אנשים, חדשות

ל-8 מיליארדרים הון כמו לחצי עולם מאת עמית ולדמן

דוח חמור שמתפרסם לקראת פתיחת הוועידה הכלכלית בדאבוס מחר חושף כי ל-8 בני אדם – בהם צוקרברג וגייטס – יש הון בהיקף זהה לזה של 3.6 מיליארד האנשים העניים ביותר בעולם. “אחד מכל 9 אנשים הולך לישון רעב, ולהם יש יותר כסף ממה שהם יכולים לבזבז”, נזפו בארגון שחיבר את הד כמה קיצוני? קבוצה קטנטנה של אנשים מחזיקה בהון ששווה לזה בו מחזיקה מחצית מהעולם – כך פורסם היום (שני) לקראת פתיחת הפורום הכלכלי העולמי מחר בדאבוס שווייץ. הנתון הדרמטי הוא למעשה הכרזה או קריאה לפעולה לקראת כינוס הוועידה, בה ישתתפו מנהיגים מכל העולם.

על פי מחקר שנערך על ידי ארגון הסיוע הבינלאומי “אוקספאם” (Oxfam), שמונה מיליארדרים ובראשם ביל גייטס (הון של 75 מיליארד דולר) מחזיקים בהון שווה לזה בו מחזיקים מחצית מתושבי הכדור שלנו – 3.6 מיליארד האנשים העניים בעולם. ההבדלים בין עשירים לעניים הולך ומחמיר על פי הדוח המטריד.

עוד ברשימה: מומחה ההשקעות וורן באפט (60.8 מיליארד דולר), שדואג לתרום מיליארדים לצדקה, מרק צוקרברג (44.6 מיליארד דולר), ראש עיריית ניו יורק בלומברג (40 מיליארד דולרים) בעלי אמזון ג’ף בזוס (45.2 מיליארד דולר), קרלוס סלים (50 מיליארד דולר), לארי אליסון (43.6 מיליארד) ואמנסיו אורטגה (67 מיליארד דולר).

המדינות בהן חיים הכי הרבה עניים, לפי הדוח, הם הודו וסין. על פי החישוב של “אוקספאם”, מנכ”ל בכיר ממוצע מרוויח היום פי 129 מהעובד הממוצע – או מעשרות אלפי עובדים במפעלים המיוזעים של בנגלדש.

    הפערים רק גדלים | צילום: רויטרס

“אחד מכל תשעה הולך לישון רעב”

בארגון הסיוע מוחים על כך שהפער בין העשירים לעניים גדל מאוד בשנה האחרונה והמחקר הזה הוא קריאת השכמה קולנית למנהיגי העולם שיתכנסו בשמורת הסקי היוקרתית השוויצרית. בארגון קוראים להם לנקוט בפעולות של ממש לצמצום הפערים ולא להסתפק רק בשיחות וצקצוקי לשון. עוד אומרים ב”אוקספאם” כי לא ייתכן שאחד מכל תשעה אנשים בעולם סובל ממחסור במזון.

“אוקספאם קוראת למנהיגי העולם לשפר את שיתוף הפעולה ביניהם, להקל בתיאום על תושבי העולם, ללחוץ על החברות הבינלאומיות להקל על העובדים, לשלם יותר ולהפחית במיסים”, הוסיפו החוקרים שחיברו את הדוח. “יש להעניק יותר לעובדים ופחות למחזיקי המניות והמשקיעים – לגרום לחלוקה צודקת יותר של המשאבים, להזרים יותר כספים מהמגזר הפרטי לגופי רפואה ציבוריים, לחינוך, ליצירת עוד מקומות עבודה ויצירת הזדמנויות לנשים”.

מרק גולדרינג, מנכ”ל “אוקספאם” בבריטניה, אמר כי “השנה זה ברור חד ומזעזע מתמיד, זה יותר מגרוטסקי שקבוצה אחת של אנשים שיכולה בקלות להיכנס לעגלת גולף מחזיקה ביותר הון מהחצי העני של האנושות. בעוד אחד מכל תשעה הולך לישון רעב הלילה, לקבוצה קטנה של מיליארדרים יש כל כך הרבה הון – הם צריכים כמה תקופות חיים כדי לבזבז את זה”.

 

Your Comment/התגובה שלך