פוליטיקה

למען שלטון החוק והדמוקרטיה: ממשלה מחליפים רק בקלפי מאת אמיר לוי

ההכרעה בבחירות הקרובות תהיה בין כוחות אנטי-דמוקרטיים שמבקשים להפיל את שלטון הימין, לבין הרצון של אזרחי ישראל

אכיפה בררנית מובהקת. רה”מ נתניהו והיועמ”ש מנדלבליט

הודעת היעמ”ש אביחי מנדלבליט הערב (חמישי) כי החליט להגיש כתבי אישום נגד ראש הממשלה נתניהו בכפוף לשימוע תיתן כנראה את האות לפסטיבל תקשורתי שטרם נראה במקומותינו. בימים ובשבועות הקרובים, ולמעשה עד ליום הבחירות עצמו, נשמע ללא הרף בכל ערוצי התקשורת מדוע ראש הממשלה צריך להתפטר. טענה זו לא תושמע רק בידי יריביו הפוליטיים המתמודדים מולו בבחירות, אלא גם ובעיקר מפי שלל פרשנים ומומחים למיניהם.

אך האם נתניהו באמת צריך להתפטר, גם לאחר שיוגש נגדו כתב אישום? התשובה היבשה והעקרונית על פי החוק הישראלי היא לא מהדהד. סעיפים 17 ו-18 לחוק יסוד הממשלה קובעים באופן חד משמעי כי כהונת ראש ממשלה תופסק רק לאחר פסק דין סופי.

נזכיר שוב שמדובר בחוק יסוד, עובדה שכמובן ידועה לגדודי הפרשנים המשפטיים שימלאו את האולפנים הערב, אך לא תפריע להם לדרוש את התפטרות נתניהו ללא שום הסמכה בחוק. להפך – יצירת תקדים של התפטרות ראש ממשלה עם הגשת כתב אישום ובניגוד לחוק הכתוב ישרת את השמאל הישראלי היטב.

מדוע להתאמץ בשכנוע של העם וניסיונות חוזרים וכושלים לנצח בבחירות, כאשר אפשר פשוט לנהל מסע צלב משפטי נגד מנהיג הימין, ולהטריד את ראש המדינה המסובכת בעולם בחקירות והדלפות עד שיפול? במילים אחרות, כל אבירי שלטון החוק לכאורה מקדמים מהלך לא חוקי שמהווה מדרון חלקלק מאוד בעל השלכות מסוכנות על הדמוקרטיה בישראל.

הפיכה שלטונית

לכך יש להוסיף כמובן גם את חזקת החפות, הקובעת שאדם הוא בגדר זכאי כל עוד לא הוכחה אשמתו, ונתונה לו הזכות להתגונן ולהציג ראיות לחפותו. זוהי נקודת המוצא הבסיסית בכל הליך משפטי פלילי עבור כל נאשם, מאחרון האזרחים ועד ראש הממשלה.

רק לאחרונה ראינו כיצד היועמ”ש החליט לסגור את התיק נגד השר חיים כץ לאחר שימוע שנערך לו, ולמרות שגם אז הוכרז בקול תרועה על כתב אישום. משום מה בכל הקשור לחקירות נתניהו חזקת החפות נעלמה לה מזמן, מבחינת המאשימים אותו בתקשורת ובמערכת המשפט נתניהו אשם בכל מקרה.

ניתן היה לראות זאת כבר מהרגע בו נפתחו החקירות בתיקים השונים, חלקן על סמך שמועות או כתבות בעיתון וחלקן לאחר חיפוש קדחתני והפיכת כל אבן, כפי שהודו גם בפרקליטות ובמשטרה. גם המשאבים הבלתי הגיוניים שהשקיעה מערכת אכיפת החוק מבחינת כוח אדם וכספים, ושלל הפרשיות האחרות הקשורות לפולטיקאים אחרים אבל כלל לא נחקרו, מעידים על כך שבחקירות נתניהו המטרה סומנה מראש והיא קידשה את כל האמצעים.

האכיפה הבררנית הזו מעידה באופן מובהק כי מדובר בחקירות פוליטיות ותו לא, ולכן התפטרות של ראש ממשלה בנסיבות כאלה תהיה משולה לניצחון הפקידים על רצון העם, ניצחון הדיפ-סטייט על נבחרי הציבור ולמעשה סוג של הפיכה שלטונית. אפשר לקרוא לזה בהרבה שמות, דמוקרטיה היא לא אחד מהם.

כל זה התרחש בעידוד ורוח גבית מהתקשורת ומהפגנות השמאל המאורגנות שנועדו להלך אימים על מנדלבליט, ולא הותירו לו למעשה ברירה אלא להחליט כפי שהחליט. כל החלטה אחרת שלו הייתה מובילה לקמפיין עוד יותר אישי נגדו והוא כנראה ביקש לבחור בדרך הקלה.

היום הגורלי

אך הנקודה החשובה ביותר בסיפור היא העיתוי בו הוא מתרחש. החלטה על כתב אישום נגד ראש ממשלה והחלטת ראש ממשלה להתפטר הן החלטות דרמטיות בכל זמן ובטח ובטח בתקופת בחירות, אז הן מקבלות משמעות רבה עוד יותר. המשמעות היא שבחירתו של העם נפגעת בשל הליכים משפטיים שעשויים להיות נגועים פוליטית, שעשויים להתמשך חודשים ארוכים בטרם קבלת החלטה סופית.

בעבר הפרקליטות דווקא הקפידה לעצור חקירות של נבחרי ציבור בטרם הבחירות, בדיוק מן הסיבה שבזמן כה קצר לא ניתנת לנאשם הזכות להשמיע את עמדתו, בעוד ההאשמות נגדו הושמעו והודלפו במשך תקופה ארוכה ללא הפסק. לכן ההודעה על הכוונה להגיש כתבי אישום במועד קצר כל כך לפני הבחירות היא התערבות גסה הפוגמת בהליך הדמוקרטי.

ברור שהחל מרגע ההודעה כל מאמצי השמאל יופנו לנושא כתב האישום ולניסיון להפעלת לחץ על נתניהו. כל מערכת הבחירות מרגע זה תעסוק רק בדבר אחד, ונקודת המוצא של נתניהו תהיה מתוך התגוננות ובקרב מאסף נגד התקשורת כולה. גם הציבור הישראלי אשר זכה לפמפום אינסופי על כל פרט קטן מהחקירות יצטרך לקחת את המצב המשפטי בחשבון, וכמובן המפלגות שיצטרכו להחליט לאחר הבחירות על מי להמליץ לנשיא לראשות הממשלה.

כל זה מוביל בהכרח ליום הבחירות הקרב, שהפך להיות גורלי מאי פעם. כאשר אתם הולכים להצביע בקלפי בעוד מספר שבועות, ההצבעה שלכם לא תהיה רק עבור מועמד כזה או אחר. ההחלטה בבחירות האלה היא בין כוחות אנטי-דמוקרטיים שמבקשים להפיל את שלטון הימין, לבין ההכרעה של אזרחי ישראל. הבה נקווה שיום הבחירות יהווה תזכורת הכרחית לאחד העקרונות הבסיסיים בכל משטר דמוקרטי – ממשלה מחליפים רק בקלפי, ולא בחדרי החקירות ובאולפני הטלוויזיה.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*