חדשות

לוס אנג’לס קורסת בגלל הקורונה: “אנחנו עומדים בפני גל אדיר”

בתי החולים בעיר ובמחוז קרסו בשל התפרצות הקורונה • ראש מערך בריאות הציבור במדינה הורתה: “לא לפנות לחדרי המיון אנשים עם סיכויי הישרדות נמוכים”

מאת אסף גולן

התפרצות מגפת הקורונה במחוז לוס אנג’לס, הכולל את העיר עצמה, הגיעה למצב בו בתי החולים קורסים מה שגרם למפקחת הבריאות המחוזית, הילדה סולדיס, להוציא הוראה חריגה לפיה “אין לפנות לבתי החולים אנשים שחוו בעיה רפואית שהסיכויים לשרוד בה נמוכים”.

הסיבה להוראה היא מצב מערכת הבריאות המקומית, שמוצפת בחולי קורונה, עד כדי כך שבתי החולים פתחו אוהלים גדולים והשמישו כנסיות כדי לנסות לשלוט בזרם הענקי של המאושפזים שזורם אליהם. “אנחנו במצב של אסון הומניטרי, יש לנו 7,900 חולים מאושפזים, 21% מהם במצב קשה” ציינו גורמים רשמיים במחוז.

למעשה תפוצת המגפה כה גדולה, עד שמספר החולים המאושפזים קפץ בעוד 200 בני אדם מאז יום שני האחרון. גם מבחינת תמותה אתמול (שלישי) מתו 224 בני אדם ובסך הכל מתו במחוז כ-11 אלף בני אדם מהנגיף.

בעקבות ההצפה, צוותי האמבולנסים קיבלו הוראה רשמית שקובעת כי אין לפנות אל בתי החולים אנשים שהסיכוי שלהם לשרוד נמוך. ד”ר ג’פרי סמית, מנהל התפעול במרכז הרפואי “סדרס-סיני” הסביר כי “מדובר בצו פרטני ומוגבל. הכוונה היא לאנשים כאלו שסבלו למשל מדום לב ולא הצליחו להחזיר להם את הדופק בשטח. לאנשים כאלו ישנם סיכויי הישרדות נמוכים בזמן ההעברה לבית החולים ולכן במצב הנוכחי אין תועלת לפנות אותם”.


בתי החולים בלוס אנג’לס קורסים // צילום: איי.פי

הקביעה מי יחיה ומי ימות?
חשוב לציין כי המחוז הוציא הוראות מסודרות בנושא שקובע כי “מטופל שעבר דום לב ועבר החייאה במשך 20 דקות, אין לפנותו אלא להכריז על מוות במקום”. אך זו לא ההוראה החריגה היחידה של שלטונות הרפואה. למשל בעקבות מחסור במיכלי חמצן, נקבע כי רק מי שאחוז החמצן בדם שלו ירד אל מתחת 90, יזכה למכשיר.
המחסור הגדול בחמצן, הוביל את מושל קליפורניה גווין ניוסם, להקים כוח משימה ארצי שתפקידו לספק מכשירי חמצן לבית החולים. הכוח פונה למפעלים ולגורמים מקומיים שונים זאת כדי למלא את המיכלים בבתי החולים עצמם.


תורי ענק במתחמי הבדיקות // צילום: אי.פי

נזקי מסיבות השנה האזרחית החדשה
קליפורניה היא המדינה המאוכלסת ביותר בארה”ב ו-1 מכל 9 אמריקנים גר בה. לכן היא משלמת כעת בענק על הכינוסים והמסיבות שערכו אנשים בערב השנה החדשה בשבוע שעבר. ביטוי לכך הוא קפיצה של 22 אלף חולים חדשים שדווחו וכן העובדה כי שיעור המתים במגפה עומד במדינה כרגע על 27 אלף בני אדם.
ביחס לכך אומרת ברברה פרר, מנהלת תחום בריאות הציבור של העיר לוס אנג’לס כי “אנחנו עומדים בפני גל אדיר, והפעם ניפגע בצורה קשה, הרבה יותר מבעבר. לצערי גם העלייה הזו תימשך”.

אמבולנסים ממתינים שעות בכניסות לבתי החולים
גם ברי המזל שכן מפונים לחדרי המיון, עוברים כעת סבל גדול עד שהם מגיעים למחלקות. למעשה, חולים רבים חווים הדרדרות במצבם, כיוון שאין אפשרות לקלוט אותם כרגע. “אנחנו עובדים קשה עם שירותי ההצלה לפנות חולים לבתי חולים רחוקים ופחות עמוסים”, אמר ג’פרי סמית.

מאתר ישראל היום

Your Comment/התגובה שלך