יהדות

ויראלי: נכד של אדמו”ר התגייס לקרבי

חיים מיסלס הגיע ממשפחה חרדית בברוקלין ולא ידע עברית • הוא עזב שם הכל, כולל אישה וילדה, והחליט להתגייס לצה”ל

מימין. חיים מיסלס כשהיה חרדי בברוקלין. משמאל: מיסלס לוחם בגולני // צילום: מתוך פייסבוק

“למה עזבתי אישה, ילדה, משפחה, חברים, ועבודה מוצלחת והחלטתי להתגייס לקרבי?”, כך פתח חיים מיסלס את הפוסט הוויראלי שלו, שזכה עד כה ליותר מ-500 שיתופים ו-3,400 לייקים.

מיסלס סיפר כי גדל בתור ילד חרדי בברוקלין, ניו יורק. “הייתה לי הרגשה שמשהו חסר לי, לא ידעתי מה. הביקור הראשון שלי בארץ היה בגיל 11. גיליתי את מדינת ישראל, מדינה יהודית”, סיפר.

עוד סיפר לוחם גולני כי “כשחזרנו לברוקלין אחרי כמה ימים, הרגשתי בן אדם אחר. פתאום יש משהו שאני מתחבר אליו, מדינת ישראל. בגלל שאני נכד של האדמו”ר מסאטמר, והקהילה בה גדלתי לא תומכת במדינה לא היה לי עם מי לדבר על זה”.

לא הצלחתי לתקשר עם העולם בחוץ”

בגיל 15 הגיע הלוחם לבקר בארץ שוב, הפעם כדי ללמוד בישיבה בבני ברק, “במטרה לראות את המדינה ואיך הדברים מתנהלים פה. השפה היחידה שדיברתי באותו זמן הייתה יידיש, ולא הצלחתי לתקשר עם העולם בחוץ כמו שרציתי”, סיפר.

עוד כתב החייל: “כשחזרתי לארה”ב שנה אחר כך, קניתי טלפון עם אינטרנט (היה אסור לנו בישיבה), החלטתי ללמוד אנגלית, ללמוד על ישראל וקצת על העולם הגדול”.

בגיל 17 הבין מיסלס שהוא מעוניין לעזוב את העולם החרדי, “אבל רוב האנשים שהכרתי שעזבו, לא הצליחו. הפער החברתי והשפה הקשו עליהם להתמודד עם חיים מסוג אחר. החלטתי לפנות לרב, לספר לו ששנים אני כבר לא שומר שבת, שאני לא מתחבר”.

מיסלס עם חבריו בקורס קצינים // צילום: מתוך פייסבוק

התארסנו בלילה שהכרנו”

הרב הציע למיסלס להינשא לאישה, “ברגע שתהיה לך אישה משלך כבר לא תרצה לעזוב, כי בנות כבר לא ישמחו אותך”, אמר לו הרב.

“שבועיים אחר כך, אני בפגישה עם ההורים של הבחורה, עברתי את המבחן. פגישה עם הבחורה, ההורים של שנינו בחדר ליד. שיחה של 50 דקות בינינו, הסכמתי. התארסנו באותו הלילה”, סיפר.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1968748456682154&set=a.137638245…

עוד כתב מיסלס כי “אחרי כמה חודשים הגיעה החתונה. מיד אחרי החתונה הבנתי שאני ממש לא מתחבר אליה. אני חושב על מדינת ישראל, היא חושבת על הדברים שאמר הרב. שישה שבועות אחרי, אני מגיע הביתה ואשתי מספרת לי שהיא בהריון. הייתי שמח, התרגשתי מאוד, עד שלאט לאט התחלתי לחשוב מה עשיתי. איך אני הולך לגדל ילד חרדי בעולם שאני לא מסכים איתו”.

מיסלס מצטלם עם שר הביטחון ליברמן // צילום: מתוך פייסבוק

אתה לא מתאים לצבא”

מיסלס כתב כי ידע שעוד רגע מגיעה ילדה לעולם, והוא יהיה אבא. הוא החליט לעזוב ולהיפרד מאשתו והקהילה. רוב המשפחה עזבו אותו.

