתת בו זמנית כמה מטרות חשובות: הגשמה עצמית של המוכשרים להוראה, תגבור חשוב למערך ההוראה של השפה האנגלית במערכת החינוך שלנו והפיכת חלק מהקבוצה לעולים בפועל”. לירן אבישר בן חורין, מנכ”לית “מסע”, אומרת: “הצעירים זוכים בחוויית חיים משמעותית ומערכת החינוך מתמודדת עם אחד האתגרים החשובים הקיימים היום”.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*