פוליטיקה

ישראל ומצרים מחזקות את שיתוף הפעולה הכלכלי מאת שלמה צזנה

מצרים מייצאת לארה”ב דרך ישראל – וכעת יתרחב שיתוף הפעולה גם לשלב השיווק והמכירה מעבר לים • שר הכלכלה אלי כהן: “עוגן משמעותי ביחסי הסחר בין המדינות”

הביתן הישראלי-מצרי בתערוכה בניו יורק // צילום: דוברות משרד הכלכלה

ישראל מחזקת את שיתוף הפעולה הכלכלי עם מצרים. כבר 12 שנה מייצאת מצרים לארה”ב סחורות דרך ישראל, מאחר שלישראל הסכם סחר חופשי עם ארה”ב. כעת החליטה ישראל להרחיב את שיתוף הפעולה וליישמו גם בשלב השיווק והמכירה בארה”ב.

שיתוף פעולה זה החל אתמול בניו יורק, כאשר ישראל ומצרים הקימו ביתן משותף בתערוכת הקניינים המפורסמת “טקסוורלד” (Texworld), העוסקת בתעשיית האופנה וההלבשה. נציגי ישראל ומצרים פועלים יחד לעודד קניינים ורשתות שיווק אמריקניות לרכוש את הסחורה.

ההסכם בין ישראל למצרים, המוכר בשם “הקוויז”, פועל משנת 2005. בזכות ההסכם, מצרים מייצאת לארה”ב מוצרים פטורים ממכס תוך שימוש בהסכם הסחר שבין ישראל וארה”ב, כיוון שלמצרים אין הסכם סחר עם ארה”ב. גם ישראל מרוויחה מההסכם, שכן התנאי לפטור ממכס בהתאם להסכם הוא שהייצוא המצרי לארה”ב יכלול לפחות 10.5% תשומות ישראליות בייצור המוצרים.

במצרים קיימים כיום יותר מ־130 מפעלים המייצאים בפטור מלא לארה”ב, ובמשרד הכלכלה מעריכים כי פרויקט הקוויז מעסיק במצרים כ־250 אלף איש. מרבית המפעלים העושים שימוש בהטבה זו הם מפעלי טקסטיל מצריים, המייצאים תחת ההסכם בסכום של כ־800 מיליון דולר בשנה. סכום זה כולל בתוכו כ־90 מיליון דולר תשומות ישראליות לתעשיית הטקסטיל. תשומות אלה כוללות בדים, כימיקלים, חומרי אריזה, קולבים, רוכסנים וכדומה, המיוצרים במפעלים שרובם ממוקמים בפריפריה בישראל.

השר אלי כהן // צילום: דודי ועקנין

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, אמר כי “הסכם הקוויז הוא אחד המנופים הגדולים והמשמעותיים ביותר להגברת הסחר בין ישראל ומצרים, שהיא השותפה החשובה ביותר של ישראל בעולם הערבי. תמיכת האמריקנים בהסכם משמעותית, שכן זהו עוגן משמעותי ליחסי הסחר והכלכלה בין ישראל ומצרים”.

גבי בר, יו”ר ישראלי משותף לוועדת הקוויז מטעם משרד הכלכלה, הוסיף כי “החלטנו לפעול במשותף על מנת לקדם את היצוא המצרי לארה”ב, להגיע לקניינים חדשים ולהעמיק את מעורבות החברות הקיימות, ובהן ליוויי’ס, גאפ, וולמארט, רנגלר ועוד”.

 

Your Comment/התגובה שלך