חדשות

חיילים רותקו לבסיס כי סירבו לחבוש כיפות בבתי ספר דתיים  מאת יניב קובוביץ

חיילים וחיילות חילונים בפיקוד העורף נדרשים לחבוש כיפות או ללבוש חצאיות בהדרכות בבתי ספר של החינוך הממלכתי-דתי. חיילים שסירבו נענשו מבלי שנערך להם משפט

מפקדים בפיקוד העורף ריתקו לבסיס חיילים וחיילות שסירבו לחבוש כיפה או ללבוש חצאית לטובת הדרכה בבתי ספר בחינוך הממלכתי-דתי. בתי הספר הם שהציגו את הדרישה לכיפה או לחצאית מהחיילים, המנהלים אורח חיים חילוני, והתלוננו לאחר שהחיילים סירבו. מפקדי החיילים הענישו את החיילים בריתוק מבלי שערכו להם משפט.

אחד החיילים שנענשו הוא תומר, ששירת במחוז דן של פיקוד העורף ונדרש לפני כחודשיים להגיע עם חיילים נוספים לבית ספר ממלכתי דתי באזור בני ברק. זאת, במסגרת תוכנית היערכות לשעת חירום בשיתוף משרד החינוך, שכוללת הדרכה של מספר ימים לתלמידי כיתות ה’. הנהלת בית הספר דרשה שהחיילים יחבשו כיפות כל זמן שהם בשטח בית הספר. תומר סירב לדרישה זו, ולאחר שבבית הספר התלוננו – מפקדו העניש אותו. “קיבלתי עונש ריתוק – שבת בבסיס, בלי שום משפט ובלי שום יכולת להסביר את עצמי”, סיפר, והוסיף שאמר למנהלת בית הספר שדרשה ממנו לחבוש כיפה – “זה בית ספר, לא בית כנסת”.

במקרה אחר, חיילי פיקוד העורף הגיעו לבית ספר ממלכתי דתי בירושלים, והחיילות נדרשו להגיע להדרכה בחצאית. אחת החיילות החילוניות סירבה ודרשה להגיע במדים עם מכנסיים. למפקדה נודע על הסירוב והוא ריתק אותה לבסיס.

תומר סיפר שהפך אחראי על חיילים ביחידה לקראת שחרורו, ופנה בשמם למפקדים כדי לפטור אותם מהדרישה לחבוש כיפה. הוא אמר למפקדים שלפי פקודות הצבא לא ניתן לחייב חיילים לחבוש כיפה, אך לדבריו המפקדים דרשו שלא יגלה פרט זה לחיילים. “רוב היחידה מורכבת מחיילים עם אורח חיים חילוני, ופתאום דורשים ממך ללכת עם כיפה על הראש ומהחיילות להגיע עם חצאית צבאית”, סיפר תומר, ששוחרר מהצבא לפני כמה שבועות.

תרגיל פיקוד העורף בתל אביב, ב-2016

חבריו ליחידה ביקשו ממנו לפרסם את הסיפור עם שחרורו, כיוון שהם חשים שלאחרונה יש החמרה בנהלים בנושא זה. “זה לא מקרה אחד, יש כמה חיילות שקיבלו ריתוק על סירוב ללבוש חצאית”, סיפר. “לאחרונה כולם חוששים אז החיילות נאלצות לצאת עם חצאית צבאית ארוכה בניגוד לרצונן ואמונתן”.

תלונות נוספות על הדתה עלו בנוגע לתוכנית זו של פיקוד העורף בתחילת השנה. בינואר פורסםשבחוברת הסברה על רעידות אדמה שחילקו החיילים לתלמידים בבית ספר חילוני נכתב: “כל תופעת טבע מתרחשת אך ורק ברצות ד’ ובצוויו”. עוד נכתב כי “גם אם הנתונים מראים על הסתברות גבוהה לרעידת אדמה – אם הקב”ה לא יגזור – היא לא תתרחש!”. החיילות נשאלו אז אם התבלבלו בין החוברות המיועדות לחינוך הדתי לאלו המיועדות לחינוך החילוני, והשיבו כי בידן חוברת אחת בלבד – אחידה לכל זרמי החינוך.

מדובר צה”ל נמסר בתגובה: “מערך מדריכי האוכלוסייה לשעת חירום הינו מערך שמטרתו להכין את הציבור למצבי החירום השונים באמצעות הדרכות בבתי ספר, מוסדות ציבוריים, מרפאות, בתי עסק ועוד. על פי הפקודות לא ניתן לחייב את החיילים והחיילות לחבוש כיפה או ללבוש חצאית במהלך ההדרכות בניגוד לרצונם. במידה וההדרכה מתקיימת בבית ספר ממלכתי דתי, ובית הספר מבקש להגיע בלבוש בעל סממנים דתיים, בפני החייל/ת עומדת האפשרות לבחור אם לכבד את הבקשה או לסרב לה. במידה והחייל אינו מעוניין לכבד את הבקשה, לא יחויב להגיע להדרכה בבית הספר הנ”ל. לא מוכרים מקרים בהם היתה ענישה של חייל/ת בעקבות סירוב לבקשה של המוסד החינוכי”.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*