“מצאתי עבודה טובה. התחלתי את החיים מאפס וכמו ילד קטן למדתי איך להתלבש (בגדים שהם לא שחור ולבן), איך לדבר עם אנשים. כמה חודשים לפני צוק איתן, כמעט שנה אחרי שעזבתי את הקהילה בה גדלתי, החלטתי שאני רוצה להתגייס. נרשמתי דרך גרעין צבר כדי לעלות לארץ, אבל אחרי שתי פגישות אמרו לי שבגלל שאני בן 19, גרוש פלוס אחת, אני לא מתאים לצבא”, סיפר מיסלס.

הלוחם קנה כרטיס טיסה והגיע לבדו ארצה. “בהתחלה חבר קישר אותי לארגון חייל אל חייל, למרכז לחיילים בודדים ע”ש מייקל לוין ולציקי אוד שעוזר לי המון. באוגוסט 2014 התגייסתי לקורס עברית במחו”ה אלון. אחרי שלושה חודשים של טירונות וקורס הגעתי לגולני, עברתי גיבוש והתקבלתי ליחידת אגוז. לא סיפרתי לאף אחד את הסיפור שלי, פחדתי שכמו בגרעין צבר, יחשבו שאני לא מתאים”, טען מיסלס.

מהישיבה בברוקלין – לגולני // צילום: מתוך פייסבוק

מקווה שהילדה תבין למה הייתי חייב לעזוב”

“בתחילת המסלול פיתחתי פער מהחברים בצוות ולא הצלחתי להיות מהמובילים, לכן אחרי שנה במסלול, כשרציתי לצאת לפיקוד לא התאפשר לי. אחרי התייעצות עם הרב הושע פרידמן אדמו”ר מפאשקאן (אז הקמל”ר תת אלוף), בחרתי לעזוב את היחידה ולהגיע לגדוד. יצאתי לקורס מ”כים ואחרי עצירה קטנה בר”מ 2, חזרתי לפקד על לוחמים בגדוד 13. הייתי בתפקיד כמה חודשים ויצאתי לקורס קצינים, שם למדתי במשך שמונה חודשים איך להיות מפקד טוב ומקצועי, איך לעמוד בכל משימה שתידרש כדי להגן על מדינת ישראל”, סיפר.

מיסלס גר לבדו בקרית היובל בירושלים, בבניין שכל הדיירים בו חיילים בודדים בשירות או לשעבר. “רבקה, הבת שלי, כבר בת 4. המשפחה שלה לא מסכימה שנהיה בקשר בגלל שאני לא חרדי. אני מקווה שיום אחד כשהיא תגדל, אוכל לחדש איתה את הקשר ולהסביר לה למה הייתי חייב לעזוב אותה ולעלות לארץ”, אמר הקצין. “להסביר לה שבחרתי בדרך שונה ממה שהיא מכירה, אני כל כך אוהב את משפחתי שפשוט לא מבינה ולא מקבלת את הזווית שלי על העולם, בחרתי בדרך ביהדות ששונה מהם – יהדות שבה להקים ולהגן על מדינת העם היהודי זה דבר עצום וחשוב לא פחות מללמוד תורה”.

“היום אני מסיים את קורס הקצינים בבה”ד 1, ומקבל דרגות. משבוע הבא, אהיה מפקד מחלקה בקורס מ”כים, אשקיע בלבנות את המפקדים החדשים של צה”ל. הסיבה שאני מספר לכם את זה, היא כדי שתלמדו שאם יש רצון יש דרך. לא משנה מה אומרים לך או מי אומר לך – אם אתה באמת רוצה להצליח ומוכן להשקיע, בסוף תצליח. יש לנו את הצבא הכי טוב בעולם, וזה לא משנה מאיפה באת ומה עשית עד עכשיו, אם תיתן את המאה אחוז שלך, אתה תמצא את הדרך”, סיכם הקצין.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*