חדשות

אלפי דגי הסלמון שעלולים לגרום לאסון אקולוגי מאת אסף גולן

א

סלמונים, שגודלו בחוות דגים פרטית, נמלטו לאוקיינוס השקט ויכולים לאיים על המין המקומי. כמו כן, יתכן שהם יפגעו במינים אחרים שגדלים באזור וייצרו משבר אקולוגי חמור

חוות דגים פרטית הודתה בשבוע שעבר כי מאזור הגידול שלה, המוקף ברשתות,באוקיינוס השקט נמלטו לאחרונה למעלה מ-5,000 דגי סלמון אטלנטיים. משמעות הבריחה היא איום ממשי על אוכלוסיית הסלמונים המקומיים של האוקיינוס השקט, וכן על מינים אחרים הגדלים במקום שעלולים כרגע להיטרף על ידי המין הפולש.

הבריחה ההמונית התחוללה ממכלאת דגים, בה גודלו למעלה מ-300 אלף סלמונים. לדברי החברה, הגאות הגבוהה והנדירה שנגמרה ממופע ירח מלא, היא שאפשרה לדגים לברוח. עם זאת, אנשי איכות סביבה טוענים

כי לא היה משהו יוצא דופן בגאות וכי פשוט מדובר בהזנחה רבת שנים.

 

 

דגי סלמון צילום: AP

הסיבה לחרדה הגבוהה, נובעת מכך שמדובר בסוג של דגי סלמון שנחשבים למין פולש באוקיינוס השקט, ולא ידוע כיצד הם ישפיעו על המערכת האקולוגית באזור, שכבר כיום מאד רגישה לשינויים בגלל התערבות אנושית בטבע.

לצד זאת, החוקרים מקווים שכיוון שמדובר בדגי סלמון שגודלו במכלאה, ולא רגילים לחיות בים הפתוח, אולי הם לא יצליחו להתרבות.

הבריחה הנוכחית מעלה שוב את שאלת מכלאות הדגים בים הפתוח. חוקרים רבים מציינים כי המכלאות אמנם מקטינות את לחץ הדיג על המינים שבים, ובכך מאפשרות לדגה להתרבות באופן יותר טוב. מנגד, כבר בעבר היו בריחות ממכלאות, ואותם דגים הפיצו מחלות או יצרו אסונות אקולוגיים בסביבה הימית החדשה שלהם. לכן המקטרגים מתנגדים להמשך גידול מי דגה כאלו באזורים אליהם הם לא שייכים מלכתחילה.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*