חדשות

ישראלים מאל.איי חשודים בסחר בבני אדם / שמואל אביב

 

בתמונה עובדים תילאנדים של חברת גלובל הוריזון מאן פאוור מבברלי הילס (תמונה מגוגל)

דעת הקהל בישראל, כהתה כבר מזמן לנוכח תופעת העסקת “עובדים זרים” בתנאים מחפירים, שבינה לבין “עבדות”, מפרידה רק הפרשנות לתופעה. הישראלים התרגלו שזה “בסדר”, להביא וויטנאמים, תאילנדים, סינים ועוד, לגבות מהם דמי מסע ו”דמי הצטרפות”, להביא אותם לארץ, לקחת מהם את דרכוניהם, לשכן אותם בתנאים מחפירים ללא אספקת מזון ראויה, תנאים סניטריים מינימליים, ולאלץ אותם לעבוד בשכר מינימלי ולפעמים אף ללא שכר בכלל. את הנשים, הנאות שבהן בכל אופן, כולאים, ו”מיטיביהם” הישראלים, מאלצים אותן לעסוק בזנות.

בשנת 2003, הוציאה מחלקת המדינה (משרד החוץ), של ארה”ב דו”ח בנושא סחר בבני אדם בעולם. הדו”ח כלל ממצאים חמורים כנגד ישראל. בין היתר נאמר בדו”ח, כי אנשים המחפשים עבודה בישראל נסחרים ומוכנסים לעבודות כפייה, סובלים מהתעללות פיזית ומאי קבלת שכר, מהחרמת דרכוניהם, ומתת תנאים בכל הנוגע לדיור, תזונה וסניטציה. הדו”ח דורש ממדינת ישראל להעביר חוק נגד “סחר בבני אדם”, עד סוף שנת 2004. על מדינות שלא יצטרפו למלחמה בסחר בבני אדם, אומרת מחלקת המדינה האמריקאית, תטיל ארה”ב סנקציות כלכליות..

אמנת האו”ם למניעת סחר בבני אדם שעליה חתומה ישראל גם היא מגדירה ואוסרת על סחר בבני אדם.

הישראלים התרגלו לאטום את עיניהם מלראות את סבלם של העובדים הזרים והנושא אינו עומד על סדר היום בעדיפות הראויה. הם מנצלים את כוח העבודה הזול שהזדמן להם, ולעיתים רחוקות שואלים שאלות. ככל הזכור, היה מקרה אחד שבו הורשע בכיר ממפלגת ש”ס, שניהל ברישיון, חברה לכוח אדם, בכליאה לא חוקית ובעוד כמה סעיפי משנה. הסיפור לא עורר יותר מדי הד ציבורי ואף אחד למעשה, לא טרח “לנקות את האורוות”. עד עצם היום הזה לא נאכפים בישראל, חוקים כמו “חוק כבוד האדם וחירותו”, “חוק למניעת סחר בבני אדם” שנחקק אמנם בשנת 2006, וחוקים אחרים שיש בהם נגיעה לנושא.

פרק א’

ב 4 לספטמבר 2010, התפרסמה בלוס אנג’לס טיימס כתבה מפרי עיטה של טרזה ווטאנייב תחת הכותרת: “גראנד ג’ורי פדראלי, חוקר מקרה של סחר בבני אדם על ידי חברה מבברלי הילס”.

“בשנת 2003”, כותבת טרזה, הגיע למשרדי ארגון הקהילה התאילנדי בלוס אנג’לס, עובד חווה תאי עם סיפור מעורר אי נוחות. הוא סיפר כיצד פותה לבוא לארה”ב עם הבטחה לחוזה של שלש שנים, תמורת משכורת של 1900 דולר לחודש, כדי לעסוק בקטיף פרי האננס בהונוללו שבהוואי. סכום חדשי שהינו כמעט כפול מהכנסתו השנתית במולדתו.

להפתעתו, אנשי החברה מבברלי הילס שגייסה אותו, אילצה אותו ואת חבריו, עובדי חווה חקלאית תאילנדים, להפוך למעשה לעבדים, בשכר שהוא נמוך בהרבה מזה שהובטח.המגורים שניתנו להם  היו בתנאים לא הולמים לבני אדם, דרכוניהם ניטלו ולא הוחזרו, והם אויימו בגירוש ועונשים פיזיים, במידה וינסו להמלט.

