דיעות

יוזמה: חיילים יוכלו לתבוע דיבה את שוברים שתיקה מאת גדעון אלון ויאיר אלטמן 

חבר הכנסת יואב קיש מתכוון להביא את הצעתו, לפיה יוכלו בצה”ל לתבוע את ארגון השמאל הקיצוני, לאישור מזורז. המהלך – לאחר קביעת הפרקליטות לפיה דין יששכרוף שיקר. “מי שמוציא את דיבת צה”ל צריך לשלם”, אמר קיש

בעקבות החלטתה של פרקליטות המדינה כי דובר שוברים שתיקה דין יששכרוף שיקר בעדותו כי היכה פלשתיני, הניח יו”ר ועדת הכנסת ח”כ יואב קיש (הליכוד) על שולחן הכנסת הצעת חוק – שתאפשר לחיילים מיחידתו של יששכרוף בנח”ל להגיש תביעת דיבה נגדו.

על פי הצעת החוק, שהיא תיקון לחוק איסור לשון הרע, יהיה אפשר – לראשונה – להגיש תביעת דיבה ושקרים בשל השמצת צה”ל וחייליו. ח”כ קיש אמר ל”ישראל היום” כי בכוונתו להביא את הצעת החוק לאישור מליאת הכנסת בקריאה טרומית כבר ביום רביעי השבוע. קיש אמר כי “שקרן של שוברים שתיקה רוצה לעמוד לדין – ואנו נאפשר זאת. כל מי שפועל להוציא את דיבת צה”ל רעה צריך לשלם על זה”.

בדברי ההסבר להצעת החוק נאמר כי על פי החוק הנוכחי (סעיף 4), “במקרה שבו נאמרה לשון הרע על הציבור לא מתקיימת עילה לתובענה אזרחית או לקובלנה פרטית, ואף לא יוגש כתב אישום בנסיבות שכאלה אלא רק על ידי היועמ”ש. מאז נחקק חוק איסור לשון הרע, לא עשה היועמ”ש שימוש בסמכות זו אף פעם. הפירצה המשפטית קראה לגנב, והיה מי שידע לנצל את המצב הבעייתי. משמיציה של ישראל, המנהלים נגדה מסעות של דה־לגיטימציה בזירה הבינלאומית, בחרו בשנים האחרונות בחיילי צה”ל כמטרה נוחה להאשמותיהם, ביודעם כי כל הליך משפטי לא יינקט נגדם… כך נוצר מצב שמי שנשלחו להגן על אזרחי ישראל מוצאים עצמם מוכפשים”.

דין יששכרוף צילום מסך: ערוץ היוטיוב של הקול היהודי

כזכור, יששכרוף העיד על עצמו, במהלך כנס של ארגון השמאל, כי היכה פלשתיני חף מפשע במהלך פעילות מבצעית בחברון. לאחר מכן הפיצו חבריו לפלוגה סרטון, שבו טענו כי האירוע לא קרה. הפרקליטות החליטה לפתוח בחקירה בעניין לאחר שקיבלה פנייה בנושא מהפרקליט הצבאי הראשי.

שקרים ודמיונות”

בעקבות החלטת הפרקליטות לסגור את התיק נגד דובר שוברים שתיקה, הארגונים שקידמו את התלונה נגד יששכרוף מגיבים. מארגון עד כאן, שהגיש את התלונה נגד יששכרוף, נמסר בתגובה: “הארגון הזה מתמחה בפרסום שקרים ודמיונות על חיילי צה”ל”.

שי גליק, מנכ”ל בצלמו, שפנה למצ”ח ולפרקליטות, מסר: “שוב הוכח ששוברים שתיקה שקרנים”. מארגון מילואימניקים בחזית נמסר כי “הבנו שיששכרוף משקר וזו הסיבה שעשינו סרטון עם החיילים שלו, שבו הם מאשימים אותו בשקר”.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*