חדשות

מאיר דורון על הנשק ה(על)קולי החדש של צבא ארה"ב

רגע לפני שחותכים בתקציב הביטחון האמריקני, נלחם צבא ארה”ב על פיתוח סודי שעשוי להכריע את תמונת המלחמה העתידית. היתרון האזרחי: טיסה מחוף-אל-חוף ב-12 דקות

נא להכיר: הפאלקון, מטוס על-קולי מתקדם ללא טייס, שמגיע למהירות של פי 20 ממהירות הקול ומסוגל להגיע לכל נקודה על פני הגלובוס בתוך פחות משעה.

על רקע קיצוצים בלתי נמנעים בתקציב הביטחון האמריקני, מנהל צבא ארצות הברית מאבק נמרץ שרק לא יגעו לו בפרויקט הפאלקון, שלתפיסת הצבא עשוי לחולל מהפכה באסטרטגיות הלוחמה העולמיות.

עד כה התנהל תהליך הפיתוח בסודיות, בשיתוף פעולה של הפנטגון והסוכנות לפיתוח פרויקטים ביטחוניים מתקדמים (DARPA) – וזכה לשם הניסיוני Falcon HTV-2. מטרת העל של הפרויקט, היא ליצור דור חדש של נשקים על-קוליים. החידוש המהפכני שמביא הפאלקון לשולחן הוא מהירות הטיסה: המטוס החדש נע מהר יותר מטילים בליסטיים ועשוי להקשות מאוד על מדינות אויב להתכונן למתקפה אפשרית.

הפאלקון משוגר על גבי טיל בליסטי מתקדם אל מחוץ לכדור הארץ. שם נפרד המטוס מהטיל וגולש חזרה במהירות של 20,920 קמ”ש, פי 8.5 יותר מזו של המיג 25, המטוס העל-קולי הראשון שפותח אי פעם.

עם שחרור המטוס מהטיל מופעלת מערכת כמעט-בידיונית, המספקת לפאלקון מודיעין מדויק ומיידי על מטרות תקיפה בכל מקום בעולם.

הפאלקון נבנה מחומרים המאפשרים לו לעמוד בחום של 800 מעלות צלזיוס כשישוב לאטמוספרה. אורכו של המטוס מינימלי – 3.5 מטרים. הוא מתוכנן לשאת מטענים במשקל של עד 450 קילוגרמים, בדגש על פצצות גרעין.

הטיסה הראשונה של ה- Falcon HTV-2 התקיימה באפריל השנה והסתיימה לאחר חמש דקות בלבד בהתרסקות מכוונת מחדר הבקרה. הצבא האמריקני לא משתף כמובן איש בסיבות להתרסקות, אך מומחים טוענים שהיה מדובר בהתחממות יתר של המטוס.

המבחן השני של הפאלקון נערך, הפעם לידיעת התקשורת וחותכי התקציב, ביום חמישי השבוע. המטוס שוגר לחלל מבסיס חיל האוויר האמריקני בקליפורניה. לדברי הצבא, מדובר בניסוי מהפכני. לפני זינוק ההמראה אמרו מפקדי הפרויקט, כי אם הכול יימשך בהצלחה, עשויה הטכנולוגיה הזו להגיע גם אל הטיסות המסחריות ולשנות לחלוטין את משך זמני הטיסה העולמיים. על פי מנהלי הפרויקט, טיסה מניו יורק ללוס אנג’לס, האורכת כחמש שעות כיום, תימשך כ-12 דקות בלבד על גבי הפאלקון.

אבל עדיין לא כדאי לשריין כרטיסים, המטוס הצבאי הראשון יהיה מוכן לא לפני 2025, והמעבר לאזרחות צפוי לקרות בשלב מאוחר יותר.

אבל לחלום מותר.

Your Comment/התגובה שלך