מה שנראה על פי דברי השלטונות כהמקרה החמור ביותר ובעל ההיקף הגדול ביותר של סחר בבני אדם בהיסטוריה המודרנית של ארה”ב, הוליך להגשת כתב אישום בהונוללו, כלפי בעל חברת “גלובל הורייזנס מנפאוור אינק.”, ישראלי בשם מרדכי אוריין (ראה תמונה) ונגד כמה מעובדיו, בהם ישראלי נוסף בשם יוסף (ג’ו) קנולר.

פרק ב’.

דו”ח האפ.בי אי., הונולולו, שהוגש ב 4 לינואר 2011 אומר: “וושינגטון – משרד המשפטים הודיע היום שגראנד ג’ורי פדראלי בהונוללו, הגיש כתב אישום בן 10 סעיפים, כנגד יוסף קנולר וברוס שוורץ, שניהם מלוס אנג’לס, המואשמים בקשירת קשר – יחד עם אחרים, במזימה לאלץ 400 אזרחים תאילנדים, לעבוד כעובדים חקלאיים במחוז של הוואי ובמקומות אחרים. קנולר ושוורץ מואשמים, יחד עם ששה אחרים, ביניהם ישראלי נוסף בשם מרדכי אוריין, בקשר עם החברה “גלובל הורייזנס מנפאוור אינק.” הרשומה בקליפורניה והעוסקת בגיוס עובדי כפיים, ועם מגייסי כוח האדם של החברה בתאילנד.

כתב האישום מפנה אצבע מאשימה כלפי שוורץ, כשותף למזימה לבצע “החרמת תעודות” יחד עם עוד ארבעה אנשים שכבר הוגשו נגדם כתבי אישום קודם לכן, באותה ההאשמה. כמו כן מואשם שוורץ ב 4 מקרים נוספים של העסקה בכפייה והחרמת תעודות.

מרדכי אוריין, מואשם בביצוע עברות על חוקי ההגירה תמורת רווח כספי.

כתב האישום מבקש את החרמתו של מטוס, שבו השתמשו אוריין ושותפיו כדי להעביר עובדים בין איי הוואי.

על פי כתב האישום, בין השנים 2001 ל 2007, גוייסו על ידי הנאשמים ושותפיהם, מאות פועלים חקלאיים תאילנדים, תוך שימוש בהבטחות כוזבות, ושכנוע לקחת על עצמם חוב שאינו ניתן לתשלום, ואז תוך שימוש בהפחדה ואיומים, השתלטו על העובדים ואילצו אותם לעבוד עבור החברה ולקוחותיה, תוך תשלום שכר מזערי, ובמקרים מסויימים, ללא שכר כלל.

על מנת לממן את “זכותם” לקבל את העבודה, שוכנעו הפועלים לקבל הלוואות בערבות משפחותיהם, תוך שיעבוד בתיהם וקרקעותיהם, על ידי הבטחות שירוויחו סכומים שיאפשרו להם ולמשפחותיהם להתקיים בכבוד ולהחזיר את ההלוואות שלקחו.

הנאשמים החרימו את דרכוני הפועלים והכריחו אותם לעבוד בשדות לקוחות גלובל הורייזנס. כמו כן נשללה מהם זכות חופש התנועה. הם אוכסנו בצפיפות יתר ובתת תנאים, והיוו למעשה מאגר אנושי של כוח עבודה זול העומד לרשות הנאשמים בכל עת.

כאמור, השתלטו הנאשמים על הפועלים התאים על ידי החרמת מסמכיהם ואולצו לעבוד תוך איום בגירוש או החזרה מידית לתאילנד תוך מימוש הבטחונות שניתנו להלוואות שקיבלו.

במידה ויורשעו, צפוי אוריין למאסר מקסימלי של 15 שנים, שוורץ למקסימום 10 שנים וקנולר למקסימום 5 שנים.

חשוב לציין כי ההאשמות בכתב האישום הינן בגדר האשמות בלבד, והמואשמים נחשבים לחפים מפשע, כל עוד לא יורשעו בבית המשפט.”

עד כאן דו”ח האפ.בי.אי.

פרק ג’.

וונדי אושר, כתבת של אתר החדשות מאווי נאו, דיווחה ב 11 לינואר השנה על צו מעצר שהוצא בהונולולו ליוסף קנולר ולברוס שוורץ. כמו כן מדווחת אושר שהשניים התייצבו מרצונם במשרדי האפ.בי.אי בלוס אנג’לס.

פרק ד’.

דובר האפ.בי.אי בהונולולו מוסר שהמשפט נגד ששת הנאשמים יתחיל בינואר 2012.

פרק ה’.


Your Comment/התגובה שלך