חדשות

גיל המינימום לשימוש במיטות שיזוף יהיה שמונה-עשרה / מאיר דורון

בתחילת השנה הקרובה (2012) ייכנס לתוקף בקליפורניה חוק חדש ומעורר מחולוקות, האוסר שימוש במיטות שיזוף על-ידי צעירים מתחת לגיל 18. כך נלחמים במלנומה.

בכך תהיה קליפורניה המדינה הראשונה בארצות הברית היוצרת הגבלה כזו. במרבית המדינות בארצות הברית ישנם חוקים מגבילים על השימוש במיטות שזוף, אך קליפורניה היא הראשונה לאסור ממש את השימוש על צעירים. “החוק החדש מהווה חלק מחקיקה רחבה שמטרתה לשפר את הבריאות ואורח החיים בקליפורניה”, אמר מושל קליפורניה ג’רי בראון.

חבר הסנאט הקליפורני, טד ליאו, יוזם הצעת החוק, הסביר כי יש להגן על הצעירים מפני הקרינה המסוכנת במיטות השיזוף. “יש ראיות לכך שמיטות השיזוף פולטות קרינה אולטרה-סגולה מסוכנת, הגורמת להיווצרות סרטן, במיוחד אם משתמשים במיטות מגיל צעיר”, אמר ליאו. “בשנים האחרונות הצטברו נתונים מזעזעים על אחוזי הנשים הצעירות שחלו בסרטן העור ומתו בגילאי 25-29”.

‘ארגון הבריאות העולמי’ ציין כבר בשנת 2009, כי הסיכון ללקות במלנומה (סוג הסרטן הקטלני ביותר מבין סרטני העור) גבוה ב-75% אצל אנשים שהשתמשו במיטות שיזוף לפני גיל 30.

‘איגוד השיזוף בבתים’ (יש דבר כזה) אינו מרוצה, כמובן. הלוביסטים שלו טוענים כי מדובר בפגיעה קשה בעסקים, משום שהצעירים מהווים כ-10% מהאוכלוסייה המשתמשת כיום במיטות שיזוף.

החוק הקיים בקליפורניה כבר אוסר שימוש במיטות שיזוף לילדים מתחת לגיל 14, אבל ילדים בני 14-18 יכולים להשתמש במיטות השיזוף באישור הוריהם. בטקסס, לשם השוואה, אוסר החוק את השימוש במיטות שיזוף מתחת לגיל 16. מדינות נוספות שוקלות לאמץ את החוק הקליפורני החדש, אך טרם החליטו בנושא. 

ובעולם – בבריטניה נכנס חוק דומה לתוקף בחודש אפריל האחרון, וברזיל אסרה לגמרי את כל השימוש במיטות שיזוף בתחומה.

Your Comment/התגובה שלך