קהילה

ישראלים בפלילים

הונו קשישים בארה”ב ונשלחו למאסר בישראל. קשישים מרומים: הישראלים הפעילו את שיטת

“העוקץ הניגרי”. השופט: “אני מקווה שהמקרה הזה יהווה גורם מרתיע לצעירים ישראלים להימנע ממעורבות בפשיעה בארה”ב

לאחר כשלוש שנים, פרשת ‘העוקץ הניגרי’ במתכונתה הישראלית הגיעה לסיומה. בית משפט בארצות הברית אישר עסקת טיעון עם חבורת ישראלים מרמת גן, שהורשעו בהונאת קשישים אמריקנים במיליוני דולרים. למזלם של הנאשמים – למרות שהתרמית בוצעה בארה”ב, את עונשם ירצו חברי הרשת בבית כלא בישראל.

ראש החבורה, גיא מאיו, נידון לתשע שנות מאסר; אחיו אלעד יישב שש שנים וחצי; אסי אלמקייס יבלה שש שנים מאחורי הסורגים; וליאור אורגד חמש. שני נאשמים נוספים יבלו כשלוש שנים בכלא. חבר נוסף ברשת עדיין לא נתפס והוא מבוקש בארצות הברית.

החבורה נעצרה בספטמבר 2008, לאחר שהאפ-בי-איי חשף רשת ישראלית המתקשרת לקשישים ברחבי ארצות הברית. המטלפנים הציגו עצמם כעורכי דין המייצגים חברות גדולות ובישרו לקשישים התמימים כי זכו בהגרלה, אך כדי לקבל את הפרס עליהם לשלם מראש את המס על הזכייה. כך הם שלשלו לכיסם כ-2.5 מיליון דולר.

התביעה האמריקנית ביקשה להסגיר את השביעייה לארצות הברית. אחרי שנתיים של מאבק משפטי בין רשויות החוק האמריקניות והישראליות, הורה בית המשפט העליון בירושלים להסגיר ששה מחברי הרשת, שאותרו על ידי האפ-בי-איי בישראל. חבר נוסף פעל בארצות הברית, וכאמור טרם נתפס.

בנובמבר האחרון הוטסו הנאשמים למשפטם בארצות הברית. בשבועות הקרובים הם צפויים לטוס חזרה לארץ לריצוי העונש.

לפני מתן גזר הדין הדגיש השופט הפדרלי, כי הוא מקווה שהמקרה הזה יהווה גורם מרתיע לצעירים ישראלים להימנע ממעורבות בפשיעה בארה”ב.

השם שניתן לפרשה – ‘העוקץ הניגרי’ – הוא שם למכלול תרגילי הונאה, בהן מתבקש הקורבן לשלם מקדמה לחשבון במדינה אחרת, על חשבון סכום כסף גדול שיקבל בעתיד. ‘הניגרי’, משום שתרמית זו החלה לפני שנים באמצעות מכתבים שנשלחו מניגריה.

Your Comment/התגובה שלך