דיעות

מאמר ב”וושינגטון פוסט”: נתניהו – הטראמפ של ישראל

דיוויד רוטקופף, לשעבר עורך המגזין “פוריין פוליסי” ודמוקרטי יהודי מוצהר ששירת בממשלו של ביל קלינטון, מתח קווי דמיון בין שני המנהיגים. הוא אף הצהיר: “נתניהו אינו מייצג אותי”

דיוויד רוטקופף, לשעבר עורך ומנכ”ל המגזין “פוריין פוליסי” ותומך מוצהר של המפלגה הדמוקרטית, פרסם הלילה (שבת) בעיתון האמריקאי הבולט “וושינגטון פוסט” מאמר זועם במיוחד נגד ראש הממשלה הישראלי בנימין נתניהו, ובו ביקש להשוות אותו לנשיא ארה”ב דונלד טראמפ – תוך שהוא לועג לשני המנהיגים גם יחד.

טראמפ ונתניהו במוזיאון ישראל צילום: AFP

בעבר הצהיר רוטקופף כי הצביע פעמיים לברק אובמה, והוא אף שימש בממשלו של ביל קלינטון. מלבד כתיבת ספרים הוא משמש גם כמרצה ליחסים בינלאומיים באוניברסיטת קולומביה.

את מאמרו פתח בתיאור הבא: “עוזריו הבכירים לשעבר אומרים כי אינו כשיר למשרתו. הוא מוקף
במערבולת של שערוריות. משפחתו אינה מסייעת למהלך העניינים, באמצעות הצהרות מטורפות שנועדו לתמוך בו אך רק מרעות את מצבו. הוא תלוי בימין הקיצוני, וכל כך פגיע פוליטית שהוא מקבל החלטות שמסכנות את המדינה כולה”. בהמשך הוסיף: “כשאני כותב ‘הוא’, כוונתי היא לבנימין נתניהו, דונלד טראמפ של ישראל”.

לטענת רוטקופף, נתניהו “הביא את הדמוקרטיה של ארצו לרגע של משבר”, והוא הוסיף שלמצב זה יש גם השלכות בינלאומיות חמורות במיוחד. לדבריו, מה שמרע את המצב הוא העובדה שנתניהו “חכם יותר מטראמפ, ויש לו ניסיון גדול בהרבה ממנו בממשל”. “נתניהו, הידוע כ’ביבי’, מדרדר את ישראל לקראת משבר קיומי, בעיקר בגלל מהלך טראמפי מאוד של בחירת פוליטיקה זהותית על פני דמוקרטיה ויושרה”, כתב הפרופסור.

בין השאר קבע על דבריו של יאיר נתניהו על אנשי השמאל והניאו-נאצים כי זו “הערה שבוודאי גרמה לאביו לאחל בשקט לעצמו שיוכל להמיר את צאצאיו באחד מבניו החכמים והמדוברים יותר של טראמפ”.

דיוויד רוטקופף : Foreign Policy Magazine

בהמשך ביקר את מהלכיו של הממשל ושל שליחיו המיוחדים, ג’ייסון גרינבלט וחתנו של הנשיא ג’ארד קושנר, לתווך לשלום בין ישראל לפלסטינים. הוא הצהיר כי מדובר במאמץ ש”מת עוד לפני שהתחיל”, וציין שגילו המתקדם של אבו-מאזן וחולשתו הפוליטית לא מסייעים למצב – וזאת אף שרוטקופף התעלם מניסיונות קודמים, באותה אווירה ובאותו רקע, של ממשלי העבר להתניע מאמצי שלום דומים בדיוק. “טראמפ, נתניהו קושנר וגרינבלט יודעים שהסיכויים של יוזמה במזרח התיכון להיכשל גבוהים. אבל זה בקושי משנה משהו. המסע הזה הוא תיאטרון פוליטי”, הצהיר הפרופסור.

בדבריו הבאים יצא רוטקופף נגד נתניהו על שהתעכב, כדבריו, לבקר את המצעד הניאו-נאצי בשרלוטסוויל, ואף לא יצא נגד העובדה שטראמפ לא ביקר את האנטישמיות. “במילים אחרות”, הוא כתב, “נראה שלביבי אכפת יותר מהישרדותו הפוליטית מאשר בשלום העם היהודי שלקח על עצמו לייצג. בשביל הרקורד”, הוא הוסיף, “אותי בוודאי לא מייצג אותי”.

הוא סיכם באומרו שהדמיון בין שני המנהיגים “אינו מקרי”. לטענתו, הימין הקיצוני בישראל ובארה”ב התאחדו ב”זילותם לערכי הליבה של הדמוקרטיה, בגזענות הטבועה בהם – הן נגד מוסלמים, כשטראמפ מוסיף לכך את הבוז שלו לשחורים ולמקסיקנים – שנאתם לאיראן” ועוד. “במקום שלום או התקדמות, משהו חדש עולה בהיסטוריית שיתוף הפעולה בין ישראל לארה”ב – הסכם הגנה פוליטי הדדי (…) של שנאה נגד אוכלוסייה שבקרוב תהיה רוב בשתי המדינות”, סיים רוטקופף בנבואות זעם.

 

Your Comment/התגובה שלך