דיעות

להפעיל לחץ נגדי

אלוף (מיל) שלמה גזית

29 יוני  2011

המערכה הציבורית אותה מנהלת משפחת שליט נכשלה. לאחר הצעדה ההמונית הגדולה לפני שנה – ממצפה הילה  לירושליים – לאחר שזו לא שכנעה את ממשלת ישראל להיכנע ולקבל את תנאי החמאס לשחרור גלעד, אין יותר משמעות למאבק – ממשלת ישראל עומדת איתנה בתנאים ובעמדות אותם הציגה לחמאס. ודומה כי עמדה זו לא תושפע מהצגת הידוענים בחדר הצינוק הקרקסי של אולפני הרצלייה ולא ממפקד ההמונים המתוכנן ושנועד להביא לשולחן הממשלה מיליון חתימות של ישראלים הרוצים לראות את גלעד בבית.

בצדק יש מי שמלינים על כך שמערכה ציבורית זו מופנית לכתובת אחת בלבד – אל ממשלת ישראל. כלום לא הגיעה העת ליצור לחץ גם על מנהיגות החמאס? כלום אין אפשרות ללחוץ ולהביא להגמשה מצידם? ואל יאמרו לי שקונצרט התזמורת הפילהרמונית בגבול הרצועה נועד למטרה זו.

להלן הצעה שהעליתי כבר לפני כשנה בפני מנהלי המערכה הציבורית.

גלעד שליט מוחזק כבר חמש שנים במקום הסתר שלו. איש לא ראהו, איש לא בקרו, וכמעט שלא נתאפשרה העברת מכתבים אליו וממנו.

הנהגת החמאס היא שעומדת מאחורי המשט ה”הומניטארי” הבינלאומי לעזה, הסגר הימי שאנו מקיימים מקנה למשט זה, בצדק, תהודה בינלאומית.

מה יותר פשוט מלארגן משט הומניטארי בינלאומי משלנו. הבה יארגנו מנהלי המערכה הציבורית למען גלעד ספינה הומניטארית, ספינה שמטענה מכתבים לגלעד ממשפחתו ומידידיו, דברי מזון, ביגוד ותרופות. על סיפונה של הספינה ימצאו עשרות אנשי ציבור – ללא אף ישראלי אחד, גם לא מי מבני המשפחה – כולם ידוענים בתחום זכויות האדם, אנשי ארגון אמנסטי בהווה או בעבר  נציגי הצלב-האדום הבינלאומי לשעבר, מספר חתני פרס נובל ואנשי אקדמיה מוכרים,  וכמובן – נציגים בכירים של התקשורת הבינלאומית.

ספינת משט זו (ואולי – יותר מאחת) תצא מנמל אירופי לעזה (מבלי שחיל הים הישראלי יירט את מסעה ומבלי שיתבע ממנה לפרוק מטענה בנמל אשדוד). ומשתגיע הספינה לחוף תתבע ממנהיגי החמאס דבר אחד בלבד – להעביר את המטען שעל סיפון הספינה לידי החטוף הישראלי, לידיו של גלעד שליט.

אינני משלה עצמי. החמאס לא יאפשר לנוסעי המשט לבקר את גלעד. במקרה הטוב יבטיחו להעביר לידיו את המטען, אלא שבמקרה זה צריכה לבוא דרישה חד-משמעית – לקבל הוכחה משכנעת כי המטען אכן הגיע ליעדו.

אכן, בכך טרם שחררנו את גלעד, אולם נוכיח כי ניתן להפעיל לחץ ישיר גם על שוביו.

זו רק דוגמה אחת ליכולת שלנו להפעיל לחץ גם על הצד השני. אפשר יהיה ליזום צעדים נוספים, אפשר יהיה להראות כי הלחץ איננו רק חד-כיווני.

ועוד הערה – העלות של ארגון משט כזה היא שולית אל מול הוצאות הענק המושקעות במבצעים שבתוך ישראל.


Your Comment/התגובה שלך