פוליטיקה

עסקת גרפל הושלמה ועסקת טראבין יוצאת לדרך / מאיר דורון

ה’מרגל’ הישראלי-אמריקני אילן גרפל חזר הביתה לאחר כארבעה חודשים של מעצר במצרים, והפופולריות של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שמיהר להפגש עמו, מזנקת לשיאים חדשים

אילן גרפל לא זכה לקבלת-פנים ממלכתית כמו קודמו גלעד שליט כאשר נחת בנמל התעופה בן-גוריון מלווה בשליחו של ראש הממשלה, עו”ד יצחק מולכו ובח”כ ישראל חסון (קדימה), שתיווכו במגעים לשחרורו.

בכל זאת על המסלול המתינו לו אמו שהגיעה מארה”ב (מה שהכי חשוב), חבר הקונגרס האמריקני גרי אקרמן, אצלו עבד גרפל בעבר, ושגריר ארה”ב בישראל דן שפירו. והיישר מנמל התעופה יצאו גרפל ואמו ללשכת ראש הממשלה בירושלים.

עסקת שליט נתנה תנופה גדולה לפופולריות של בנימין נתניהו, ועסקת גרפל תוסיף עוד כמה מנדטים לליכוד בהנהגתו (אם הבחירות היו מתקיימות היום…). מי אמר שהיחסים בין ישראל למצרים אינם טובים?

נתניהו הוסיף לדרמה, כשאמר כי שחרורו של גרפל “היה תלוי על קשקש”. וגם הפעם שופטי בג”ץ דחו ‘ברגע האחרון’ עתירות שהוגשו נגד העסקה.

גרפל בהגיעו המשיך לטעון, כי הגיע לקהיר במסגרת לימודיו, ומתוך עניין שהיה לו בנעשה במצרים. “הסתובבתי בהפגנות מתוך סקרנות”, אמר לפני שמיהר לטוס עם אמו לארצות הברית. כזכור, גרפל שירת בצה”ל ונפצע במלחמת לבנון השנייה.

שאלת ‘המחיר’ עלתה גם בפרשה זו. הפעם שילמה ישראל ב-25 אסירים פליליים מצרים שהורשעו בעבירות של סחר סמים או הברחת אמצעי לחימה, בהם כמה עצורים לפני משפט, ביניהם שלושה קטינים. הם הועברו דרך מסוף טאבה למצרים – ונישקו שם את האדמה כשהם צועקים “אללה אכבר”.

בימים האחרונים רווחו שמועות, כי ארה”ב הוסיפה לעסקת השחרור התחייבות למכור, או למסור, למצרים מספר מטוסי אף-16, אך הידיעות הוכחשו מיד בוושינגטון. עם זאת, הגנרל המצרי בדימוס, שייצג את המצרים במגעים לגיבוש עסקת גרפל, הודה כי העסקה כוללת “סעיפים חשאיים”.

למען האמת, כל מומחה צבאי למזרח התיכון יודע, כי צבא מצרים כבר מצוייד היטב במטוסי-קרב אלו. מאז 1982 ממשלת ארה”ב מכרה למצרים מעל 220 מטוסי אף-16. עוד כמה מטוסים מאותו סוג לא יוסיפו הרבה לעוצמתו של צבא מצרים.

העסקה הבאה

עסקת גלעד שליט סייעה להשלמת עסקת אילן גרפל, ועסקת גרפל תוביל לעסקת עודה טראבין, אזרח ישראלי-בדוואי הכלוא כבר אחת-עשרה שנים במצרים באשמת ריגול שהוא מכחיש מכול וכול. ישראל ומצרים פתחו במשא ומתן לשחרורו בעקבות הצלחות עסקות שליט ואילן גרפל.

מה יהיה המחיר? כנראה שחרור יתר האסירים המצרים הכלואים בישראל, שמספרם המדויק הוא נכון לעכשיו חמישים וששה.

ונתניהו ממשיך לצבור נקודות (מנדטים) כשהורה “לעשות את כל המאמצים” כדי להביא בהקדם לשחרורו של האיש.

טראבין מצידו אינו מתכוון לחזור לישראל, אלא לבקש מקלט מדיני בארצות הברית.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*