חדשות

מאיר דורון: מלחמת הסקרים היהודיים

שורה של סקרי דעת הקהל, שנערכו בקרב הקהילה היהודית בארצות הברית ואשר פורסמו החודש, מעוררים דיון סוער בעולם היהודי.

האם הרימו אליכם טלפון לאחרונה וביקשו שתשתתפו בסקר?

על פי כמות סקרי דעת הקהל, שנערכו לאחרונה בקרב הקהילה היהודית בארצות הברית, קשה להאמין שהחמיצו אתכם… הנתונים השונים שהציגו הסקרים השונים מעוררים בימים האחרונים דיונים סוערים בעולם היהודי

הסקר הראשון פורסם ב-5 ביולי ביומון “The Hill” ע”י דיק מוריס  (בתצלום), האסטרטג לשעבר של הנשיא ביל קלינטון, שבשנים האחרונות הפך למבקר חריף של ברק אובאמה ולפרשן מבוקש ב”פוקס ניוז”. הממצא הדרמטי ביותר שהוא מצא היה שאילו הבחירות בארצות הברית היו מתקיימות עכשיו, היה אובאמה זוכה ל-56% בלבד מהקול היהודי, בניגוד ל-78% שלהם זכה ב-2008.

קצת היסטוריה: הקהילה היהודית האמריקנית תמכה באופן מסורתי במועמדים דמוקרטים לנשיאות. ג’ון קנדי זכה ל-82% מהקול היהודי ב-1960. יורשו, לינדון ג’ונסון (בתצלום), זכה ל-92% ב-1964. תחת הנשיא ג’ימי קרטר התמיכה היהודית במועמד הדמוקרטי הידרדרה לשפל עם 45% תמיכה לעומת 39% שתמכו ברונלד רייגן. ב-1992 זכה קלינטון ל-80% מהקול היהודי, בעוד ג’ורג’ בוש האב צלל ל-10% תמיכה.

אם הנתונים שמציג מוריס נכונים, אובאמה יעמוד בפני בעיה רצינית בקרב המצביעים היהודים ב-2012. לקול היהודי עשויות להיות השלכות על התוצאות במדינות שבהן המירוץ צפוי להיות צמוד מאוד.

תוך מספר ימים החלה מתקפה על אמינות הסקר של מוריס. מאמר פרשנות ב”Washington Jewish Week” ביקר את סירובו לחשוף את המתודולוגיה שעליה התבסס. על פי המאמר, מה שלא היה הגיוני במיוחד הוא ש’סקר גאלופ’, שהתפרסם באותו זמן מצא ששיעור התמיכה באובאמה בקרב יהודים עומד על 60%, ולא נראה כי הוא צונח דרמטית.

סקר גדול שני, שהתפרסם ב-12 ביולי, בוצע על ידי סוקר דמוקרטי, פאט קאדל, שהיה אסטרטג בקמפיין של קרטר, ועל ידי עורך הסקרים הרפובליקני, ג’ון מקלולין, שעבד עם פוליטיקאים מובילים. הסקר, שהתרכז במיוחד במצביעים היהודים, הוזמן על ידי האירגון החדש.

כמו ‘סקר גאלופ’, סקר קאדל-מקלולין מצא שבאופן כללי המצביעים היהודים מחבבים את אובאמה. הם עדיין החזיקו בדעה אוהדת כלפיו (64% מול 31%). בנוסף, 63% אמרו שהוא עושה את עבודתו נאמנה.

אלא שסקר קאדל-מקלולין גם מציין שרק 43% אמרו שיצביעו שוב עבור אובאמה. לשיטתם, הסיבות לירידה בתמיכה באובאמה נעוצות בצורה שבה נתפסת מדיניותו כלפי ישראל.

הסקר מעניין במיוחד כיוון שהוא מציג את התמיכה בעמדותיה הבסיסיות של ישראל בקרב הקהילה היהודית: 81% מתנגדים להסכם שיכפה חזרה לקווי 67′; 73% מאמינים כי ירושלים צריכה להישאר בירתה הבלתי-מחולקת של ישראל; 88% מאמינים שבטרם תוענק לפלשתינים מדינה משלהם, עליהם להכיר בזכותה של ישראל להתקיים כמדינה יהודית.

סקר שלישי התווסף לקלחת ב-21 ביולי והתפרסם על ידי ארגון ‘ג’יי סטריט’. על פי תוצאותיהם שלהם, 60% מהיהודים (לעומת 31%) הביעו שביעות רצון מפעילותו של אובאמה.

Your Comment/התגובה שלך